Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Lernberger Stafsing AB

Organisationsnummer

556816-2704

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

Karl Gustavsgatan 1A
411 25 Göteborg

Antal ansvariga

3 st

 

Vad är Lernberger Stafsing?

Lernberger Stafsing AB är ett aktiebolag som ska bedriva tillverkning och försäljning av kosmetiska produkter och tillhörande utrustning samt tillhandahålla utbildning, media- och konsulttjänster inom skönhet, styling,... Läs mer om Lernberger Stafsing

Varifrån kommer informationen om Lernberger Stafsing?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Karl Gustavsgatan 1A

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Liknande bolag (SNI 2042)

Här kan du se bolag som liknar Lernberger Stafsing AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 2042 - Tillverkning av parfym och toalettartiklar), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Lernberger Stafsing AB.

SNI 2042 - Tillverkning av parfym och toalettartiklar

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Mattias Stafsing 25-50%
Patrik Lernberger 25-50%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i Lernberger Stafsing AB

Patrik Lernberger (60) Kolla lön direkt

Styrelsen i Lernberger Stafsing består av

Ordförande

Mattias Stafsing (50) Kolla lön direkt

Styrelseledamot

Mattias Stafsing (50) Kolla lön direkt

Patrik Lernberger (60) Kolla lön direkt

Henric Lundgren (55) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Revisor

Kristofer Håkansson (42)

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Lernberger Stafsing AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Lernberger Stafsing AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

0 fordon registrerat på bolaget

Företagsuppgifter om Lernberger Stafsing

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556816-2704
Firmanamn Lernberger Stafsing AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Karl Gustavsgatan 1A
Postadress 411 25 Göteborg
Säte Göteborg, Västra Götalands län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2010-07-08
Bolaget registrerat 2010-08-18
Firmanamn registrerat 2010-08-18
Bolagsordning 2010-07-08
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2011-06-23
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2011-06-23
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556816270401
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
20420 - Tillverkning av parfym och toalettartiklar
46450 - Partihandel med parfym och kosmetika
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av kosmetiska produkter och tillhörande utrustning samt tillhandahålla utbildning, media- och konsulttjänster inom skönhet, styling, inredning och design samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas var för sig av
  • - Lernberger, Nils Patrik
  • - Stafsing, Gerth Micael Mattias

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 51155067
Besöksadress: Karl Gustavsgatan 1 A
Postnummer: 411 25
Postort: Göteborg
Län: Västra Götalands län
Antal anställda: 5-9 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 51155067
SNI-kod: 20420 - Tillverkning av parfym och toalettartiklar
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 137,7 129,4 79,0 103,6 115,4
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 52,9 51,7 51,7 57,9 59,0
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −6,0 −5,5 3,3 −14,0 −23,5
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −696 −965 1 436 −3 492 −5 347
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 826 857 528 653 603
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 2 891 3 887 2 916 2 081 1 964
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −25,6 −28,2 40,1 14,8 −17,1
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 20 235 27 211 37 909 27 059 23 564
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 20 208 27 134 37 780 25 977 23 468
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 27 77 129 1 082 96
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −11 737 −15 498 −20 091 −20 212 −19 072
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 −136
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −0 −0 −0 −0
Övriga externa kostnader −5 429 −8 945 −12 978 −11 586 −11 677
Personalkostnader −5 785 −6 002 −6 862 −8 489 −7 237
Avskrivningar −523 −551 −251 −137 −158
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −1 219 −1 516 1 185 −3 629 −5 505
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 799 764 781 244 178
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 10 24 67 3 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 789 740 714 241 178
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −1 998 −2 232 538 −3 867 −5 683
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −1 998 −2 232 538 −3 867 −5 683
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 500
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 500
Resultat före skatt −1 998 −2 232 538 −3 867 −5 183
Skatt 0 0 0 0 0
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −1 998 −2 232 538 −3 867 −5 183
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 22 826 27 207 31 505 19 809 15 808
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 22 826 27 207 31 505 19 809 15 808
Anläggningstillgångar 1 428 1 951 2 502 1 466 657
Immateriella anläggningstillgångar 1 247 1 699 2 151 1 053 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 1 247 1 699 2 151 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 1 053 0
Materiella anläggningstillgångar 81 152 251 313 557
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 50 83 144 168 405
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 31 69 107 145 152
Finansiella anläggningstillgångar 100 100 100 100 100
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 100 100 100 100 100
Omsättningstillgångar 21 398 25 256 29 003 18 343 15 151
Summa varulager 10 964 12 144 18 412 9 697 7 674
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 10 964 12 144 18 412 9 697 7 674
Summa kortfristiga fordringar 3 128 5 889 8 419 3 441 3 065
Kundfordringar 2 711 5 506 6 698 3 111 2 468
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 417 383 1 721 330 597
Summa kassa och bank 7 306 7 224 2 172 5 205 4 411
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 7 306 7 224 2 172 5 205 4 411
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 12 073 14 071 16 303 11 464 9 331
Summa bundet eget kapital 67 67 67 63 57
Aktiekapital 67 67 67 63 57
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 12 006 14 004 16 236 11 401 9 274
Balanserat resultat 14 004 16 236 15 698 15 268 14 456
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat −1 998 −2 232 538 −3 867 −5 183
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 10 753 13 136 15 202 8 345 6 477
Summa långfristiga skulder 3 175 3 000 1 800 0 0
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 1 000 2 100 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 2 175 900 1 800 0 0
Summa kortfristiga skulder 7 578 10 136 13 402 8 345 6 477
Skulder till kreditinstitut, korta 1 232 966 44 19 40
Leverantörsskulder 606 3 805 3 928 2 545 3 295
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 5 740 5 365 9 430 5 780 3 143
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 7 7 13 13 12
Företagsinteckningar 7 100 7 100 7 100 7 100 7 100
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter 4 005 4 879 6 858 4 940 592
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit 1 000 1 000 1 000 1 000 1 000
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Lernberger Stafsing AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Lernberger Stafsing

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
7
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (3), 0,0 % kvinnor (0)
Omsättning
20 235 KSEK (−25,6 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−1 219 KSEK (+19,6 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
0 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
0 KSEK

Lernberger Stafsing AB har 7 anställda och gjorde ett resultat på −1 998 KSEK med omsättning 20 235 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −25,6 %. Lernberger Stafsings vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på −6,0 % vilket ger Lernberger Stafsing placeringen 404 607 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Lernberger Stafsing placeringen 27 727 av kommunens totalt 59 170 aktiebolag.

VD för Lernberger Stafsing AB är Patrik Lernberger och styrelseordförande är Mattias Stafsing.

Under de senaste 5 åren har Lernberger Stafsing betalat in totalt 0 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 512 203 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Lernberger Stafsing AB har organisationsnummer 556816-2704. Lernberger Stafsing har säte i Göteborg. Det går bra att ta kontakt med Lernberger Stafsing AB på adress Karl Gustavsgatan 1A, 411 25 Göteborg.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Göteborgs kommun.