- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Danir Development AB
Organisationsnummer
556576-7208
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
-
Adress
Dockplatsen 1
211 19 Malmö
Antal ansvariga
Vad är Danir Development?
Danir Development AB är ett aktiebolag som ska agera holdingbolag och idka därmed förenlig verksamhet. Danir Development AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 33 660 KSEK med omsättning 0 KSEK under 2025. Läs mer om Danir Development
Varifrån kommer informationen om Danir Development?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Dockplatsen 1
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
| Namn | KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll |
|---|---|
|
Dan Olofsson
|
100% |
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Styrelsen i Danir Development består av
Ordförande
Dan Olofsson (75)
Styrelseledamot
Dan Olofsson (75)
Christin Olofsson (76)
Johan Glennmo (52)
Andreas Olofsson Tarantino (48)
Hanna Olofsson (46)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Danir Development AB är ett koncernmoderbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Bolagets fordon
0 fordon registrerat på bolaget
Företagsuppgifter om Danir Development
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556576-7208 |
| Firmanamn | Danir Development AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Dockplatsen 1 |
| Postadress | 211 19 Malmö |
| Säte | Stockholm, Stockholms län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1999-09-09 |
| Bolaget registrerat | 1999-09-23 |
| Firmanamn registrerat | 2009-09-04 |
| Bolagsordning | 2019-06-24 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Ej registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Avregistrerad för F-skatt |
| Moms | Ej aktiv i momsregistret |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556576720801 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. |
|
Uppgift saknas |
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. |
| Bolaget ska agera holdingbolag och idka därmed förenlig verksamhet. |
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. |
|
Detaljerade koncernbokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 88,2 | 95,8 | 100,2 | 107,2 | 112,0 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 3,9 | 9,0 | 12,3 | 17,9 | 22,9 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 3,1 | 1,8 | 2,0 | 6,2 | 7,1 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 605 122 | 641 979 | 837 644 | 1 088 205 | 869 224 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 781 | 765 | 727 | 653 | 608 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 1 427 | 1 363 | 1 251 | 1 173 | 1 055 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | −2,9 | −1,8 | 6,6 | 28,1 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 12 705 869 | 13 083 001 | 13 323 434 | 12 502 041 | 9 756 002 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 12 645 944 | 13 067 626 | 13 230 413 | 12 499 664 | 9 716 787 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 59 925 | 15 375 | 93 021 | 2 377 | 39 215 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −12 392 531 | −12 794 111 | −12 797 067 | −11 709 104 | −9 110 131 |
| Övriga rörelsekostnader | −4 803 | 0 | −18 535 | −2 788 | 0 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −4 255 508 | −4 149 308 | −3 745 783 | −3 537 717 | −2 692 266 |
| Övriga externa kostnader | −890 407 | −942 958 | −977 136 | −914 360 | −567 741 |
| Personalkostnader | −6 950 029 | −7 348 756 | −7 744 338 | −6 958 971 | −5 626 771 |
| Avskrivningar | −296 587 | −353 089 | −329 810 | −298 056 | −223 353 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 308 535 | 288 890 | 507 834 | 790 149 | 645 871 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 377 258 | 398 480 | 507 039 | 216 964 | 163 535 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | −7 228 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 0 | 33 542 | 30 527 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 80 986 | 146 006 | 105 309 | 99 067 | 106 436 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 0 | 120 767 | 266 910 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella kostnader | 296 272 | 105 393 | 104 293 | 117 897 | 57 099 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 93 249 | 235 050 | 272 467 | 771 319 | 695 208 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 93 249 | 235 050 | 272 467 | 771 319 | 695 208 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 93 249 | 235 050 | 272 467 | 771 319 | 695 208 |
| Skatt | 59 589 | 97 927 | 89 210 | 156 843 | 123 878 |
| Minoritetsintressen | 990 789 | 881 289 | 913 423 | 818 728 | 648 716 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 33 660 | 137 123 | 183 257 | 614 476 | 571 330 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 6 549 763 | 6 127 331 | 6 277 848 | 6 102 390 | 5 035 714 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 6 549 763 | 6 127 331 | 6 277 848 | 6 102 390 | 5 035 714 |
| Anläggningstillgångar | 3 214 365 | 2 761 748 | 2 681 121 | 2 478 522 | 2 044 691 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 068 622 | 1 279 519 | 1 337 587 | 1 201 565 | 1 336 835 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 25 525 | 25 476 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 36 161 | 34 951 | 0 |
| Goodwill | 1 468 045 | 1 089 455 | 1 110 422 | 974 892 | 847 140 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 600 577 | 190 064 | 165 479 | 166 246 | 489 695 |
| Materiella anläggningstillgångar | 362 232 | 996 630 | 922 951 | 793 247 | 354 236 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 193 260 | 162 682 | 150 460 |
| Maskiner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 0 | 0 | 203 115 | 203 854 | 185 264 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 996 630 | 526 576 | 426 711 | 18 512 | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 362 232 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 783 511 | 485 599 | 420 583 | 483 710 | 353 620 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 222 962 | 87 838 | 53 852 | 72 113 | 82 932 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 560 549 | 397 761 | 366 731 | 411 597 | 270 688 |
| Omsättningstillgångar | 3 335 398 | 3 365 583 | 3 596 727 | 3 623 868 | 2 991 023 |
| Summa varulager | 29 009 | 35 384 | 25 366 | 32 588 | 30 573 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 29 009 | 35 384 | 25 366 | 32 588 | 30 573 |
| Summa kortfristiga fordringar | 3 021 744 | 3 083 123 | 3 245 703 | 3 255 197 | 2 595 076 |
| Kundfordringar | 1 625 611 | 1 802 706 | 1 984 780 | 1 925 458 | 1 601 133 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 396 133 | 1 280 417 | 1 260 923 | 1 329 739 | 993 943 |
| Summa kassa och bank | 284 645 | 247 076 | 325 658 | 336 083 | 365 374 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 284 645 | 247 076 | 325 658 | 336 083 | 365 374 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 256 385 | 550 779 | 771 040 | 1 094 186 | 1 152 962 |
| Summa bundet eget kapital | 140 945 | −70 357 | −110 902 | −67 664 | 111 |
| Aktiekapital | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 140 834 | −70 468 | −111 013 | −67 775 | 0 |
| Summa fritt eget kapital | 115 440 | 621 136 | 881 942 | 1 161 850 | 1 152 851 |
| Balanserat resultat | 363 448 | 484 013 | 698 685 | 547 374 | 581 520 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 33 660 | 137 123 | 183 257 | 614 476 | 571 330 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 0 | 10 451 | 24 276 | 16 413 | 15 421 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 5 302 589 | 4 684 812 | 4 569 109 | 4 173 063 | 3 218 615 |
| Summa långfristiga skulder | 1 553 119 | 1 208 159 | 1 006 262 | 821 879 | 575 964 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 624 733 | 417 045 | 367 587 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 1 553 119 | 583 426 | 589 217 | 454 292 | 575 964 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 749 470 | 3 476 653 | 3 562 847 | 3 351 184 | 2 642 651 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 743 108 | 600 954 | 673 449 | 443 429 | 357 743 |
| Leverantörsskulder | 1 089 104 | 992 947 | 969 564 | 1 028 785 | 655 116 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 917 258 | 1 882 752 | 1 919 834 | 1 878 970 | 1 629 792 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 8 903 | 9 602 | 10 654 | 10 662 | 9 247 |
| Löner till styrelse & VD | 245 665 | 241 319 | 206 375 | 123 842 | 145 140 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 67 652 | 76 716 | 87 097 | 55 504 | 34 095 |
| Löner till övriga anställda | 5 253 438 | 5 348 398 | 5 682 888 | 5 021 320 | 4 095 270 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | 0 | - | 0 | - |
| Sociala kostnader | 1 533 979 | 1 565 233 | 1 645 416 | 1 622 423 | 1 296 338 |
| Företagsinteckningar | |||||
| Fastighetsinteckningar | 27 658 | 29 349 | 27 265 | 30 500 | 30 000 |
| Övriga säkerheter | 57 001 | 19 879 | 18 799 | 18 804 | 17 515 |
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 117 553 | 74 667 | 68 863 | 73 104 | 80 778 |
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Danir Development AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Danir Development
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 0 |
| Könsfördelning styrelse |
| 60,0 % män (3), 40,0 % kvinnor (2) |
| Omsättning |
| 0 KSEK |
| Rörelseresultat |
| −25 KSEK (−4,2 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 0 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 0 KSEK |
Danir Development AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 33 660 KSEK med omsättning 0 KSEK under 2025.
Ordförande för Danir Development AB är Dan Olofsson och Styrelseledamot är Christin Olofsson.
Under de senaste 5 åren har Danir Development betalat in totalt 0 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 687 720 av Sveriges alla 797 455 aktiebolag.
Danir Development AB har organisationsnummer 556576-7208. Danir Development har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Danir Development AB på adress Dockplatsen 1, 211 19 Malmö.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.
Registrerat på adressen
211 19 Malmö
Det finns 1 person med bolagsengagemang som är folkbokförd på denna adress:
- Robin Thunell (32)