Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Ruci Indisk Restaurang AB

Organisationsnummer

559016-9909

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

08-684 274 74

Adress

enhagsvägen 2
187 40 Täby

Antal ansvariga

2 st

 

Vad är Ruci Indisk Restaurang?

Ruci Indisk Restaurang AB är ett aktiebolag som ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Ruci Indisk Restaurang AB har 5 anställda och gjorde ett resultat på 11 KSEK med omsättning 3 546 KSEK under 2025. Läs mer om Ruci Indisk Restaurang

Varifrån kommer informationen om Ruci Indisk Restaurang?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

enhagsvägen 2

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Golam Azam 100%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Styrelsen i Ruci Indisk Restaurang består av

Styrelseledamot

Golam Azam (55) Kolla lön direkt

Styrelsesuppleant

Asma Azam (52) Kolla lön direkt

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Ruci Indisk Restaurang AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Ruci Indisk Restaurang AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

1 fordon registrerat på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Cfmoto Cforce 520 (2024)
Fordonstyp Traktor Leasing Nej Reg. datum 2024-05-28 Se mer Se mer fordonsdata
Cforce 520 (2024) Traktor Nej 2024-05-28 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Ruci Indisk Restaurang

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 559016-9909
Firmanamn Ruci Indisk Restaurang AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress enhagsvägen 2
Postadress 187 40 Täby
Säte Täby, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2015-05-22
Bolaget registrerat 2015-06-10
Firmanamn registrerat 2015-06-10
Bolagsordning 2015-05-22
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2015-06-25
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2015-07-02
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE559016990901
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
56110 - Restaurangverksamhet
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 55993018
Besöksadress: Enhagsvägen 2
Postnummer: 187 40
Postort: Täby
Län: Stockholms län
Antal anställda: 5-9 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 55993018
SNI-kod: 56110 - Restaurangverksamhet
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 160,9 175,8 128,3 160,5 216,8
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 55,2 40,2 24,2 26,1 30,6
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 0,5 4,9 −0,5 2,2 16,6
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 209 466 238 346 1 015
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 346 334 366 368 294
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 709 810 820 788 764
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −12,4 −1,2 4,0 −14,0 7,2
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 3 546 4 048 4 099 3 941 4 583
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 3 546 4 048 4 061 3 941 4 583
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 0 0 38 0 0
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −2 503 −2 693 −2 806 −2 518 −2 546
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −0 −0 −0 −0
Övriga externa kostnader −584 −754 −718 −418 −531
Personalkostnader −1 728 −1 671 −1 829 −1 841 −1 762
Avskrivningar −191 −268 −259 −259 −253
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 18 198 −21 87 762
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 2 2 2 0 0
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 0 1 0 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 2 1 2 0 0
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 16 198 −22 87 762
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 16 198 −22 87 762
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 0
Resultat före skatt 16 198 −22 87 762
Skatt 5 36 0 18 69
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 11 162 −22 69 693
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 967 1 302 1 490 1 848 2 435
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 967 1 302 1 490 1 848 2 435
Anläggningstillgångar 187 378 567 825 1 086
Immateriella anläggningstillgångar 0 167 417 667 917
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 167 417 667 917
Materiella anläggningstillgångar 187 211 150 159 167
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 54 70 0 0 0
Inventarier 0 0 0 0 0
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 142 150 159 167
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 133 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 2
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 2
Omsättningstillgångar 780 924 923 1 022 1 349
Summa varulager 88 87 89 83 87
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 88 87 89 83 87
Summa kortfristiga fordringar 178 63 109 39 348
Kundfordringar 38 55 58 28 337
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 140 8 51 11 11
Summa kassa och bank 514 774 726 900 915
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 514 774 726 900 915
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 534 523 361 483 744
Summa bundet eget kapital 50 50 50 50 50
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 484 473 311 433 694
Balanserat resultat 473 311 334 364 1
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 11 162 −22 69 693
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 433 779 1 130 1 365 1 692
Summa långfristiga skulder 3 303 480 780 1 110
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 3 303 480 780 1 110
Summa kortfristiga skulder 430 476 650 585 582
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 0
Leverantörsskulder 138 86 124 176 170
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 292 390 525 409 411
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 5 5 5 5 6
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 99 330

Årsredovisning

Ruci Indisk Restaurang AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Ruci Indisk Restaurang

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
5
Könsfördelning styrelse
50,0 % män (1), 50,0 % kvinnor (1)
Omsättning
3 546 KSEK (−12,4 % mot föregående år)
Rörelseresultat
18 KSEK (−90,9 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
5 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
128 KSEK

Ruci Indisk Restaurang AB har 5 anställda och gjorde ett resultat på 11 KSEK med omsättning 3 546 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −12,4 %. Ruci Indisk Restaurangs vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 0,5 % vilket ger Ruci Indisk Restaurang placeringen 358 739 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Ruci Indisk Restaurang placeringen 3 172 av kommunens totalt 7 506 aktiebolag.

Styrelseledamot för Ruci Indisk Restaurang AB är Golam Azam och Styrelsesuppleant är Asma Azam.

Under de senaste 5 åren har Ruci Indisk Restaurang betalat in totalt 128 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 259 894 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Ruci Indisk Restaurang AB har organisationsnummer 559016-9909. Ruci Indisk Restaurang har säte i Täby. Det går bra att ta kontakt med Ruci Indisk Restaurang AB på telefonnummer 08-684 274 74.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Täby kommun.

Registrerat på adressen

enhagsvägen 2
187 40 Täby
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress