Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB

Organisationsnummer

556798-3639

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Adress

Eva Ekeblads gata 12
749 47 Enköping

Antal ansvariga

6 st

 

Vad är Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen?

Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB är ett aktiebolag som ska bedriva verksamhet inom montering och uthyrning av skyddlösningar mot fall från högre höjder och byggnadsställningar samt därmed förenlig verksamhet. Läs mer om Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen

Varifrån kommer informationen om Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Eva Ekeblads gata 12

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2019-2026

Liknande bolag (SNI 4341)

Här kan du se bolag som liknar Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 4341 - Takarbeten), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB.

SNI 4341 - Takarbeten

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Christopher Inerud 25-50%
Fredrik Tapper 25-50%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB

Fredrik Tapper (38) Kolla lön direkt

Extern firmatecknare

Johan Larsson (49) Kolla lön direkt

Styrelsen i Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen består av

Ordförande

Lars Olsson (52) Kolla lön direkt

Styrelseledamot

Lars Olsson (52) Kolla lön direkt

Daniel Mc Cabe (45) Kolla lön direkt

Christopher Inerud (38) Kolla lön direkt

Fredrik Tapper (38) Kolla lön direkt

Christoffer Rodell (29) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Huvudansvarig revisor

Robert Nyholm (45)

Revisor

Cedra Sverige AB

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB är ett dotterbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Koncernmoderbolag

Moderbolag

Bolagets fordon

41 fordon registrerade på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Kia PV5 (2025)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-06-25 Se mer Se mer fordonsdata
PV5 (2025) Personbil Ja 2026-06-25 Se mer fordonsdata
Kia PV5 (2025)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-06-25 Se mer Se mer fordonsdata
PV5 (2025) Personbil Ja 2026-06-25 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-29 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-29 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-28 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-28 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-28 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-28 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-28 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-28 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-28 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-28 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-27 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-27 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-27 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-27 Se mer fordonsdata
BMW IX3 50 Xdrive (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-04-27 Se mer Se mer fordonsdata
IX3 50 Xdrive (2026) Personbil Ja 2026-04-27 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556798-3639
Firmanamn Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Eva Ekeblads gata 12
Postadress 749 47 Enköping
Säte Enköping, Uppsala län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2009-12-23
Bolaget registrerat 2009-12-29
Firmanamn registrerat 2010-03-03
Bolagsordning 2012-10-23
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2010-03-11
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2010-03-11
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556798363901
2026-08-31
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
43412 - Takarbeten av andra material än plåt
81230 - Annan rengöring
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom montering och uthyrning av skyddlösningar mot fall från högre höjder och byggnadsställningar samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas av
  • - Larsson, Karl Johan
  • i förening med en av
  • - ledamöterna
  • Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
  • beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 48408157
Besöksadress: Eva Ekeblads gata 12
Postnummer: 749 47
Postort: Enköping
Län: Uppsala län
Antal anställda: 50-99 anställda
Telefonnummer: 070-610 99 88
Arbetsställenummer: 48408157
SNI-kod: 43412 - Takarbeten av andra material än plåt
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2022-2026

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2026 2025 2024 2023 2022
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 135,8 142,1 162,2 179,7 175,0
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 8,0 21,2 19,3 23,6 37,5
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 1,8 3,8 1,8 6,1 12,8
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 5 454 8 567 4 300 10 294 16 549
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 706 631 600 528 390
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 3 022 3 467 2 918 3 013 2 287
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 1,2 21,0 2,4 24,6 30,9
Bokslutsperiod 2026 2025 2024 2023 2022
Bokslutsperiod 2025-05-01 2026-04-30 2024-05-01 2025-04-30 2023-05-01 2024-04-30 2022-05-01 2023-04-30 2021-05-01 2022-04-30
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2026 2025 2024 2023 2022
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 196 444 194 154 160 507 156 688 125 796
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 194 822 193 871 160 138 155 655 123 862
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 1 622 283 369 1 033 1 934
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −191 031 −186 024 −156 866 −147 283 −109 873
Övriga rörelsekostnader −1 952 −477 −355 −9 −61
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −126 151 −131 885 −105 348 −103 190 −75 922
Övriga externa kostnader −17 020 −17 872 −17 485 −15 752 −11 812
Personalkostnader −45 868 −35 353 −33 020 −27 442 −21 453
Avskrivningar −1 992 −914 −1 013 −899 −686
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 3 462 7 653 3 287 9 395 15 863
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 720 283 343 196 387
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 10 34 8 41 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 310
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 710 249 335 155 77
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 2 761 7 438 2 959 9 281 16 096
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 2 761 7 438 2 959 9 281 16 096
Bokslutsdispositioner 0 858 −362 −1 326 −4 721
Koncernbidrag 0 −65 0 −1 286 −89
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 923 −362 −40 −4 632
Resultat före skatt 3 893 8 296 2 597 7 955 11 376
Skatt 894 1 799 602 1 554 2 370
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 2 999 6 497 1 995 6 401 9 006
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2026 2025 2024 2023 2022
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 52 751 70 605 47 657 56 404 43 109
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 52 751 70 605 47 657 56 404 43 109
Anläggningstillgångar 13 307 7 315 3 838 4 734 4 208
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 8 817 2 935 3 828 4 724 4 198
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 297 538 839 1 113 326
Inventarier 8 520 2 397 2 989 3 610 3 872
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 4 489 4 380 10 10 10
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 4 479 4 370 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 10 10 10 10 10
Omsättningstillgångar 39 445 63 291 43 818 51 670 38 901
Summa varulager 0 0 0 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga fordringar 34 422 60 523 40 835 51 504 28 807
Kundfordringar 26 039 46 112 24 070 36 076 22 662
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 4 100 10 467 13 202 12 637 3 642
Övriga kortfristiga fordringar 4 282 3 944 3 563 2 791 2 504
Summa kassa och bank 5 023 2 768 2 983 166 10 094
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 5 023 2 768 2 983 166 10 094
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 3 099 8 677 2 180 6 585 9 484
Summa bundet eget kapital 100 100 100 100 100
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 2 999 8 577 2 080 6 485 9 384
Balanserat resultat 0 2 080 85 84 378
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 2 999 6 497 1 995 6 401 9 006
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 1 407 8 045 8 968 8 606 8 567
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 42 739 53 883 36 508 41 212 25 058
Summa långfristiga skulder 13 703 9 356 9 497 12 459 2 825
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 6 087 1 740 2 445 3 159 2 825
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 7 616 7 616 7 052 9 300 0
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 29 036 44 527 27 011 28 753 22 233
Skulder till kreditinstitut, korta 1 867 691 677 1 317 410
Leverantörsskulder 13 128 18 949 17 300 9 491 8 828
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 205 9 094 0 7 327 4 090
Övriga kortfristiga skulder 13 836 15 793 9 034 10 619 8 905
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2026 2025 2024 2023 2022
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 65 56 55 52 55
Löner till styrelse & VD 1 800 - 1 800 - -
Varav tantiem till styrelse & VD - - - - -
Löner till övriga anställda 27 061 - 19 090 - -
Varav resultatlön till övriga anställda - - - - -
Sociala kostnader 12 388 - - - -
Företagsinteckningar 5 120 5 120 5 120 4 750
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter 8 501 2 598 2 996 4 222 3 444
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit 5 000 5 000 5 000 5 000 -
Utnyttjad checkräkningskredit - 0 0 640 -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 6 400 9 300

Årsredovisning

Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
65
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (5), 0,0 % kvinnor (0)
Omsättning
196 444 KSEK (+1,2 % mot föregående år)
Rörelseresultat
3 462 KSEK (−54,8 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
1 800 KSEK
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
894 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
7 219 KSEK

Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB har 65 anställda och gjorde ett resultat på 2 999 KSEK med omsättning 196 444 KSEK under 2026.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 1,2 %. Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalens vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 1,8 % vilket ger Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen placeringen 339 400 i Sverige av totalt 797 171 aktiebolag. Det ger samtidigt Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen placeringen 1 391 av kommunens totalt 2 915 aktiebolag.

VD för Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB är Fredrik Tapper och styrelseordförande är Lars Olsson.

Under de senaste 5 åren har Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen betalat in totalt 7 219 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 10 986 av Sveriges alla 797 171 aktiebolag.

Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB har organisationsnummer 556798-3639. Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen har säte i Enköping. Det går bra att ta kontakt med Taksäkerhetsmontörerna i Mälardalen AB på telefonnummer 0171-14 21 00.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Enköpings kommun.