- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Grönskär Gruppen AB
Organisationsnummer
556894-6163
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
-
Antal ansvariga
Vad är Grönskär Gruppen?
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultation inom affärsutveckling och organisation samt att äga och förvalta fast och lös egendom såsom aktier, andelar och andra värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet. Läs mer om Grönskär Gruppen
Varifrån kommer informationen om Grönskär Gruppen?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Linnégatan 18, 10 tr
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 6421)
Här kan du se bolag som liknar Grönskär Gruppen AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 6421 - Holdingverksamhet), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Grönskär Gruppen AB.
SNI 6421 - Holdingverksamhet
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
| Namn | KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll |
|---|---|
|
Jonas Nyman
|
50-75% |
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
Extern VD
Mattias Gadd (55)
Styrelsen i Grönskär Gruppen består av
Ordförande
Jonas Nyman (59)
Styrelseledamot
Jonas Nyman (59)
Carl Johan Torgny Mellander (62)
Nils Nyman (62)
Pia Anderberg (62)
Carina Andersson (62)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Konstantinos Andreas Frountzos (45)
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Grönskär Gruppen AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
6 fordon registrerade på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
|
EV9 (2026) |
|
Ja | 2026-06-02 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Q5 SB 270KW Tfsi E (2026) |
|
Ja | 2026-05-12 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
2 (2025) |
|
Ja | 2026-02-27 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Explorer (2020) |
|
Ja | 2025-08-21 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
V90 (2023) |
|
Ja | 2024-03-22 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
GLE 350 DE 4Matic (2022) |
|
Ja | 2022-08-26 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om Grönskär Gruppen
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556894-6163 |
| Firmanamn | Grönskär Gruppen AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Linnégatan 18, 10 tr |
| Postadress | 114 47 Stockholm |
| Säte | Stockholm, Stockholms län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 2012-05-28 |
| Bolaget registrerat | 2012-05-29 |
| Firmanamn registrerat | 2014-08-26 |
| Bolagsordning | 2022-04-06 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 2012-09-14 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2015-12-17 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556894616301 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Föremålet för bolagets verksamhet är konsultation inom affärsutveckling och organisation samt att äga och förvalta fast och lös egendom såsom aktier, andelar och andra värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 52539392 |
| Besöksadress: | Linnégatan 18 10 tr |
| Postnummer: | 114 47 |
| Postort: | Stockholm |
| Län: | Stockholms län |
| Antal anställda: | 10-19 anställda |
| Telefonnummer: | |
| Arbetsställenummer: | 52539392 |
| SNI-kod: | 64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner |
| Arbetsställen: 1 st ställen | |
Detaljerade koncernbokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 85,2 | 94,9 | 97,4 | 103,4 | 72,3 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 16,6 | 22,7 | 17,8 | 19,8 | 17,1 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 10,1 | 11,5 | 10,2 | 12,4 | 12,7 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 205 123 | 157 650 | 149 009 | 122 927 | 69 540 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 586 | 584 | 559 | 560 | 478 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 2 196 | 2 226 | 2 205 | 2 271 | 1 817 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 24,4 | 4,1 | 31,2 | 106,1 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 1 284 591 | 1 033 028 | 992 181 | 756 374 | 367 019 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 1 270 676 | 1 022 918 | 972 771 | 736 745 | 361 840 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 915 | 10 110 | 19 410 | 19 629 | 5 179 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −1 160 101 | −933 942 | −886 282 | −669 639 | −333 053 |
| Övriga rörelsekostnader | −336 | −14 | −337 | −156 | −66 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −0 | −0 | −416 118 | −309 782 | −0 |
| Övriga externa kostnader | −736 448 | −601 064 | −163 660 | −140 329 | −216 262 |
| Personalkostnader | −342 685 | −270 786 | −251 770 | −186 412 | −96 574 |
| Avskrivningar | −80 968 | −62 092 | −54 734 | −33 116 | −20 217 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 124 155 | 95 558 | 94 275 | 89 811 | 49 323 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 38 172 | 54 445 | 30 723 | 11 668 | 5 470 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 20 400 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 809 | 0 | 971 | 82 | 360 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 3 208 | 2 040 | 3 508 | 1 502 | 1 029 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 29 616 | 0 | 21 354 | 6 920 | 2 597 |
| Övriga finansiella kostnader | 4 539 | 32 005 | 4 890 | 3 164 | 1 484 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 94 018 | 85 993 | 72 510 | 81 311 | 46 632 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 94 018 | 85 993 | 72 510 | 81 311 | 46 632 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 94 019 | 85 992 | 72 510 | 81 310 | 46 631 |
| Skatt | 19 453 | 16 365 | 15 319 | 20 228 | 7 981 |
| Minoritetsintressen | 1 513 | 84 093 | 154 430 | 86 249 | 78 340 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 74 566 | 69 627 | 57 191 | 61 082 | 38 650 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 1 440 106 | 1 026 900 | 920 938 | 672 585 | 520 893 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 1 440 106 | 1 026 900 | 920 938 | 672 585 | 520 893 |
| Anläggningstillgångar | 908 356 | 609 500 | 498 064 | 319 931 | 264 989 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 247 636 | 9 064 | 7 020 | 6 269 | 3 269 |
| Balanserade utgifter | 9 503 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 273 | 217 | 210 | 206 | 203 |
| Goodwill | 200 678 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 37 182 | 8 847 | 6 810 | 6 063 | 3 066 |
| Materiella anläggningstillgångar | 633 743 | 439 783 | 322 340 | 255 100 | 208 354 |
| Byggnader och mark | 256 278 | 168 811 | 33 326 | 46 486 | 45 172 |
| Maskiner | 319 761 | 249 558 | 184 739 | 143 591 | 133 286 |
| Inventarier | 9 900 | 6 929 | 5 760 | 5 570 | 3 797 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 26 099 | ||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 47 804 | 14 484 | 98 515 | 59 453 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 977 | 160 653 | 168 704 | 58 562 | 53 366 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 7 122 | 9 622 | 5 480 | 960 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 26 977 | 153 531 | 159 082 | 53 082 | 52 406 |
| Omsättningstillgångar | 531 750 | 417 401 | 422 874 | 352 654 | 255 904 |
| Summa varulager | 251 808 | 200 270 | 192 209 | 149 788 | 133 070 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 251 808 | 200 270 | 192 209 | 149 788 | 133 070 |
| Summa kortfristiga fordringar | 173 307 | 152 933 | 115 712 | 109 727 | 68 743 |
| Kundfordringar | 133 293 | 101 609 | 85 368 | 63 486 | 45 499 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 40 014 | 51 324 | 30 344 | 46 241 | 23 244 |
| Summa kassa och bank | 106 635 | 64 197 | 114 953 | 93 139 | 54 092 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 106 635 | 64 197 | 114 953 | 93 139 | 54 092 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 238 484 | 233 295 | 163 872 | 133 431 | 89 234 |
| Summa bundet eget kapital | 31 826 | 25 103 | 20 153 | 15 295 | 3 410 |
| Aktiekapital | 58 | 57 | 57 | 57 | 56 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 31 768 | 25 046 | 20 096 | 15 238 | 3 354 |
| Summa fritt eget kapital | 206 658 | 208 192 | 143 719 | 118 136 | 85 824 |
| Balanserat resultat | 206 659 | 138 565 | 143 719 | 57 054 | 47 174 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 74 566 | 69 627 | 57 191 | 61 082 | 38 650 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 1 200 109 | 709 512 | 602 636 | 452 905 | 353 319 |
| Summa långfristiga skulder | 871 389 | 480 737 | 365 734 | 256 635 | 183 330 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 126 974 | 190 180 | 170 213 | 116 210 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 20 566 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 871 389 | 333 197 | 175 554 | 86 422 | 67 121 |
| Summa kortfristiga skulder | 328 720 | 228 775 | 236 902 | 196 270 | 169 989 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 26 081 | 35 962 | 0 |
| Leverantörsskulder | 109 989 | 70 959 | 85 427 | 63 534 | 56 697 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 218 731 | 157 816 | 125 394 | 96 774 | 113 293 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 585 | 464 | 450 | 333 | 202 |
| Löner till styrelse & VD | 9 854 | 8 790 | 7 292 | 5 400 | 4 526 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga anställda | 228 675 | 181 429 | 169 117 | 125 802 | 57 456 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sociala kostnader | 96 516 | 80 567 | 70 384 | 50 702 | 34 592 |
| Företagsinteckningar | 167 557 | 145 687 | 136 296 | 105 200 | 56 000 |
| Fastighetsinteckningar | 30 950 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 |
| Övriga säkerheter | 498 385 | 89 883 | 228 622 | 197 376 | 221 183 |
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 162 150 | 96 000 | 153 509 | 80 171 | 23 842 |
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Grönskär Gruppen AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Grönskär Gruppen
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 9 |
| Könsfördelning styrelse |
| 60,0 % män (3), 40,0 % kvinnor (2) |
| Omsättning |
| 25 157 KSEK (+22,7 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| −189 KSEK (−114,8 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 2 390 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 17 022 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 9 190 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 32 967 KSEK |
Grönskär Gruppen AB har 9 anställda och gjorde ett resultat på 74 566 KSEK med omsättning 25 157 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 22,7 %. Grönskär Gruppens vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 2,1 % vilket ger Grönskär Gruppen placeringen 334 967 i Sverige av totalt 797 267 aktiebolag. Det ger samtidigt Grönskär Gruppen placeringen 63 528 av kommunens totalt 172 297 aktiebolag.
Extern VD för Grönskär Gruppen AB är Mattias Gadd och styrelseordförande är Jonas Nyman.
Under de senaste 5 åren har Grönskär Gruppen betalat in totalt 32 967 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 2 378 av Sveriges alla 797 267 aktiebolag.
Grönskär Gruppen AB har organisationsnummer 556894-6163. Grönskär Gruppen har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Grönskär Gruppen AB på adress Linnégatan 18, 10 tr, 114 47 Stockholm.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.
Registrerat på adressen
114 47 Stockholm
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Grönskär Gruppen AB
Aktiv Mattias Gadd (Extern VD) |
Aktiv | Mattias Gadd (Extern VD) |
|
Hissfinans i Täby AB
Aktiv Jonas Nyman (Ordförande) |
Aktiv | Jonas Nyman (Ordförande) |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress