- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Sandberg Development AB
Organisationsnummer
556091-0712
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
-
Antal ansvariga
Vad är Sandberg Development?
Sandberg Development AB är ett aktiebolag som ska bedriva investeringsverksamhet i innovationsdrivna verksamheter med högt teknikinnehåll samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga, förvalta och hyra ut... Läs mer om Sandberg Development
Varifrån kommer informationen om Sandberg Development?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Jägershillgatan, 26
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 7010)
Här kan du se bolag som liknar Sandberg Development AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 7010 - Verksamheter som utövas av huvudkontor), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Sandberg Development AB.
SNI 7010 - Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
| Namn | KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll |
|---|---|
|
Fredrik Sandberg
|
100% |
|
Henrik Sandberg
|
100% |
|
Per Gunnar Sandberg
|
100% |
|
Philip Sandberg
|
100% |
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Styrelsen i Sandberg Development består av
Ordförande
Per Gunnar Sandberg (64)
Styrelseledamot
Per Gunnar Sandberg (64)
Alf Göransson (68)
Styrelsesuppleant
Birgitta Sandberg (62)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Sandberg Development AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
66 fordon registrerade på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
|
RAV4 (2026) |
|
Ja | 2026-08-26 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
XC60 (2026) |
|
Ja | 2026-08-26 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
ID.7 Tourer PRO S (2026) |
|
Ja | 2026-08-10 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
E 300 DE 4Matic (2026) |
|
Ja | 2026-06-30 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
E 300 DE 4Matic (2025) |
|
Ja | 2026-06-25 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
IX3 50 Xdrive (2026) |
|
Ja | 2026-05-13 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Q6 SUV E-Tron Quattro (2026) |
|
Ja | 2026-04-30 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
XC60 (2025) |
|
Ja | 2026-04-08 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
530E Xdrive (2026) |
|
Ja | 2026-04-02 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
A6 AV E-Tron (2025) |
|
Ja | 2026-02-12 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om Sandberg Development
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556091-0712 |
| Firmanamn | Sandberg Development AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Jägershillgatan, 26 |
| Postadress | 213 75 Malmö |
| Säte | Malmö, Skåne län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1963-12-09 |
| Bolaget registrerat | 1964-01-24 |
| Firmanamn registrerat | 2015-05-12 |
| Bolagsordning | 2024-06-20 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 1994-01-01 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 1980-01-01 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556091071201 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet i innovationsdrivna verksamheter med högt teknikinnehåll samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga, förvalta och hyra ut fast och lös egendom samt bedriva värdepappershandel. Vidare ska bolaget bedriva verksamhet inom service, utveckling samt support av AI-plattform. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 10650281 |
| Besöksadress: | Jägershillgatan 26 |
| Postnummer: | 213 75 |
| Postort: | Malmö |
| Län: | Skåne län |
| Antal anställda: | 50-99 anställda |
| Telefonnummer: | |
| Arbetsställenummer: | 10650281 |
| SNI-kod: | 70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor |
| Arbetsställen: 1 st ställen | |
Detaljerade koncernbokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 369,5 | 319,9 | 255,2 | 315,6 | 367,5 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 79,2 | 83,1 | 77,5 | 76,0 | 78,8 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 61,1 | 68,3 | 17,5 | 0,7 | −5,0 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 399 290 | 261 406 | 400 232 | 216 204 | 188 846 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 1 008 | 1 056 | 1 094 | 3 562 | 3 286 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 3 895 | 4 039 | 4 480 | 15 012 | 11 105 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 39,4 | 3,8 | 17,8 | 38,7 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 2 995 309 | 2 148 738 | 2 069 735 | 1 756 394 | 1 265 982 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 2 914 816 | 2 139 194 | 2 059 846 | 1 747 400 | 1 243 701 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 80 493 | 9 544 | 9 889 | 8 994 | 22 281 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −1 580 608 | −1 135 484 | −1 008 029 | −895 535 | −676 727 |
| Övriga rörelsekostnader | −2 764 | −26 491 | −68 019 | −143 259 | −29 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −82 971 | −26 388 | −15 676 | −0 | −0 |
| Övriga externa kostnader | −629 747 | −506 731 | −448 949 | −446 122 | −269 925 |
| Personalkostnader | −774 825 | −561 775 | −505 270 | −416 766 | −374 599 |
| Avskrivningar | −93 065 | −40 590 | −38 134 | −32 647 | −32 203 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 306 225 | 220 816 | 362 098 | 183 557 | 156 643 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 496 514 | 1 259 342 | 32 334 | −158 124 | −212 024 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 1 445 827 | 1 211 658 | −28 294 | −169 313 | −217 079 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 29 545 | 24 816 | 19 169 | 4 632 | 74 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 2 757 | 25 000 | 0 | 1 016 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 15 633 | 11 008 | 15 322 | 6 557 | 3 965 |
| Övriga finansiella kostnader | 5 509 | 9 103 | 1 137 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 1 760 455 | 1 439 936 | 361 514 | 12 319 | −63 311 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 1 760 455 | 1 439 936 | 361 514 | 12 319 | −63 311 |
| Bokslutsdispositioner | −11 | 0 | −13 | −33 | −32 |
| Koncernbidrag | −11 | 0 | −13 | −33 | −32 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 760 444 | 1 439 936 | 361 501 | 12 286 | −63 343 |
| Skatt | 98 844 | 60 076 | 98 543 | 27 169 | 31 299 |
| Minoritetsintressen | 197 133 | 22 458 | 3 452 | 0 | 0 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 1 661 600 | 1 379 860 | 262 958 | −14 883 | −94 642 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 6 554 521 | 4 264 678 | 2 909 250 | 2 623 189 | 2 534 565 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 6 554 521 | 4 264 678 | 2 909 250 | 2 623 189 | 2 534 565 |
| Anläggningstillgångar | 3 013 670 | 2 243 049 | 1 442 004 | 1 189 589 | 1 325 666 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 393 282 | 88 009 | 30 860 | 33 504 | 1 096 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 15 314 | 0 | 62 | 434 | 1 096 |
| Goodwill | 377 968 | 88 009 | 30 798 | 33 070 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 173 436 | 865 309 | 620 368 | 440 867 | 464 493 |
| Byggnader och mark | 561 053 | 273 980 | 284 374 | 273 618 | 310 932 |
| Maskiner | 104 825 | 36 203 | 5 907 | 5 228 | 123 860 |
| Inventarier | 348 625 | 146 732 | 141 039 | 135 014 | 24 493 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 189 048 | 27 007 | 5 208 | ||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 158 933 | 408 394 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 446 952 | 1 289 731 | 790 776 | 715 218 | 860 077 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 1 304 706 | 1 208 132 | 713 979 | 650 429 | 814 475 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 142 246 | 81 599 | 76 797 | 64 789 | 45 602 |
| Omsättningstillgångar | 3 540 851 | 2 021 628 | 1 467 246 | 1 433 600 | 1 208 899 |
| Summa varulager | 1 129 275 | 786 417 | 624 049 | 398 170 | 379 865 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 1 129 275 | 786 417 | 624 049 | 398 170 | 379 865 |
| Summa kortfristiga fordringar | 434 070 | 425 291 | 243 115 | 277 862 | 137 754 |
| Kundfordringar | 318 482 | 222 068 | 147 142 | 207 185 | 99 245 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 67 586 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 115 588 | 135 637 | 95 973 | 70 677 | 38 509 |
| Summa kassa och bank | 1 977 506 | 809 920 | 600 082 | 757 568 | 691 280 |
| Summa kortfristiga placeringar | 1 000 000 | 0 | 0 | 100 000 | 0 |
| Kassa och bank | 977 506 | 809 920 | 600 082 | 657 568 | 691 280 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 5 191 035 | 3 545 471 | 2 254 607 | 1 993 380 | 1 997 430 |
| Summa bundet eget kapital | 348 741 | 348 741 | 348 741 | 348 741 | 348 741 |
| Aktiekapital | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 343 741 | 343 741 | 343 741 | 343 741 | 343 741 |
| Summa fritt eget kapital | 4 842 294 | 3 196 730 | 1 905 866 | 1 644 639 | 1 648 689 |
| Balanserat resultat | 3 180 694 | 1 816 870 | 1 642 908 | 1 659 522 | 1 743 331 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 661 600 | 1 379 860 | 262 958 | −14 883 | −94 642 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 117 618 | 93 604 | 89 636 | 70 031 | 79 425 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 1 048 735 | 603 145 | 561 555 | 328 088 | 457 710 |
| Summa långfristiga skulder | 396 149 | 216 976 | 231 188 | 232 107 | |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 396 138 | 208 376 | 231 175 | 232 075 | |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 11 | 8 600 | 13 | 32 | |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Summa kortfristiga skulder | 652 586 | 386 169 | 330 367 | 328 088 | 225 603 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 48 924 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 255 295 | 13 004 | 134 456 | 114 909 | 55 040 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 348 367 | 373 165 | 195 910 | 213 179 | 170 563 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 769 | 532 | 462 | 117 | 114 |
| Löner till styrelse & VD | 35 318 | 24 754 | 26 092 | 23 093 | 22 307 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | - | 0 | - | 0 | 4 850 |
| Löner till övriga anställda | 460 722 | 360 260 | 295 702 | 254 677 | 219 745 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | 0 | - | 0 | 0 |
| Sociala kostnader | 211 400 | 153 591 | 146 933 | 122 970 | 114 055 |
| Företagsinteckningar | |||||
| Fastighetsinteckningar | 402 200 | 255 700 | 255 700 | 243 500 | 243 500 |
| Övriga säkerheter | |||||
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 175 | 0 | 0 | ||
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | 185 | 100 000 | 50 000 | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | - | 0 | - | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Sandberg Development AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Sandberg Development
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 43 |
| Könsfördelning styrelse |
| 100,0 % män (3), 33,3 % kvinnor (1), −33,3 % (−1) okänt |
| Omsättning |
| 205 802 KSEK (+120,1 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| −34 315 KSEK (+70,6 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 7 695 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 3 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 30 161 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 127 593 KSEK |
Sandberg Development AB har 43 anställda och gjorde ett resultat på 1 661 600 KSEK med omsättning 205 802 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 120,1 %. Sandberg Developments vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 1 017,1 % vilket ger Sandberg Development placeringen 5 697 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Sandberg Development placeringen 190 av kommunens totalt 28 762 aktiebolag.
Ordförande för Sandberg Development AB är Per Gunnar Sandberg och Styrelseledamot är Alf Göransson.
Under de senaste 5 åren har Sandberg Development betalat in totalt 127 593 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 661 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.
Sandberg Development AB har organisationsnummer 556091-0712. Sandberg Development har säte i Malmö. Det går bra att ta kontakt med Sandberg Development AB på adress Jägershillgatan, 26, 213 75 Malmö.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Malmö kommun.
Registrerat på adressen
213 75 Malmö
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Sandberg Development AB
Aktiv Stefan Persson (VD) |
Aktiv | Stefan Persson (VD) |
|
PGS Group AB
Aktiv Per Gunnar Sandberg (Styrelseledamot) |
Aktiv | Per Gunnar Sandberg (Styrelseledamot) |
|
Lesurak AB
Aktiv Stefan Persson (Ordförande) |
Aktiv | Stefan Persson (Ordförande) |
|
ANORK AB
Aktiv Stefan Persson (Ordförande) |
Aktiv | Stefan Persson (Ordförande) |
|
Ögårdsros AB
Aktiv Stefan Persson (Ordförande) |
Aktiv | Stefan Persson (Ordförande) |
|
Plansvarven AB
Aktiv Stefan Persson (Ordförande) |
Aktiv | Stefan Persson (Ordförande) |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress