Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

de Faire Medical AB

Organisationsnummer

559247-2285

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

c/o Elite Accounting Sverige AB
Klarabergsviadukten 90
111 64 Stockholm

Antal ansvariga

3 st

 

Vad är de Faire Medical?

de Faire Medical AB är ett aktiebolag som ska bedriva utveckling, produktion, distribution och försäljning av kosttillskott, naturläkemedel, läkemedel samt därmed förenlig verksamhet. de Faire Medical AB har 2 anställda och gjorde ett resultat på −9 869 KSEK med omsättning 23 346 KSEK under 2025. Läs mer om de Faire Medical

Varifrån kommer informationen om de Faire Medical?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Klarabergsviadukten 90

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Jan Ståhlberg 25-50%
Per Berglund 25-50%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i de Faire Medical AB

Linus Holmqvist (44) Kolla lön direkt

Styrelsen i de Faire Medical består av

Styrelseledamot

Linus Holmqvist (44) Kolla lön direkt

Pitt, Alexander John

Styrelsesuppleant

Mikael Kadri (53) Kolla lön direkt

Ordförande

Pitt, Alexander John

Revisor för bolaget

Huvudansvarig revisor

Peter Kangas (52)

Revisor

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för de Faire Medical AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

de Faire Medical AB är ett dotterbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Bolagets fordon

0 fordon registrerat på bolaget

Företagsuppgifter om de Faire Medical

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 559247-2285
Firmanamn de Faire Medical AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Klarabergsviadukten 90
Postadress 111 64 Stockholm
Säte Stockholm, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2020-02-27
Bolaget registrerat 2020-03-10
Firmanamn registrerat 2021-03-24
Bolagsordning 2025-10-26
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2021-02-26
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2021-03-05
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE559247228501
2026-09-03
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget ska bedriva utveckling, produktion, distribution och försäljning av kosttillskott, naturläkemedel, läkemedel samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
  • beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 65759136
Besöksadress: Klarabergsviadukten 90
Postnummer: 111 64
Postort: Stockholm
Län: Stockholms län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 65759136
SNI-kod: 70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 59,1 83,2 25,3 27,1 278,7
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 20,1 38,9 30,3 5,4 75,3
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −41,0 −46,1 −72,1 −138,9 −849,2
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −8 915 −18 029 −30 160 −29 673 −14 642
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 1 218 798 999 971 975
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 11 673 15 753 9 939 4 247 591
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −25,9 −20,8 87,2 1 097,1
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 23 346 31 506 39 757 21 237 1 774
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 22 872 30 690 38 532 20 882 1 774
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 474 816 1 225 355 0
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −21 819 −41 875 −67 507 −62 983 −17 242
Övriga rörelsekostnader −2 299 −1 137 −1 144 −524 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −11 842 −15 002 −21 391 −8 871
Övriga externa kostnader −18 855 −27 944 −48 022 −36 276 −5 023
Personalkostnader −2 436 −1 595 −3 995 −4 856 −2 926
Avskrivningar −528 −494 −488 −460 −422
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −9 443 −18 523 −30 648 −30 133 −15 064
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 536 5 340 4 365 1 182 30 573
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 −8 269 2 730 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 55 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 0 12 943 446 49 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 1 074 0
Räntekostnader till koncernföretag 481 0 0 0 0
Externa räntekostnader 0 666 1 066 59 0
Övriga finansiella kostnader 0 0 123 0 30 573
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −9 869 −14 515 −28 661 −29 070 −45 637
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −9 869 −14 515 −28 661 −29 070 −45 637
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 0
Resultat före skatt −9 869 −14 515 −28 661 −29 070 −45 637
Skatt 0 0 0 0 0
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −9 869 −14 515 −28 661 −29 070 −45 637
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 17 674 21 646 24 869 25 476 12 419
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 17 674 21 646 24 869 25 476 12 419
Anläggningstillgångar 7 257 6 688 9 302 5 260 3 476
Immateriella anläggningstillgångar 1 890 1 112 958 1 418 1 878
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 1 890 1 112 958 1 418 1 878
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 0 107 141 0 0
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 0 107 141 0 0
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 5 368 5 469 8 203 3 841 1 598
Andelar i koncern- och intresseföretag 2 828 2 808 2 592 2 672 1 598
Fordringar på koncern- och intresseföretag 2 539 2 661 5 612 1 169 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Omsättningstillgångar 10 416 14 958 15 566 20 217 8 943
Summa varulager 2 073 3 953 11 187 13 685 405
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 2 073 3 953 11 187 13 685 405
Summa kortfristiga fordringar 7 255 9 291 4 256 6 297 768
Kundfordringar 484 1 313 1 135 335 0
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 5 589 6 166 213 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 1 182 1 813 2 908 5 962 768
Summa kassa och bank 1 089 1 714 124 235 7 771
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 1 089 1 714 124 235 7 771
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 3 546 8 415 7 535 1 374 9 356
Summa bundet eget kapital 130 130 130 130 130
Aktiekapital 130 130 130 130 130
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 3 416 8 285 7 405 1 244 9 226
Balanserat resultat 8 285 22 800 36 067 9 226 41 864
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 5 000 0 0 21 088 13 000
Årets resultat −9 869 −14 515 −28 661 −29 070 −45 637
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 14 128 13 232 17 333 24 102 3 063
Summa långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 14 128 13 232 17 333 24 102 3 063
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 0
Leverantörsskulder 1 774 4 071 4 652 5 592 139
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 11 591 7 044 7 324 13 099 1 839
Övriga kortfristiga skulder 763 2 116 5 357 5 411 1 085
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 2 2 4 5 3
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott 22 400 13 000
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit 0 - - 0 0
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

de Faire Medical AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om de Faire Medical

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
2
Könsfördelning styrelse
66,7 % män (2), 0,0 % kvinnor (0), 33,3 % (1) okänt
Omsättning
23 346 KSEK (−25,9 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−9 443 KSEK (+49,0 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
0 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
0 KSEK

de Faire Medical AB har 2 anställda och gjorde ett resultat på −9 869 KSEK med omsättning 23 346 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −25,9 %. de Faire Medicals vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på −41,0 % vilket ger de Faire Medical placeringen 449 650 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt de Faire Medical placeringen 85 936 av kommunens totalt 172 380 aktiebolag.

VD för de Faire Medical AB är Linus Holmqvist och styrelseordförande är Pitt, Alexander John .

Under de senaste 5 åren har de Faire Medical betalat in totalt 0 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 550 012 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

de Faire Medical AB har organisationsnummer 559247-2285. de Faire Medical har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med de Faire Medical AB på adress Klarabergsviadukten 90, 111 64 Stockholm.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.