- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Valbo Trä AB
Organisationsnummer
556865-4031
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
Antal ansvariga
Vad är Valbo Trä?
Valbo Trä AB är ett aktiebolag som skall bedriva förädling och försäljning av trävaror ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Valbo Trä AB har 139 anställda och gjorde ett resultat på 9 172 KSEK med omsättning 886 025 KSEK under 2025. Läs mer om Valbo Trä
Varifrån kommer informationen om Valbo Trä?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Översikt senaste bokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt bokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 1611)
Här kan du se bolag som liknar Valbo Trä AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 1611 - Sågning och hyvling av trä), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Valbo Trä AB.
SNI 1611 - Sågning och hyvling av trä
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
| Namn | KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll |
|---|---|
|
Anna Persson
|
25-50% |
|
Bob Persson
|
25-50% |
|
Brita Sandven
|
25-50% |
|
Marja Persson
|
25-50% |
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
Extern VD
Anna Maria Rylander (44)
Extern firmatecknare
Bob Persson (76)
Anette Evaldsson Mörtberg (62)
Styrelsen i Valbo Trä består av
Ordförande
Björn Rentzhog (57)
Styrelseledamot
Björn Rentzhog (57)
Katarina Levin (62)
Marja Persson (48)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Valbo Trä AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
30 fordon registrerade på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
|
EX40 (2026) |
|
Ja | 2026-08-31 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Kangoo VAN E-Tech Electr (2022) |
|
Ja | 2026-02-25 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
2 (2025) |
|
Ja | 2025-10-13 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
XC60 (2025) |
|
Ja | 2025-10-09 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
4 (2025) |
|
Ja | 2025-09-03 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
EX30 (2024) |
|
Ja | 2025-09-03 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
V60 (2024) |
|
Ja | 2025-09-03 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
V60 Cross Country (2022) |
|
Ja | 2025-09-03 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
XC40 (2023) |
|
Ja | 2025-09-03 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
XC60 (2023) |
|
Ja | 2025-09-03 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om Valbo Trä
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556865-4031 |
| Firmanamn | Valbo Trä AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Box 1023 |
| Postadress | 818 21 Valbo |
| Säte | Östersund, Jämtlands län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 2011-09-15 |
| Bolaget registrerat | 2011-09-23 |
| Firmanamn registrerat | 2012-01-11 |
| Bolagsordning | 2020-05-26 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 2011-12-08 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2011-12-08 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556865403101 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget skall bedriva förädling och försäljning av trävaror ävensom idka därmed förenlig verksamhet. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 10673077 |
| Besöksadress: | Televägen 10 |
| Postnummer: | 818 33 |
| Postort: | Valbo |
| Län: | Gävleborgs län |
| Antal anställda: | 50-99 anställda |
| Telefonnummer: | 026-66 28 80 |
| Arbetsställenummer: | 10673077 |
| SNI-kod: | 16112 - Hyvling av trä |
| Arbetsställen: 3 st ställen | |
Detaljerade bokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 47,3 | 54,9 | 166,2 | 52,4 | 42,7 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 37,9 | 38,3 | 43,1 | 40,9 | 33,6 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 3,5 | 0,9 | 2,7 | 0,5 | 14,4 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 56 986 | 48 024 | 39 592 | 24 292 | 196 304 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 704 | 631 | 650 | 622 | 617 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 6 374 | 5 486 | 5 459 | 7 664 | 8 222 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 17,0 | −1,7 | −32,1 | −8,6 | 40,7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 886 025 | 757 014 | 769 789 | 1 134 325 | 1 241 464 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 884 747 | 756 058 | 764 321 | 1 132 919 | 1 239 526 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 278 | 956 | 5 468 | 1 406 | 1 938 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −231 682 | −211 877 | −218 662 | −225 327 | −230 056 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | −116 | −1 604 | 0 | −156 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Övriga externa kostnader | −107 546 | −102 535 | −107 103 | −114 325 | −119 588 |
| Personalkostnader | −97 863 | −87 047 | −91 708 | −92 129 | −93 196 |
| Avskrivningar | −26 273 | −22 295 | −19 851 | −18 873 | −17 272 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 30 713 | 25 729 | 19 741 | 5 419 | 179 032 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 16 447 | 19 956 | 17 513 | 6 715 | 3 802 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 583 | 68 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 69 | 595 | 612 | 150 | 0 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 10 896 | 13 334 | 14 951 | 4 079 | 2 679 |
| Externa räntekostnader | 4 899 | 5 959 | 1 950 | 2 486 | 1 123 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 15 570 | 7 099 | 3 452 | −996 | 175 230 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 15 570 | 7 099 | 3 452 | −996 | 175 230 |
| Bokslutsdispositioner | −3 900 | 900 | −1 200 | 7 000 | −26 000 |
| Koncernbidrag | 0 | 11 400 | 11 800 | 20 000 | −15 000 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −3 900 | −10 500 | −13 000 | −13 000 | −11 000 |
| Resultat före skatt | 11 670 | 7 999 | 2 252 | 6 004 | 149 230 |
| Skatt | 2 498 | 1 959 | 711 | 1 329 | 30 015 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 9 172 | 6 040 | 1 541 | 4 675 | 119 215 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 844 571 | 804 291 | 681 935 | 689 728 | 794 444 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 844 571 | 804 291 | 681 935 | 689 728 | 794 444 |
| Anläggningstillgångar | 399 408 | 407 564 | 365 976 | 288 072 | 264 799 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 399 358 | 407 514 | 365 926 | 280 106 | 264 741 |
| Byggnader och mark | 214 519 | 211 870 | 139 641 | 131 183 | 113 009 |
| Maskiner | 154 509 | 160 107 | 108 686 | 114 927 | 117 501 |
| Inventarier | 13 495 | 15 134 | 11 118 | 10 685 | 5 485 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 20 403 | ||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 16 835 | 0 | 106 481 | 23 311 | 28 746 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 7 966 | 50 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 50 | 50 | 50 | 7 966 | 50 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 445 163 | 396 727 | 315 959 | 401 656 | 529 645 |
| Summa varulager | 329 401 | 270 046 | 203 129 | 266 764 | 380 683 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 329 401 | 270 046 | 203 129 | 266 764 | 380 683 |
| Summa kortfristiga fordringar | 115 762 | 126 681 | 112 828 | 134 891 | 148 962 |
| Kundfordringar | 97 456 | 97 244 | 85 388 | 87 335 | 121 866 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 46 | 12 985 | 12 330 | 35 008 | 8 050 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 18 260 | 16 452 | 15 110 | 12 548 | 19 046 |
| Summa kassa och bank | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 230 034 | 220 861 | 214 821 | 213 303 | 208 628 |
| Summa bundet eget kapital | 40 100 | 40 100 | 40 100 | 40 100 | 40 100 |
| Aktiekapital | 40 100 | 40 100 | 40 100 | 40 100 | 40 100 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa fritt eget kapital | 189 934 | 180 761 | 174 721 | 173 203 | 168 528 |
| Balanserat resultat | 180 762 | 174 721 | 173 181 | 168 528 | 49 313 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 9 172 | 6 040 | 1 541 | 4 675 | 119 215 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 115 600 | 111 700 | 101 200 | 88 200 | 75 200 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 3 340 | 2 654 | 2 139 | 1 303 | 220 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 495 597 | 469 076 | 363 775 | 386 922 | 510 396 |
| Summa långfristiga skulder | 250 898 | 238 383 | 295 903 | 129 725 | 161 607 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 250 568 | 238 053 | 295 573 | 129 395 | 161 277 |
| Övriga långfristiga skulder | 330 | 330 | 330 | 330 | 330 |
| Summa kortfristiga skulder | 244 699 | 230 693 | 67 872 | 257 197 | 348 789 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 155 000 | 155 000 | 0 | 155 000 | 155 000 |
| Leverantörsskulder | 66 609 | 56 184 | 46 815 | 60 058 | 109 884 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 152 | 0 | 133 | 0 | 15 146 |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 938 | 19 509 | 20 924 | 42 139 | 68 759 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 139 | 138 | 141 | 148 | 151 |
| Löner till styrelse & VD | 1 561 | 1 559 | 1 495 | 1 279 | 1 238 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | - | 0 | - | - | - |
| Löner till övriga anställda | 64 024 | 59 447 | 60 044 | 61 404 | 62 055 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | 0 | - | - | - |
| Sociala kostnader | 26 548 | 25 042 | 24 934 | 25 263 | 25 249 |
| Företagsinteckningar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Fastighetsinteckningar | 14 014 | 14 014 | 14 014 | 14 014 | 14 014 |
| Övriga säkerheter | |||||
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | |||||
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | - | 0 | - | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Valbo Trä AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Valbo Trä
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 139 |
| Könsfördelning styrelse |
| 33,3 % män (1), 66,7 % kvinnor (2) |
| Omsättning |
| 886 025 KSEK (+17,0 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| 30 713 KSEK (+19,4 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 1 561 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 2 498 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 36 512 KSEK |
Valbo Trä AB har 139 anställda och gjorde ett resultat på 9 172 KSEK med omsättning 886 025 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 17,0 %. Valbo Träs vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 3,5 % vilket ger Valbo Trä placeringen 314 709 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Valbo Trä placeringen 1 995 av kommunens totalt 4 646 aktiebolag.
Extern VD för Valbo Trä AB är Anna Maria Rylander och styrelseordförande är Björn Rentzhog.
Under de senaste 5 åren har Valbo Trä betalat in totalt 36 512 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 2 165 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.
Valbo Trä AB har organisationsnummer 556865-4031. Valbo Trä har säte i Östersund. Det går bra att ta kontakt med Valbo Trä AB på telefonnummer 026-66 28 80.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Östersunds kommun.
Registrerat på adressen
818 21 Valbo
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Valbo Trä AB
Aktiv Anna Maria Rylander (Extern VD) |
Aktiv | Anna Maria Rylander (Extern VD) |
|
Veckebo Såg & Hyvleri AB
Aktiv Anna Maria Rylander (Extern VD) |
Aktiv | Anna Maria Rylander (Extern VD) |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress