Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Grimaldi Event & Produktion AB

Organisationsnummer

556947-9685

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

Reveljgatan 7
723 50 Västerås

Antal ansvariga

2 st

 

Vad är Grimaldi Event & Produktion?

Grimaldi Event & Produktion AB är ett aktiebolag som ska bedriva konsultverksamhet inom ljud och ljus samt inom rekvisita till artister, teatrar och produktionsbolag samt därmed förenlig verksamhet. Läs mer om Grimaldi Event & Produktion

Varifrån kommer informationen om Grimaldi Event & Produktion?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Reveljgatan 7

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Liknande bolag (SNI 9039)

Här kan du se bolag som liknar Grimaldi Event & Produktion AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 9039 - Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Grimaldi Event & Produktion AB.

SNI 9039 - Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Gian-Carlo Grimaldi 100%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Styrelsen i Grimaldi Event & Produktion består av

Styrelseledamot

Gian-Carlo Grimaldi (39) Kolla lön direkt

Styrelsesuppleant

Antonio Grimaldi (71) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Revisor

Jonas Pettersson (55)

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Grimaldi Event & Produktion AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Grimaldi Event & Produktion AB är ett koncernmoderbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Bolagets fordon

1 fordon registrerat på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Audi Q6 SUV E-Tron Quattro (2024)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2024-10-04 Se mer Se mer fordonsdata
Q6 SUV E-Tron Quattro (2024) Personbil Ja 2024-10-04 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Grimaldi Event & Produktion

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556947-9685
Firmanamn Grimaldi Event & Produktion AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Reveljgatan 7
Postadress 723 50 Västerås
Säte Västerås, Västmanlands län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2013-11-06
Bolaget registrerat 2013-11-06
Firmanamn registrerat 2013-12-20
Bolagsordning 2013-12-10
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2014-01-03
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2014-01-03
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556947968501
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
90390 - Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
74120 - Grafisk design och visuell kommunikation
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ljud och ljus samt inom rekvisita till artister, teatrar och produktionsbolag samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 54054598
Besöksadress: Reveljgatan 7
Postnummer: 723 50
Postort: Västerås
Län: Västmanlands län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 54054598
SNI-kod: 90390 - Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 1 131,7 1 100,9 1 258,2 1 506,9 2 243,6
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 88,2 87,5 88,2 90,9 94,2
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 14,0 17,9 24,5 19,9 10,3
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 1 158 1 173 1 198 789 137
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 524 504 480 438
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 4 094 3 286 2 480 1 970
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 24,6 32,5 25,9 179,6 24,5
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 8 189 6 572 4 960 3 939 1 409
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 8 189 6 539 4 825 3 906 1 227
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 0 33 135 33 182
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −1 760 −1 976 −1 738 −1 823 −1 127
Övriga rörelsekostnader −7 −13 −9 −4 −3
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −0 −0 −0 −0
Övriga externa kostnader −699 −957 −759 −936 −468
Personalkostnader −1 049 −1 007 −959 −876 −648
Avskrivningar −12 −12 −20 −11 −11
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 1 146 1 161 1 178 778 126
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 6 19 4 0 0
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 3 18 4 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 3 1 0 0 0
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 1 146 1 179 1 182 778 126
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 1 146 1 179 1 182 778 126
Bokslutsdispositioner 70 −300 −300 −150 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 70 −300 −300 −150 0
Resultat före skatt 1 216 879 882 628 126
Skatt 259 188 187 138 30
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 957 691 695 490 96
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 3 569 3 254 2 746 1 973 1 259
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 3 569 3 254 2 746 1 973 1 259
Anläggningstillgångar 820 777 129 14 25
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 30 42 54 14 25
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 30 42 54 14 25
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 790 735 75 0 0
Andelar i koncern- och intresseföretag 32 12 12 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 157 123 63 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 600 600 0 0 0
Omsättningstillgångar 2 750 2 477 2 617 1 959 1 234
Summa varulager 0 0 0 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga fordringar 259 370 246 59 269
Kundfordringar 38 130 46 0 115
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 222 240 201 59 155
Summa kassa och bank 2 490 2 106 2 371 1 901 964
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 2 490 2 106 2 371 1 901 964
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 2 564 2 207 2 016 1 621 1 132
Summa bundet eget kapital 50 50 50 50 50
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 2 514 2 157 1 966 1 571 1 082
Balanserat resultat 1 557 1 466 1 271 1 082 986
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 957 691 695 490 96
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 750 820 520 220 70
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 255 227 210 132 57
Summa långfristiga skulder 12 2 2 2 2
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 12 2 2 2 2
Summa kortfristiga skulder 243 225 208 130 55
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 0
Leverantörsskulder 30 7 6 27 2
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 213 217 202 103 53
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 2 2 2 2
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 500 600 500 300 0

Årsredovisning

Grimaldi Event & Produktion AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Grimaldi Event & Produktion

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
2
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (2), 0,0 % kvinnor (0)
Omsättning
8 189 KSEK (+24,6 % mot föregående år)
Rörelseresultat
1 146 KSEK (−1,3 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
500 KSEK
Inbetald skatt
259 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
802 KSEK

Grimaldi Event & Produktion AB har 2 anställda och gjorde ett resultat på 957 KSEK med omsättning 8 189 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 24,6 %. Grimaldi Event & Produktions vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 14,0 % vilket ger Grimaldi Event & Produktion placeringen 210 920 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Grimaldi Event & Produktion placeringen 2 912 av kommunens totalt 10 352 aktiebolag.

Styrelseledamot för Grimaldi Event & Produktion AB är Gian-Carlo Grimaldi och Styrelsesuppleant är Antonio Grimaldi.

Under de senaste 5 åren har Grimaldi Event & Produktion betalat in totalt 802 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 79 998 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Grimaldi Event & Produktion AB har organisationsnummer 556947-9685. Grimaldi Event & Produktion har säte i Västerås. Det går bra att ta kontakt med Grimaldi Event & Produktion AB på adress Reveljgatan 7, 723 50 Västerås.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Västerås kommun.

Registrerat på adressen

Reveljgatan 7
723 50 Västerås
Personer

Det finns 1 person med bolagsengagemang som är folkbokförd på denna adress: