Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Instamic AB

Organisationsnummer

559245-1883

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

076-275 06 30

Adress

c/o Michele Baggio
Palmfeltsvägen 47
120 48 Enskede gård

Antal ansvariga

2 st

 

Vad är Instamic?

Utveckling, produktion och distribution av innovativa ljudprodukter. Instamic AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 131 KSEK med omsättning 10 797 KSEK under 2025. Läs mer om Instamic

Varifrån kommer informationen om Instamic?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Palmfeltsvägen 47

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Instamic AB.

De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Styrelsen i Instamic består av

Styrelseledamot

Barbini, Massimo

Kudoh, Shunsuke

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Instamic AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Instamic AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

1 fordon registrerat på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Fiat Freemont (2014)
Fordonstyp Personbil Leasing Nej Reg. datum 2021-10-20 Se mer Se mer fordonsdata
Freemont (2014) Personbil Nej 2021-10-20 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Instamic

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 559245-1883
Firmanamn Instamic AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Palmfeltsvägen 47
Postadress 120 48 Enskede gård
Säte Stockholm, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2020-02-28
Bolaget registrerat 2020-02-28
Firmanamn registrerat 2020-04-16
Bolagsordning 2020-04-01
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2020-05-08
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2020-05-08
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE559245188301
2026-09-03
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
26400 - Tillverkning av hemelektronik
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Utveckling, produktion och distribution av innovativa ljudprodukter.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas var för sig av
  • - ledamöterna

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 65680506
Besöksadress: Palmfeltsvägen 47
Postnummer: 120 48
Postort: Enskede gård
Län: Stockholms län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer: 076-275 06 30
Arbetsställenummer: 65680506
SNI-kod: 26400 - Tillverkning av hemelektronik
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 104,1 28,4 97,2 82,8 87,1
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 4,7 5,5 33,8 13,8 15,4
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 1,3 −35,3 10,6 4,2 −3,0
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 164 −314 142 61 −19
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet.
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 989,5 −8,8 23,1 5,4 61,5
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 10 797 991 1 087 883 838
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 10 534 980 1 052 848 837
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 263 11 35 35 1
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −1 235 −390 −367 −207 −195
Övriga rörelsekostnader −308 −33 −18 −47 −7
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −0 −0 −0 −0
Övriga externa kostnader −427 −283 −317 −164 −176
Personalkostnader −776 −75 −19 −18 −13
Avskrivningar −32 −32 −31 −25 −6
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 132 −346 111 36 −25
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 1 0 2 0 0
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 0 0 0 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 1 0 2 0 0
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 131 −346 109 36 −25
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 131 −346 109 36 −25
Bokslutsdispositioner 0 18 9 −28 27
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 18 9 −28 27
Resultat före skatt 131 −328 118 8 3
Skatt 0 0 25 2 2
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 131 −328 93 6 1
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 4 175 469 601 857 585
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 4 175 469 601 857 585
Anläggningstillgångar 34 66 97 92 116
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 34 66 97 92 116
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 34 66 97 92 116
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Omsättningstillgångar 4 141 403 503 765 468
Summa varulager 0 277 121 158 37
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 277 121 158 37
Summa kortfristiga fordringar 3 503 49 20 95 30
Kundfordringar 3 306 37 0 56 0
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 120 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 77 12 20 38 30
Summa kassa och bank 639 77 362 512 400
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 639 77 362 512 400
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 197 26 189 96 90
Summa bundet eget kapital 25 25 25 25 25
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 172 1 164 71 65
Balanserat resultat 42 328 71 65 64
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 131 −328 93 6 1
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 18 28 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 3 978 443 393 733 495
Summa långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 3 978 443 393 733 495
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 0
Leverantörsskulder 3 494 196 177 526 452
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 484 247 216 207 43
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Instamic AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Instamic

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
0
Könsfördelning styrelse
50,0 % män (1), 0,0 % kvinnor (0), 50,0 % (1) okänt
Omsättning
10 797 KSEK (+989,5 % mot föregående år)
Rörelseresultat
132 KSEK (+138,2 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
0 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
29 KSEK

Instamic AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 131 KSEK med omsättning 10 797 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 989,5 %. Instamics vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 1,3 % vilket ger Instamic placeringen 347 106 i Sverige av totalt 797 455 aktiebolag. Det ger samtidigt Instamic placeringen 65 637 av kommunens totalt 172 334 aktiebolag.

Styrelseledamot för Instamic AB är Barbini, Massimo och Styrelseledamot är Kudoh, Shunsuke .

Under de senaste 5 åren har Instamic betalat in totalt 29 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 389 242 av Sveriges alla 797 455 aktiebolag.

Instamic AB har organisationsnummer 559245-1883. Instamic har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Instamic AB på telefonnummer 076-275 06 30.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.

Registrerat på adressen

Palmfeltsvägen 47
120 48 Enskede gård
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress