Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Siljans Chark AB

Organisationsnummer

559256-8256

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

0250-59 21 00

Adress

Box 62
792 21 Mora

Antal ansvariga

4 st

 

Vad är Siljans Chark?

Siljans Chark AB är ett aktiebolag som ska bedriva bedriva slakt, vidareförädling, försäljning av köttprodukter och andra produkter inom livsmedelsindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet. Siljans Chark AB har 81 anställda och gjorde ett resultat på 4 516 KSEK med omsättning 208 674 KSEK under 2025. Läs mer om Siljans Chark

Varifrån kommer informationen om Siljans Chark?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Liknande bolag (SNI 1011)

Här kan du se bolag som liknar Siljans Chark AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 1011 - Beredning och hållbarhetsbehandling av kött, utom fjäderfäkött), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Siljans Chark AB.

SNI 1011 - Beredning och hållbarhetsbehandling av kött, utom fjäderfäkött

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Mats Årjes 100%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i Siljans Chark AB

Carl Visconti Årjes (33) Kolla lön direkt

Extern firmatecknare

Mats Årjes (59) Kolla lön direkt

Cholticha Pruekwatcharakun (36) Kolla lön direkt

Styrelsen i Siljans Chark består av

Styrelseledamot

Carl Visconti Årjes (33) Kolla lön direkt

Styrelsesuppleant

August Årjes (30) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Huvudansvarig revisor

Jens Edlund (59)

Revisor

Edlund & Partners AB

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Siljans Chark AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Siljans Chark AB är ett dotterbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Koncernmoderbolag

Bolagets fordon

12 fordon registrerade på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Mercedes-Benz GLC 400 4Matic With EQ T (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Nej Reg. datum 2026-07-22 Se mer Se mer fordonsdata
GLC 400 4Matic With EQ T (2026) Personbil Nej 2026-07-22 Se mer fordonsdata
Mercedes-Benz CLA 350 4Matic (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-03-03 Se mer Se mer fordonsdata
CLA 350 4Matic (2026) Personbil Ja 2026-03-03 Se mer fordonsdata
Mercedes-Benz C 300 DE 4Matic (2025)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2025-04-23 Se mer Se mer fordonsdata
C 300 DE 4Matic (2025) Personbil Ja 2025-04-23 Se mer fordonsdata
Kia EV9 (2023)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2025-03-19 Se mer Se mer fordonsdata
EV9 (2023) Personbil Ja 2025-03-19 Se mer fordonsdata
Mercedes-Benz C 300 DE 4Matic (2025)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2025-03-03 Se mer Se mer fordonsdata
C 300 DE 4Matic (2025) Personbil Ja 2025-03-03 Se mer fordonsdata
Volvo V60 (2023)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2024-03-21 Se mer Se mer fordonsdata
V60 (2023) Personbil Ja 2024-03-21 Se mer fordonsdata
Volvo V60 (2022)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2023-01-23 Se mer Se mer fordonsdata
V60 (2022) Personbil Ja 2023-01-23 Se mer fordonsdata
Volvo V60 (2022)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2023-01-23 Se mer Se mer fordonsdata
V60 (2022) Personbil Ja 2023-01-23 Se mer fordonsdata
Scania P360B6X2NB (2021)
Fordonstyp Lastbil Leasing Ja Reg. datum 2022-03-29 Se mer Se mer fordonsdata
P360B6X2NB (2021) Lastbil Ja 2022-03-29 Se mer fordonsdata
Volkswagen Caddy (2015)
Fordonstyp Lastbil Leasing Nej Reg. datum 2021-05-05 Se mer Se mer fordonsdata
Caddy (2015) Lastbil Nej 2021-05-05 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Siljans Chark

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 559256-8256
Firmanamn Siljans Chark AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Box 62
Postadress 792 21 Mora
Säte Mora, Dalarnas län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2020-05-20
Bolaget registrerat 2020-05-22
Firmanamn registrerat 2026-08-27
Bolagsordning 2026-06-04
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2020-06-26
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2020-06-26
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE559256825601
2026-09-01
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
10111 - Kreatursslakt
10130 - Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
10112 - Styckning av kött
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget ska bedriva bedriva slakt, vidareförädling, försäljning av köttprodukter och andra produkter inom livsmedelsindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas var för sig av
  • ledamoten
  • suppleanten
  • Firman tecknas var för sig av
  • - externa firmatecknarna

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
CHARKUTERIFABRIK
Besöksadress: Örjasvägen 17
Postnummer: 792 36
Postort: Mora
Län: Dalarnas län
Antal anställda: 20-49 anställda
Telefonnummer: 0250-59 21 00
Arbetsställenummer: 10217909
SNI-kod: 10130 - Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
Arbetsställen: 2 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 32,8 24,8 36,3 32,7 48,4
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 9,6 4,3 11,4 9,1 17,1
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 2,5 −3,3 −1,9 −2,4 −0,5
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 5 204 −5 885 −4 526 −4 454 −1 074
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 2 576 2 742 2 819 2 516 2 262
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −6,0 −7,3 4,6 20,5 95,9
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 208 674 222 064 239 617 228 978 190 025
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 208 071 221 489 237 820 226 879 187 170
Aktiverat arbete för egen räkning - - - - -
Övriga rörelseintäkter 603 575 1 797 2 099 2 855
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −203 470 −227 949 −244 142 −233 433 −191 099
Försäljningskostnader −16 592 −17 070 −15 269 −14 343 −13 122
Administrationskostnader −6 260 −5 714 −5 638 −7 027 −7 518
Kostnader för forskning och utveckling −0 −0 −0 −0 −0
Övriga rörelsekostnader 15 12 0 0 0
Kostnad sålda varor −180 603 −205 153 −223 235 −212 063 −170 459
Avskrivningar −0 −0 −0 −0 −0
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 5 204 −5 885 −4 526 −4 454 −1 074
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 2 302 716 2 506 1 307 919
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 −1 397 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 4 6 85 117 172
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 2 298 2 107 2 421 1 190 747
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 2 910 −9 383 −6 861 −5 527 −1 649
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 2 910 −9 383 −6 861 −5 527 −1 649
Bokslutsdispositioner 3 000 0 0 0 635
Koncernbidrag 3 000 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 635
Resultat före skatt 5 910 −9 383 −6 862 −5 527 −1 014
Skatt 1 394 −1 546 −1 338 −1 001 −206
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 4 516 −7 837 −5 524 −4 526 −808
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 85 816 85 382 100 239 86 953 72 096
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 85 816 85 382 100 239 86 953 72 096
Anläggningstillgångar 50 942 52 290 49 178 43 189 34 433
Immateriella anläggningstillgångar 558 798 1 009 242 342
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 558 798 1 009 242 342
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 47 228 46 968 45 274 41 801 33 946
Byggnader och mark 21 999 22 820 23 657 23 617 24 200
Maskiner 11 166 11 603 0 0 0
Inventarier 0 0 0 0 0
Maskiner och inventarier 0 0 9 175 5 540 5 167
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 12 643
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 14 063 12 545 12 443 0 4 578
Finansiella anläggningstillgångar 3 156 4 524 2 895 1 146 145
Andelar i koncern- och intresseföretag 540 515 432 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 2 616 4 009 2 463 1 146 145
Omsättningstillgångar 34 874 33 092 51 061 43 764 37 663
Summa varulager 14 973 17 121 20 667 20 056 18 151
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 14 973 17 121 20 667 20 056 18 151
Summa kortfristiga fordringar 19 901 15 971 30 394 23 708 18 185
Kundfordringar 14 255 13 158 20 732 21 996 17 632
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 3 525 1 302 8 579 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 2 121 1 509 1 083 1 712 553
Summa kassa och bank 1 0 0 0 1 328
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 1 0 0 0 1 328
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 8 269 3 696 11 472 7 910 12 338
Summa bundet eget kapital 7 476 7 696 7 934 8 171 8 547
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 7 426 7 646 7 884 8 121 8 497
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 793 −4 000 3 538 −261 3 791
Balanserat resultat −3 723 3 837 62 4 265 4 599
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 9 000 0 0
Årets resultat 4 516 −7 837 −5 524 −4 526 −808
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 1 927 1 984 2 045 2 107 2 204
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 75 620 79 702 86 722 76 937 57 554
Summa långfristiga skulder 14 891 15 360 2 991 4 545 17 200
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 1 282 2 136 2 991 4 545 17 200
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 4 300 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 9 309 13 224 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 60 729 64 342 83 731 72 392 40 354
Skulder till kreditinstitut, korta 21 821 23 443 25 675 27 009 2 150
Leverantörsskulder 19 028 20 864 28 004 25 415 21 934
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 2 025 2 000 232 0 0
Övriga kortfristiga skulder 17 855 18 035 29 820 19 968 16 270
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 81 81 85 91 84
Löner till styrelse & VD 902 921 707 702 -
Varav tantiem till styrelse & VD - - - - -
Löner till övriga anställda 33 741 33 735 31 859 32 710 -
Varav resultatlön till övriga anställda - - - - -
Sociala kostnader 13 280 12 756 13 759 12 844 -
Företagsinteckningar 24 350 24 350 24 350 14 350 10 000
Fastighetsinteckningar 43 435 43 435 38 435 43 435 43 435
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott 11 900 11 900
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit 10 000 10 000 10 000 10 000 -
Utnyttjad checkräkningskredit 8 979 8 051 7 733 7 754 -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Siljans Chark AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Siljans Chark

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
81
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (2), 0,0 % kvinnor (0)
Omsättning
208 674 KSEK (−6,0 % mot föregående år)
Rörelseresultat
5 204 KSEK (+188,4 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
902 KSEK
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
1 394 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
−2 697 KSEK

Siljans Chark AB har 81 anställda och gjorde ett resultat på 4 516 KSEK med omsättning 208 674 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −6,0 %. Siljans Charks vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 2,5 % vilket ger Siljans Chark placeringen 329 073 i Sverige av totalt 797 267 aktiebolag. Det ger samtidigt Siljans Chark placeringen 613 av kommunens totalt 1 300 aktiebolag.

VD för Siljans Chark AB är Carl Visconti Årjes och Styrelseledamot är Carl Visconti Årjes

Under de senaste 5 åren har Siljans Chark betalat in totalt −2 697 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 719 375 av Sveriges alla 797 267 aktiebolag.

Siljans Chark AB har organisationsnummer 559256-8256. Siljans Chark har säte i Mora. Det går bra att ta kontakt med Siljans Chark AB på telefonnummer 0250-59 21 00.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Mora kommun.