Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Flak & Container i Sverige AB

Organisationsnummer

556868-3642

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Adress

Silverhöjden 107
772 94 Grängesberg

Antal ansvariga

2 st

 

Vad är Flak & Container i Sverige?

Flak & Container i Sverige AB är ett aktiebolag vars verksamhet är tillverkning och försäljning av flak och containers, drift av campinganläggning och tillverkning och försäljning av timmerprodukter samt därmed förenlig... Läs mer om Flak & Container i Sverige

Varifrån kommer informationen om Flak & Container i Sverige?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Silverhöjden 107

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Liknande bolag (SNI 2920)

Här kan du se bolag som liknar Flak & Container i Sverige AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 2920 - Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Flak & Container i Sverige AB.

SNI 2920 - Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Hans Järvinen 100%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Styrelsen i Flak & Container i Sverige består av

Styrelseledamot

Hans Järvinen (49) Kolla lön direkt

Styrelsesuppleant

Katarina Järvinen (44) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Revisor

Therese Malmgren (49)

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Flak & Container i Sverige AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Flak & Container i Sverige AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

9 fordon registrerade på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Mercedes-Benz GLC 300 DE 4Matic (2025)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-02-26 Se mer Se mer fordonsdata
GLC 300 DE 4Matic (2025) Personbil Ja 2026-02-26 Se mer fordonsdata
Renault Trafic (2017)
Fordonstyp Lastbil Leasing Nej Reg. datum 2024-10-17 Se mer Se mer fordonsdata
Trafic (2017) Lastbil Nej 2024-10-17 Se mer fordonsdata
Fiat Coral S 690SC
Fordonstyp Personbil Leasing Nej Reg. datum 2023-08-03 Se mer Se mer fordonsdata
Coral S 690SC Personbil Nej 2023-08-03 Se mer fordonsdata
Volvo FH 6X2
Fordonstyp Lastbil Leasing Nej Reg. datum 2019-10-28 Se mer Se mer fordonsdata
FH 6X2 Lastbil Nej 2019-10-28 Se mer fordonsdata
Lagab 5520-2TC-L (2019)
Fordonstyp Släpfordon Leasing Nej Reg. datum 2019-08-15 Se mer Se mer fordonsdata
5520-2TC-L (2019) Släpfordon Nej 2019-08-15 Se mer fordonsdata
Scania R450B6X2LB (2019)
Fordonstyp Lastbil Leasing Nej Reg. datum 2019-08-15 Se mer Se mer fordonsdata
R450B6X2LB (2019) Lastbil Nej 2019-08-15 Se mer fordonsdata
Renault Koleos (2017)
Fordonstyp Personbil Leasing Nej Reg. datum 2017-12-22 Se mer Se mer fordonsdata
Koleos (2017) Personbil Nej 2017-12-22 Se mer fordonsdata
Renault Trafic (2012)
Fordonstyp Personbil Leasing Nej Reg. datum 2015-10-26 Se mer Se mer fordonsdata
Trafic (2012) Personbil Nej 2015-10-26 Se mer fordonsdata
Broshuis SL E-2190/27
Fordonstyp Släpfordon Leasing Nej Reg. datum 2014-12-17 Se mer Se mer fordonsdata
SL E-2190/27 Släpfordon Nej 2014-12-17 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Flak & Container i Sverige

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556868-3642
Firmanamn Flak & Container i Sverige AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Silverhöjden 107
Postadress 772 94 Grängesberg
Säte Ljusnarsberg, Örebro län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2011-10-14
Bolaget registrerat 2011-10-20
Firmanamn registrerat 2011-11-16
Bolagsordning 2025-05-07
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2011-11-17
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2011-11-17
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556868364201
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
29200 - Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolagets verksamhet är tillverkning och försäljning av flak och containers, drift av campinganläggning och tillverkning och försäljning av timmerprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 51587921
Besöksadress: Silverhöjden 105
Postnummer: 772 94
Postort: Grängesberg
Län: Örebro län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer: 073-803 74 73
Arbetsställenummer: 51587921
SNI-kod: 29200 - Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 87,5 55,7 58,2 77,8 70,6
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 31,6 33,5 27,2 38,2 29,8
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 5,7 1,9 −1,8 2,6 3,6
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 1 509 968 181 1 155 1 563
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 685 683 635 424 472
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 6 008 5 980 6 510 4 433 5 508
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 0,5 −8,1 17,5 −19,5 −0,8
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 24 031 23 922 26 041 22 163 27 539
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 23 732 23 796 25 811 22 067 27 433
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 299 126 230 96 106
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −22 555 −23 260 −26 226 −21 349 −26 564
Övriga rörelsekostnader −135 −211 −272 −249 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −17 792 −17 859 −20 952 −16 738 −21 469
Övriga externa kostnader −1 854 −2 152 −2 095 −1 900 −2 149
Personalkostnader −2 740 −2 732 −2 541 −2 120 −2 359
Avskrivningar −169 −517 −638 −591 −587
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 1 340 451 −457 564 976
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 25 66 76 69 56
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 2 6 4 15 3
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 23 60 72 54 53
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 1 319 396 −525 525 926
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 1 319 396 −525 525 926
Bokslutsdispositioner −254 146 454 243 −234
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner −254 146 454 243 −234
Resultat före skatt 1 065 543 −71 768 692
Skatt 230 121 1 168 145
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 835 422 −72 600 547
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 12 339 8 911 9 822 8 640 10 029
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 12 339 8 911 9 822 8 640 10 029
Anläggningstillgångar 2 136 2 305 2 692 2 435 2 864
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 2 136 2 305 2 692 2 435 2 864
Byggnader och mark 1 708 1 733 1 739 1 358 1 377
Maskiner 41 55 69 0 0
Inventarier 387 517 883 1 077 1 487
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Omsättningstillgångar 10 204 6 606 7 130 6 204 7 165
Summa varulager 3 084 3 443 3 223 2 525 2 879
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 3 084 3 443 3 223 2 525 2 879
Summa kortfristiga fordringar 4 364 2 553 2 575 1 983 2 059
Kundfordringar 3 829 2 423 2 252 1 931 1 994
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 535 130 323 52 65
Summa kassa och bank 2 755 611 1 332 1 696 2 228
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 2 755 611 1 332 1 696 2 228
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 2 811 2 097 1 675 1 947 1 447
Summa bundet eget kapital 54 54 54 54 54
Aktiekapital 54 54 54 54 54
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 2 757 2 043 1 621 1 893 1 393
Balanserat resultat 1 922 1 621 1 693 1 293 846
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 835 422 −72 600 547
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 1 390 1 136 1 282 1 736 1 980
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 8 139 5 678 6 865 4 956 6 602
Summa långfristiga skulder 0 0 157 227 529
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 157 227 529
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 8 139 5 678 6 708 4 729 6 073
Skulder till kreditinstitut, korta 537 79 1 020 1 191 1 163
Leverantörsskulder 5 062 3 490 3 145 1 360 1 105
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 2 540 2 109 2 542 2 179 3 805
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 4 4 4 5 5
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar 1 900 1 900 1 900 1 900 1 900
Övriga säkerheter
Summa säkerheter 1 900 1 900
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser 3 835 2 423 2 252 1 931 1 994
Summa ansvarsförbindelser 3 835 2 423
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 200 0 0 200 0

Årsredovisning

Flak & Container i Sverige AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Flak & Container i Sverige

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
4
Könsfördelning styrelse
50,0 % män (1), 50,0 % kvinnor (1)
Omsättning
24 031 KSEK (+0,5 % mot föregående år)
Rörelseresultat
1 340 KSEK (+197,1 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
200 KSEK
Inbetald skatt
230 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
665 KSEK

Flak & Container i Sverige AB har 4 anställda och gjorde ett resultat på 835 KSEK med omsättning 24 031 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 0,5 %. Flak & Container i Sveriges vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 5,7 % vilket ger Flak & Container i Sverige placeringen 287 706 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Flak & Container i Sverige placeringen 74 av kommunens totalt 198 aktiebolag.

Styrelseledamot för Flak & Container i Sverige AB är Hans Järvinen och Styrelsesuppleant är Katarina Järvinen.

Under de senaste 5 åren har Flak & Container i Sverige betalat in totalt 665 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 93 262 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Flak & Container i Sverige AB har organisationsnummer 556868-3642. Flak & Container i Sverige har säte i Ljusnarsberg. Det går bra att ta kontakt med Flak & Container i Sverige AB på telefonnummer 073-803 74 73.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Ljusnarsbergs kommun.

Registrerat på adressen

Silverhöjden 107
772 94 Grängesberg
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress