Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Starbäcks mjölk AB

Organisationsnummer

556956-1896

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

c/o Marcus Forsgård
Övre starbäck Nilsgården
566 92 Habo

Antal ansvariga

3 st

 

Vad är Starbäcks mjölk?

Aktivt lantbruk med mjölkproduktion. Starbäcks mjölk AB har 2 anställda och gjorde ett resultat på 979 KSEK med omsättning 10 296 KSEK under 2025. Läs mer om Starbäcks mjölk

Varifrån kommer informationen om Starbäcks mjölk?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Liknande bolag (SNI 0141)

Här kan du se bolag som liknar Starbäcks mjölk AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 0141 - Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Starbäcks mjölk AB.

SNI 0141 - Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Maya Forsgård 25-50%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

Vice VD

Marcus Forsgård (52) Kolla lön direkt

VD i Starbäcks mjölk AB

Maya Forsgård (49) Kolla lön direkt

Styrelsen i Starbäcks mjölk består av

Ordförande

Marcus Forsgård (52) Kolla lön direkt

Styrelseledamot

Marcus Forsgård (52) Kolla lön direkt

Maya Forsgård (49) Kolla lön direkt

Styrelsesuppleant

Nils Åke Bertil Forsgård (77) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Revisor

Elisabeth Tegehall (66)

Revisorssuppleant

Krister Tegehall (72)

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Starbäcks mjölk AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Starbäcks mjölk AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

2 fordon registrerade på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

JCB (2025)
Fordonstyp Motorredskap Leasing Nej Reg. datum 2026-02-24 Se mer Se mer fordonsdata
(2025) Motorredskap Nej 2026-02-24 Se mer fordonsdata
NEW Holland T6.160 AC (2016)
Fordonstyp Traktor Leasing Nej Reg. datum 2016-11-30 Se mer Se mer fordonsdata
T6.160 AC (2016) Traktor Nej 2016-11-30 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Starbäcks mjölk

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556956-1896
Firmanamn Starbäcks mjölk AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Övre starbäck Nilsgården
Postadress 566 92 Habo
Säte Habo, Jönköpings län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2013-12-02
Bolaget registrerat 2013-12-20
Firmanamn registrerat 2013-12-20
Bolagsordning 2018-05-31
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2014-03-13
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2014-04-03
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556956189601
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
01410 - Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
01199 - Odling av övriga ett- och tvååriga växter
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Aktivt lantbruk med mjölkproduktion.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas var för sig av
  • - ledamöterna

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 54296645
Besöksadress: Övre Starbäck Nilsgården
Postnummer:
Postort: Habo
Län: Jönköpings län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 54296645
SNI-kod: 01410 - Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 404,2 173,5 121,3 108,4 112,3
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 63,4 52,1 39,3 26,0 33,6
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 17,7 15,1 7,3 8,9 −0,8
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 1 990 1 304 633 761 42
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 331 310 370 322 89
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 5 148 4 166 3 816 7 766 5 848
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 23,6 9,2 −1,7 32,8 9,6
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 10 296 8 333 7 631 7 766 5 848
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 10 296 8 324 7 631 7 378 5 847
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 0 9 0 388 1
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −5 136 −4 058 −4 093 −4 244 −3 872
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −0 −0 −0 −0
Övriga externa kostnader −4 214 −3 256 −3 166 −3 776 −3 652
Personalkostnader −662 −619 −739 −322 −89
Avskrivningar −260 −183 −188 −146 −131
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 1 730 1 121 445 615 −89
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 93 132 113 46 44
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 92 132 111 43 40
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 1 0 2 3 4
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 1 821 1 252 553 655 −54
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 1 821 1 252 553 655 −54
Bokslutsdispositioner −597 −737 −116 −106 85
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner −597 −737 −116 −106 85
Resultat före skatt 1 224 515 437 549 31
Skatt 245 99 83 106 0
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 979 416 354 443 31
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 7 234 6 032 5 473 6 550 3 502
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 7 234 6 032 5 473 6 550 3 502
Anläggningstillgångar 2 703 3 149 1 144 912 838
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 2 201 2 698 739 548 514
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 2 201 2 698 739 548 514
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 502 452 405 364 324
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 502 452 405 364 324
Omsättningstillgångar 4 531 2 883 4 329 5 638 2 663
Summa varulager 509 541 541 590 447
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 509 541 541 590 447
Summa kortfristiga fordringar 771 791 662 875 478
Kundfordringar 524 473 313 370 229
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 246 318 349 505 249
Summa kassa och bank 3 252 1 551 3 126 4 173 1 739
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 3 252 1 551 3 126 4 173 1 739
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 3 018 2 039 1 623 1 269 825
Summa bundet eget kapital 50 50 50 50 50
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 2 968 1 989 1 573 1 219 775
Balanserat resultat 1 989 1 573 1 219 775 744
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 979 416 354 443 31
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 2 009 1 412 674 558 452
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 2 206 2 582 3 176 4 724 2 224
Summa långfristiga skulder 1 211 1 232 52 67 251
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 175
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 1 211 1 232 52 67 76
Summa kortfristiga skulder 995 1 350 3 124 4 657 1 973
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 84 0
Leverantörsskulder 451 490 428 1 062 145
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 544 860 2 696 3 511 1 828
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 2 2 2 1 1
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter 315 396
Summa säkerheter 315 396
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Starbäcks mjölk AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Starbäcks mjölk

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
2
Könsfördelning styrelse
66,7 % män (2), 33,3 % kvinnor (1)
Omsättning
10 296 KSEK (+23,6 % mot föregående år)
Rörelseresultat
1 730 KSEK (+54,3 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
245 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
533 KSEK

Starbäcks mjölk AB har 2 anställda och gjorde ett resultat på 979 KSEK med omsättning 10 296 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 23,6 %. Starbäcks mjölks vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 17,7 % vilket ger Starbäcks mjölk placeringen 187 506 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Starbäcks mjölk placeringen 164 av kommunens totalt 705 aktiebolag.

VD för Starbäcks mjölk AB är Maya Forsgård och styrelseordförande är Marcus Forsgård.

Under de senaste 5 åren har Starbäcks mjölk betalat in totalt 533 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 111 041 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Starbäcks mjölk AB har organisationsnummer 556956-1896. Starbäcks mjölk har säte i Habo. Det går bra att ta kontakt med Starbäcks mjölk AB på adress Övre starbäck Nilsgården, 566 92 Habo.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Habo kommun.

Registrerat på adressen

Övre starbäck Nilsgården
566 92 Habo

Företag (Säte)

Status

Ansvarig

Starbäcks mjölk AB Aktiv
Maya Forsgård (VD)
Aktiv Maya Forsgård (VD)
ÖVRE STARBÄCK NILSGÅRDEN Aktiv
Aktiv
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress