Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

L1 Records AB

Organisationsnummer

559465-5960

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

c/o Lucas Lopez
Bäckaskiftsvägen 37
122 42 Enskede

Antal ansvariga

1 st

 

Vad är L1 Records?

L1 Records AB är ett aktiebolag som ska producera musik. Göra försäljning av musiken, royalties och distribution. Företaget kommer även genomföra live framträdanden med musik. L1 Records AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 53 KSEK med omsättning 100 KSEK under 2025. Läs mer om L1 Records

Varifrån kommer informationen om L1 Records?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Bäckaskiftsvägen 37

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Lucas Lopez 100%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Styrelsen i L1 Records består av

Styrelseledamot

Lucas Lopez (23) Kolla lön direkt

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för L1 Records AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

L1 Records AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

0 fordon registrerat på bolaget

Företagsuppgifter om L1 Records

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 559465-5960
Firmanamn L1 Records AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Bäckaskiftsvägen 37
Postadress 122 42 Enskede
Säte Stockholm, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2023-11-12
Bolaget registrerat 2023-12-28
Firmanamn registrerat 2023-12-28
Bolagsordning 2023-11-12
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2024-01-03
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2024-01-03
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE559465596001
2026-09-05
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
90200 - Scenkonst
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Företaget ska producera musik. Göra försäljning av musiken, royalties och distribution. Företaget kommer även genomföra live framträdanden med musik.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1
  • - styrelsesuppleant.

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 71089320
Besöksadress: Bäckaskiftsvägen 37
Postnummer: 122 42
Postort: Enskede
Län: Stockholms län
Antal anställda: 0 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 71089320
SNI-kod: 90200 - Scenkonst
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2024-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 525,8 1 087,5
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 78,0 85,2
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 67,0 26,5
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 67 68
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 173
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 310
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −67,7
Bokslutsperiod 2025 2024
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2023-12-01 2024-12-31
Bokslutslängd 12 13
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 100 310
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 100 257
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0
Övriga rörelseintäkter 0 53
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −33 −242
Övriga rörelsekostnader 0 0
Förändring lager mm 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0
Handelsvaror −0 −0
Övriga externa kostnader −7 −69
Personalkostnader −26 −173
Avskrivningar −0 −0
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 67 68
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0
Finansiella poster 0 0
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0
Externa ränteintäkter 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0
Externa räntekostnader 0 0
Övriga finansiella kostnader 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0
Resultat efter finansnetto 67 68
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0
Extraordinära intäkter 0 0
Extraordinära kostnader 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 67 68
Bokslutsdispositioner 0 −22
Koncernbidrag 0 0
Aktieägartillskott 0 0
Bokslutsdispositioner 0 −22
Resultat före skatt 67 46
Skatt 14 14
Minoritetsintressen 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 53 32
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 163 87
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 163 87
Anläggningstillgångar 0 0
Immateriella anläggningstillgångar 0 0
Balanserade utgifter 0 0
Patent, licenser mm 0 0
Goodwill 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0
Materiella anläggningstillgångar 0 0
Byggnader och mark 0 0
Maskiner 0 0
Inventarier 0 0
Maskiner och inventarier 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 0 0
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 0 0
Omsättningstillgångar 163 87
Summa varulager 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0
Övrigt varulager 0 0
Summa kortfristiga fordringar 112 12
Kundfordringar 100 0
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 12 12
Summa kassa och bank 51 75
Summa kortfristiga placeringar 0 0
Kassa och bank 51 75
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 110 57
Summa bundet eget kapital 25 25
Aktiekapital 25 25
Överkursfond 0 0
Uppskrivningsfond 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0
Summa fritt eget kapital 85 32
Balanserat resultat 32 0
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0
Årets resultat 53 32
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 22 22
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 31 8
Summa långfristiga skulder 0 0
Obligationslån 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0
Övriga långfristiga skulder 0 0
Summa kortfristiga skulder 31 8
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0
Leverantörsskulder 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0
Övriga kortfristiga skulder 31 8
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 1
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - -
Utnyttjad checkräkningskredit - -
Räntenetto finansbolag - -
Utdelning 0 0

Årsredovisning

L1 Records AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om L1 Records

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
0
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (1), 0,0 % kvinnor (0)
Omsättning
100 KSEK (−67,7 % mot föregående år)
Rörelseresultat
67 KSEK (−1,5 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
14 KSEK
Inbetald skatt de senaste 2 åren
28 KSEK

L1 Records AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 53 KSEK med omsättning 100 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −67,7 %. L1 Records vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 67,0 % vilket ger L1 Records placeringen 51 550 i Sverige av totalt 797 952 aktiebolag. Det ger samtidigt L1 Records placeringen 12 072 av kommunens totalt 172 414 aktiebolag.

Styrelseledamot för L1 Records AB är Lucas Lopez.

Under de senaste 5 åren har L1 Records betalat in totalt 28 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 391 533 av Sveriges alla 797 952 aktiebolag.

L1 Records AB har organisationsnummer 559465-5960. L1 Records har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med L1 Records AB på adress Bäckaskiftsvägen 37, 122 42 Enskede.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.

Registrerat på adressen

Bäckaskiftsvägen 37
122 42 Enskede
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress