Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Städhjälpen UlMa AB

Organisationsnummer

559023-0297

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

c/o Masuma Rustamli
Grevegårdsvägen 138
421 61 Västra Frölunda

Antal ansvariga

2 st

 

Vad är Städhjälpen UlMa?

Städhjälpen UlMa AB är ett aktiebolag som skall bedriva verksamhet inom städ och sanering samt därmed förenlig verksamhet. Städhjälpen UlMa AB har 3 anställda och gjorde ett resultat på 35 KSEK med omsättning 1 281 KSEK under 2025. Läs mer om Städhjälpen UlMa

Varifrån kommer informationen om Städhjälpen UlMa?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Masuma Rustamli 100%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Styrelsen i Städhjälpen UlMa består av

Styrelseledamot

Masuma Rustamli (22) Kolla lön direkt

Styrelsesuppleant

Irada Alieva Söderberg (65) Kolla lön direkt

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Städhjälpen UlMa AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Städhjälpen UlMa AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

0 fordon registrerat på bolaget

Företagsuppgifter om Städhjälpen UlMa

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 559023-0297
Firmanamn Städhjälpen UlMa AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Grevegårdsvägen 138
Postadress 421 61 Västra Frölunda
Säte Göteborg, Västra Götalands län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2015-05-27
Bolaget registrerat 2015-08-17
Firmanamn registrerat 2026-08-13
Bolagsordning 2026-06-30
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2015-08-27
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2015-09-03
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE559023029701
2026-09-06
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
81210 - Lokalvård
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom städ och sanering samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 56160633
Besöksadress: Grevegårdsvägen 138
Postnummer: 421 61
Postort: Västra Frölunda
Län: Västra Götalands län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 56160633
SNI-kod: 81210 - Lokalvård
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 46,5 39,6 83,4 179,9 141,7
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 19,7 10,8 15,2 27,3 23,6
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 3,5 −4,1 −2,0 1,6 0,1
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 45 −49 −10 60 43
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 325 346 343 285 249
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 427 395 445 367 288
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 8,0 −11,1 21,2 −4,5 52,7
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 1 281 1 186 1 334 1 101 1 153
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 1 281 1 186 1 334 1 101 1 141
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 0 0 0 0 12
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −1 236 −1 230 −1 361 −1 083 −1 153
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −0 −0 −19 −35
Övriga externa kostnader −261 −193 −316 −166 −80
Personalkostnader −975 −1 037 −1 028 −856 −996
Avskrivningar −0 −0 −17 −42 −42
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 45 −49 −27 18 1
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 7 5 11 8 7
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 0 0 0 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 7 5 11 8 7
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 38 −54 −38 10 −6
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 38 −54 −38 10 −6
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 10
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 10
Resultat före skatt 38 −54 −38 10 4
Skatt 3 0 0 2 1
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 35 −54 −38 8 3
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 320 232 525 432 467
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 320 232 525 432 467
Anläggningstillgångar 261 188 248 120 161
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 261 188 248 120 161
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 261 188 248 120 161
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Omsättningstillgångar 59 44 277 313 306
Summa varulager 0 0 0 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga fordringar 23 0 94 0 174
Kundfordringar 0 0 0 0 149
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 23 0 94 0 25
Summa kassa och bank 35 44 183 313 132
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 35 44 183 313 132
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 63 25 80 118 110
Summa bundet eget kapital 50 50 50 50 50
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 13 −25 30 68 60
Balanserat resultat −25 30 68 60 57
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 35 −54 −38 8 3
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 257 207 446 314 357
Summa långfristiga skulder 130 96 114 140 141
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 140 141
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 130 96 114 0 0
Summa kortfristiga skulder 127 111 332 174 216
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 25
Leverantörsskulder 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 127 111 332 174 191
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 3 3 3 3 4
Löner till styrelse & VD - - - - -
Varav tantiem till styrelse & VD - - - - -
Löner till övriga anställda 975 792 787 - -
Varav resultatlön till övriga anställda - - - - -
Sociala kostnader 975 245 241 - -
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter 140 146
Summa säkerheter 140 146
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit 0 0 0 - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Städhjälpen UlMa AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Städhjälpen UlMa

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
3
Könsfördelning styrelse
0,0 % män (0), 100,0 % kvinnor (2)
Omsättning
1 281 KSEK (+8,0 % mot föregående år)
Rörelseresultat
45 KSEK (+191,8 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
3 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
6 KSEK

Städhjälpen UlMa AB har 3 anställda och gjorde ett resultat på 35 KSEK med omsättning 1 281 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 8,0 %. Städhjälpen UlMas vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 3,5 % vilket ger Städhjälpen UlMa placeringen 315 110 i Sverige av totalt 797 876 aktiebolag. Det ger samtidigt Städhjälpen UlMa placeringen 21 684 av kommunens totalt 59 160 aktiebolag.

Styrelseledamot för Städhjälpen UlMa AB är Masuma Rustamli och Styrelsesuppleant är Irada Alieva Söderberg.

Under de senaste 5 åren har Städhjälpen UlMa betalat in totalt 6 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 457 722 av Sveriges alla 797 876 aktiebolag.

Städhjälpen UlMa AB har organisationsnummer 559023-0297. Städhjälpen UlMa har säte i Göteborg. Det går bra att ta kontakt med Städhjälpen UlMa AB på adress Grevegårdsvägen 138, 421 61 Västra Frölunda.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Göteborgs kommun.

Registrerat på adressen

Grevegårdsvägen 138
421 61 Västra Frölunda
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress