- Hem
- Branscher
- Linköpings kommun
- El-, gas- och ångförsörjning samt luftkonditionering
- Försörjning av värme och kyla
- Tekniska verken i Linköping AB (publ)
- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Tekniska verken i Linköping AB (publ)
Organisationsnummer
556004-9727
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
Antal ansvariga
Vad är Tekniska verken i Linköping AB (publ)?
Bolaget ska tillhandahålla och utveckla ledningsbunden infrastruktur och energilösningar för den resurseffektiva regionen vilket bland annat innefattar att uppföra, förvärva, äga, förvalta samt utveckla fast och lös egendom... Läs mer om Tekniska verken i Linköping AB (publ)
Varifrån kommer informationen om Tekniska verken i Linköping AB (publ)?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 3530)
Här kan du se bolag som liknar Tekniska verken i Linköping AB (publ). Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 3530 - Försörjning av värme och kyla ), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Tekniska verken i Linköping AB (publ).
SNI 3530 - Försörjning av värme och kyla
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Tekniska verken i Linköping AB (publ).
De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
Extern VD
Conny Udd (55)
Extern firmatecknare
Michael Fahlström (62)
Mile Elez (61)
Niklas Petersen (61)
Styrelsen i Tekniska verken i Linköping AB (publ) består av
Ordförande
Maria Almesåker (50)
Styrelseledamot
Maria Almesåker (50)
Eva Helena Joelsson (80)
Torsten Svärdström (76)
Christer Öjdemark (75)
Åsa-Britt Karlsson (69)
Tommy Ählström (68)
Predrag Pucar (61)
Magnus Landberg (60)
Johan Löfstrand (49)
Fia Storkull (33)
William Jonsson (32)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Lekmannarevisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Tekniska verken i Linköping AB (publ) är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
121 fordon registrerade på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
Motorredskap
Leasing
Nej
Reg. datum
2026-07-02
Se mer
Se mer fordonsdata
|
P72.10Plus | Motorredskap | Nej | 2026-07-02 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
CE130035R (2025) |
|
Nej | 2026-05-20 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
CE130035R (2025) |
|
Nej | 2026-05-20 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Caddy (2020) |
|
Nej | 2026-01-12 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Caddy (2020) |
|
Nej | 2026-01-12 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Crafter (2019) |
|
Nej | 2026-01-12 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Crafter (2025) |
|
Nej | 2025-08-20 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
CSA (2023) |
|
Nej | 2025-07-01 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
R124GB6X2NZ400 |
|
Nej | 2025-06-02 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Copco Xats 156 |
|
Nej | 2025-05-12 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om Tekniska verken i Linköping AB (publ)
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556004-9727 |
| Firmanamn | Tekniska verken i Linköping AB (publ) |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Fusion pågår 2025-11-19 |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Box 1500 |
| Postadress | 581 15 Linköping |
| Säte | Linköping, Östergötlands län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1902-10-18 |
| Bolaget registrerat | 1903-01-26 |
| Firmanamn registrerat | 2014-09-09 |
| Bolagsordning | 2025-04-02 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 1994-01-01 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 1980-01-01 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556004972701 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget ska tillhandahålla och utveckla ledningsbunden infrastruktur och energilösningar för den resurseffektiva regionen vilket bland annat innefattar att uppföra, förvärva, äga, förvalta samt utveckla fast och lös egendom i form av anläggningar och utrustning för tekniska nyttigheter och tjänster, att mot ersättning tillhandahålla nyttigheter, produkter och tjänster och driva annan med bolagets ändamål förenlig verksamhet. Inom ramen för angivet föremål bedrivs bland annat vatten- och avloppsverksamhet, avfallshantering, fjärrvärmeverksamhet. bredbands. och annan digital kommunikationsverksamhet inklusive tjänster för digitalisering av samhället, produktion av och handel med el. produktion av och handel med biogas och annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget kan även bedriva tjänsteexport, enligt lag (2009:47) om vissa kommunala befogenheter, inom ovan angivet verksamhetsföremål. Bolaget har genom styrelsebeslut möjlighet att förvärva, äga, deläga, avyttra andelar och avveckla vindkraftverksamhet'och eller solenergiverksamhet i syfte att främja utvecklingen av förnyelsebar energi och tillfredsställa kundernas behov av detsamma samt bedriva därmed förenlig verksamhet, utan Linköpings kommunfullmäktiges godkännande. Ändamålet med bolagets verksamhet är att tillhandahålla de tekniska nyttigheter och tjänster som omfattas av verksamhetsföremålet på konkurrenskraftiga villkor, till god kvalitet och med hög leveranssäkerhet. I ändamålet ingår också att med starkt miljöprofil genomföra verksamheten på ett ekologiskt och socialt hållbart sätt sam att ge ägaren skälig avkastning. Tillhandahållandet inom Linköpings kommun av vatten- och avloppsverksamhet ska ske med beaktande av kommunal likställighets- och självkostnadsprincip. I den mån denna typ av verksamhet bedrivs i annan kommun ska den verksamheten bedrivas på affärsmässiga grunder. Tillhandahållandet inom Linköpings kommun av tjänster avseende avfallshantering rörande hushållsavfall ska ske med beaktande av kommunal likställighets- och självkostnadsprincip Fjärrvärmeverksamhet, bredbands- och annan digital kommunikationsverksamhet inklusive tjänster för digitalisering av samhället, produktion av och handel med el samt produktion av och handel med biogas ska bedrivas på affärsmässig grund. Bolagets övriga verksamhet ska bedrivas i regionen med beaktande av kommunal likställighets- och självkostnadsprincip om inte annat framgår av för bolagets tillämpliga bestämmelser. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| HUVUDKONTOR | |
| Besöksadress: | Brogatan 1 |
| Postnummer: | 582 78 |
| Postort: | Linköping |
| Län: | Östergötlands län |
| Antal anställda: | 200-499 anställda |
| Telefonnummer: | 013-20 80 00 |
| Arbetsställenummer: | 10138055 |
| SNI-kod: | 35300 - Försörjning av värme och kyla |
| Arbetsställen: 22 st ställen | |
Detaljerade koncernbokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 60,4 | 70,1 | 77,7 | 92,1 | 80,6 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 50,5 | 49,3 | 49,3 | 38,3 | 44,6 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 10,7 | 7,2 | 12,4 | 9,9 | 12,0 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 1 657 000 | 1 631 000 | 1 904 000 | 1 778 000 | 1 425 000 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 969 | 924 | 913 | 879 | 827 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 8 589 | 8 302 | 10 032 | 11 436 | 6 510 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 0,7 | −14,0 | −7,4 | 67,9 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 8 580 000 | 8 680 000 | 9 902 000 | 10 693 000 | 6 533 000 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 8 252 000 | 8 289 000 | 9 538 000 | 10 432 000 | 6 302 000 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 163 000 | 162 000 | 166 000 | 153 000 | 166 000 |
| Övriga rörelseintäkter | 165 000 | 229 000 | 198 000 | 108 000 | 65 000 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −6 503 000 | −6 770 000 | −7 542 000 | −8 622 000 | −4 875 000 |
| Övriga rörelsekostnader | −16 000 | −105 000 | −38 000 | −20 000 | −24 000 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −3 473 000 | −3 675 000 | −4 692 000 | −6 037 000 | −2 588 000 |
| Övriga externa kostnader | −1 264 000 | −1 183 000 | −1 172 000 | −1 002 000 | −849 000 |
| Personalkostnader | −968 000 | −948 000 | −901 000 | −822 000 | −809 000 |
| Avskrivningar | −798 000 | −964 000 | −777 000 | −761 000 | −629 000 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 859 000 | 667 000 | 1 127 000 | 1 017 000 | 796 000 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 103 000 | 112 000 | 107 000 | 51 000 | 40 000 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 23 000 | 26 000 | 54 000 | 14 000 | 1 000 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 2 000 | 0 | 3 000 | 3 000 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 79 000 | 84 000 | 53 000 | 34 000 | 36 000 |
| Övriga finansiella kostnader | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 802 000 | 611 000 | 1 128 000 | 1 000 000 | 764 000 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 802 000 | 611 000 | 1 128 000 | 1 000 000 | 764 000 |
| Bokslutsdispositioner | −333 000 | −337 000 | −785 000 | −312 000 | −510 000 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −785 000 | −312 000 | −510 000 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −333 000 | −337 000 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 469 000 | 274 000 | 343 000 | 688 000 | 254 000 |
| Skatt | 97 000 | 69 000 | 76 000 | 124 000 | 12 000 |
| Minoritetsintressen | 258 000 | 212 000 | 250 000 | 241 000 | 213 000 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 372 000 | 205 000 | 267 000 | 564 000 | 242 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 15 747 000 | 15 303 000 | 14 609 000 | 17 209 000 | 13 600 000 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 15 747 000 | 15 303 000 | 14 609 000 | 17 209 000 | 13 600 000 |
| Anläggningstillgångar | 12 921 000 | 12 206 000 | 11 660 000 | 11 034 000 | 10 564 000 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 170 000 | 197 000 | 209 000 | 181 000 | 134 000 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 170 000 | 196 000 | 175 000 | 94 000 | 11 000 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 1 000 | 34 000 | 87 000 | 122 000 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 615 000 | 11 870 000 | 11 284 000 | 10 710 000 | 10 306 000 |
| Byggnader och mark | 1 295 000 | 1 136 000 | 1 159 000 | 1 185 000 | 1 246 000 |
| Maskiner | 9 965 000 | 9 114 000 | 8 538 000 | 8 433 000 | 8 531 000 |
| Inventarier | 177 000 | 171 000 | 157 000 | 130 000 | 135 000 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 1 449 000 | 394 000 | |||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 1 178 000 | 0 | 1 430 000 | 962 000 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 136 000 | 139 000 | 167 000 | 143 000 | 124 000 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 42 000 | 42 000 | 71 000 | 73 000 | 71 000 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 39 000 | 39 000 | 43 000 | 41 000 | 25 000 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 55 000 | 58 000 | 53 000 | 29 000 | 28 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 826 000 | 3 097 000 | 2 949 000 | 6 175 000 | 3 036 000 |
| Summa varulager | 226 000 | 311 000 | 218 000 | 184 000 | 141 000 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 226 000 | 311 000 | 218 000 | 184 000 | 141 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | 2 206 000 | 2 526 000 | 2 496 000 | 4 935 000 | 2 143 000 |
| Kundfordringar | 817 000 | 802 000 | 807 000 | 864 000 | 642 000 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 7 000 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 389 000 | 1 717 000 | 1 689 000 | 4 071 000 | 1 501 000 |
| Summa kassa och bank | 394 000 | 260 000 | 235 000 | 1 056 000 | 752 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 394 000 | 260 000 | 235 000 | 1 056 000 | 752 000 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 7 948 000 | 7 549 000 | 7 198 000 | 6 599 000 | 6 065 000 |
| Summa bundet eget kapital | 434 000 | 434 000 | 550 000 | 550 000 | 550 000 |
| Aktiekapital | 434 000 | 434 000 | 434 000 | 434 000 | 434 000 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | 0 | 116 000 | 116 000 | 116 000 |
| Summa fritt eget kapital | 7 514 000 | 7 115 000 | 6 648 000 | 6 049 000 | 5 515 000 |
| Balanserat resultat | 7 514 000 | 6 910 000 | 6 381 000 | 5 485 000 | 5 273 000 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 372 000 | 205 000 | 267 000 | 564 000 | 242 000 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 1 665 000 | 1 579 000 | 1 561 000 | 1 494 000 | 1 320 000 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 5 876 000 | 5 963 000 | 5 600 000 | 8 875 000 | 6 002 000 |
| Summa långfristiga skulder | 1 573 000 | 1 989 000 | 2 084 000 | 2 368 000 | 2 409 000 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 280 000 | 359 000 | 1 802 000 | 2 049 000 | 2 080 000 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 1 293 000 | 1 630 000 | 282 000 | 319 000 | 329 000 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 303 000 | 3 974 000 | 3 516 000 | 6 507 000 | 3 593 000 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 119 000 | 155 000 | 578 000 | 692 000 | 518 000 |
| Leverantörsskulder | 472 000 | 351 000 | 533 000 | 422 000 | 351 000 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 260 000 | 228 000 | 430 000 | 303 000 | 253 000 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 452 000 | 3 240 000 | 1 975 000 | 5 090 000 | 2 471 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 999 | 1 026 | 987 | 935 | 978 |
| Löner till styrelse & VD | 6 000 | 9 000 | 11 000 | 9 000 | 9 000 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 0 | - | - | - | 0 |
| Löner till övriga anställda | 638 000 | 623 000 | 577 000 | 549 000 | 527 000 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | 0 | - | - | - | 0 |
| Sociala kostnader | 290 000 | 298 000 | 280 000 | 258 000 | 256 000 |
| Företagsinteckningar | 50 000 | ||||
| Fastighetsinteckningar | |||||
| Övriga säkerheter | 459 000 | 239 000 | 272 000 | 1 125 000 | 126 000 |
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | ||
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | - | 1 000 | - | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Tekniska verken i Linköping AB (publ):s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Tekniska verken i Linköping AB (publ)
Det finns ingen mer information tillgänglig för detta bolag.
Registrerat på adressen
581 15 Linköping
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Tekniska verken i Linköping AB (publ)
Fusion Conny Udd (Extern VD) |
Fusion | Conny Udd (Extern VD) |
|
Svensk Biogas i Linköping AB
Fusion Anna Lövsén (Extern VD) |
Fusion | Anna Lövsén (Extern VD) |
|
Tekniska verken Katrineholm Nät AB
Aktiv Jesper Hagbom (Extern VD) |
Aktiv | Jesper Hagbom (Extern VD) |
|
Tekniska verken Linköping Nät AB
Aktiv Jesper Hagbom (Extern VD) |
Aktiv | Jesper Hagbom (Extern VD) |
|
Bixia Gryningsvind AB
Aktiv Henrik Kling (Extern VD) |
Aktiv | Henrik Kling (Extern VD) |
|
Utsikt Bredband AB
Ej aktiv Conny Udd (VD) |
Ej aktiv | Conny Udd (VD) |
|
Tekniska verken i Linköping Vind AB
Ej aktiv Henrik Kling (Extern VD) |
Ej aktiv | Henrik Kling (Extern VD) |
|
Värmlands Vind AB
Aktiv Henrik Kling (Extern VD) |
Aktiv | Henrik Kling (Extern VD) |
|
def.waste ekonomisk förening
Aktiv Emil Pantzar (Ordförande) |
Aktiv | Emil Pantzar (Ordförande) |
|
GÄRSTAD,ÅBY,KALLERSTAD,MÖRTLÖSA,TORVINGE DIKESF.
Aktiv |
Aktiv | |
|
1906-ÅRS F-TAG F AVDIK. AV MARK.GÄRSTAD.M-LÖSA
Aktiv |
Aktiv | |
|
FÖRENINGEN TEKNISKA VERKENS MUSEUM
Aktiv |
Aktiv |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress