Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Pure IT AB

Organisationsnummer

556789-4414

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

Sveavägen 33, 2tr
111 34 Stockholm

Antal ansvariga

3 st

 

Vad är Pure IT?

Föremålet för bolagets verksamhet är att bygga och utveckla IT- system samt därmed förenlig verksamhet. Pure IT AB har 15 anställda och gjorde ett resultat på −14 KSEK med omsättning 31 172 KSEK under 2025. Läs mer om Pure IT

Varifrån kommer informationen om Pure IT?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Sveavägen 33, 2tr

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Mathias Ericson 25-50%
Rickard Nilsson Graff-Lonnevig 25-50%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i Pure IT AB

Rickard Nilsson Graff-Lonnevig (58) Kolla lön direkt

Styrelsen i Pure IT består av

Ordförande

Mathias Ericson (50) Kolla lön direkt

Styrelseledamot

Mathias Ericson (50) Kolla lön direkt

Rickard Nilsson Graff-Lonnevig (58) Kolla lön direkt

Lars-Fredrik Smedberg (50) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Revisor

Erik Emilsson (63)

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Pure IT AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Pure IT AB är ett dotterbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Koncernmoderbolag

Bolagets fordon

6 fordon registrerade på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

BMW 225XE Iperformance (2016)
Fordonstyp Personbil Leasing Nej Reg. datum 2024-01-31 Se mer Se mer fordonsdata
225XE Iperformance (2016) Personbil Nej 2024-01-31 Se mer fordonsdata
BMW I4 Edrive40 (2023)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2023-11-09 Se mer Se mer fordonsdata
I4 Edrive40 (2023) Personbil Ja 2023-11-09 Se mer fordonsdata
Tesla Model Y (2023)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2023-06-26 Se mer Se mer fordonsdata
Model Y (2023) Personbil Ja 2023-06-26 Se mer fordonsdata
Volkswagen ID.3 PRO 150 KW (2020)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2020-12-30 Se mer Se mer fordonsdata
ID.3 PRO 150 KW (2020) Personbil Ja 2020-12-30 Se mer fordonsdata
KTM 1290 Super ADV. S (2019)
Fordonstyp Motorcykel Leasing Nej Reg. datum 2020-05-19 Se mer Se mer fordonsdata
1290 Super ADV. S (2019) Motorcykel Nej 2020-05-19 Se mer fordonsdata
Volkswagen UP! (2017)
Fordonstyp Personbil Leasing Nej Reg. datum 2018-05-03 Se mer Se mer fordonsdata
UP! (2017) Personbil Nej 2018-05-03 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Pure IT

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556789-4414
Firmanamn Pure IT AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Sveavägen 33, 2tr
Postadress 111 34 Stockholm
Säte Stockholm, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2009-09-22
Bolaget registrerat 2009-09-22
Firmanamn registrerat 2014-10-24
Bolagsordning 2014-10-06
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2010-09-02
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2010-09-02
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556789441401
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bygga och utveckla IT- system samt därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas ensam av
  • - Ericson, Björn Mathias
  • Firman tecknas två i förening av
  • - ledamöterna
  • Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
  • beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 49703648
Besöksadress: Sveavägen 33 2tr
Postnummer: 111 34
Postort: Stockholm
Län: Stockholms län
Antal anställda: 10-19 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 49703648
SNI-kod: 70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 99,0 98,4 100,1 100,5 100,2
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 1,2 1,5 1,2 1,2 0,9
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −2,6 −4,4 −2,4 −2,4 −0,7
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −794 −1 301 −844 −983 −319
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 975 970 1 229 1 079 1 105
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 2 078 2 219 3 088 2 934 2 975
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 0,3 −16,2 −9,8 −13,7 −11,8
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 31 172 31 064 37 055 41 075 47 600
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 30 750 30 654 36 162 40 808 47 410
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 422 410 893 267 190
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −32 022 −32 427 −37 914 −42 063 −47 924
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −11 683 −0 −0 −0 −0
Övriga externa kostnader −5 658 −18 780 −23 151 −26 953 −30 237
Personalkostnader −14 624 −13 586 −14 750 −15 105 −17 682
Avskrivningar −57 −61 −13 −5 −5
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −851 −1 362 −857 −988 −324
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 54 7 4 2 2
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 50 6 4 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 4 1 0 2 2
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −804 −1 357 −853 −990 −325
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −804 −1 357 −853 −990 −325
Bokslutsdispositioner 800 1 400 900 1 100 330
Koncernbidrag 800 1 400 900 1 100 330
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 0
Resultat före skatt −4 43 46 110 4
Skatt 10 38 56 86 28
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −14 5 −10 24 −24
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 10 756 9 674 11 206 12 260 13 812
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 10 756 9 674 11 206 12 260 13 812
Anläggningstillgångar 240 297 124 92 97
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 160 217 44 12 17
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 160 217 44 12 17
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 80 80 80 80 80
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 80 80 80 80 80
Omsättningstillgångar 10 517 9 377 11 082 12 167 13 714
Summa varulager 0 0 0 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga fordringar 9 892 8 665 10 438 10 543 10 434
Kundfordringar 1 782 1 373 2 239 3 179 4 022
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 6 057 5 652 6 388 6 337 4 880
Övriga kortfristiga fordringar 2 053 1 641 1 810 1 028 1 533
Summa kassa och bank 625 712 644 1 624 3 280
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 625 712 644 1 624 3 280
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 130 144 139 149 124
Summa bundet eget kapital 100 100 100 100 100
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 30 44 39 49 24
Balanserat resultat 44 39 49 24 48
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat −14 5 −10 24 −24
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 10 626 9 530 11 067 12 111 13 688
Summa långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 10 626 9 530 11 067 12 111 13 688
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 0
Leverantörsskulder 1 514 1 460 2 192 2 141 2 528
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 2 633 1 278 1 903 3 196 2 953
Övriga kortfristiga skulder 6 480 6 793 6 972 6 774 8 207
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 15 14 12 14 16
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - 0 0 0 0
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Pure IT AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Pure IT

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
15
Könsfördelning styrelse
133,3 % män (4), 0,0 % kvinnor (0), −33,3 % (−1) okänt
Omsättning
31 172 KSEK (+0,3 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−851 KSEK (+37,5 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
10 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
218 KSEK

Pure IT AB har 15 anställda och gjorde ett resultat på −14 KSEK med omsättning 31 172 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 0,3 %. Pure ITS vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på −2,6 % vilket ger Pure IT placeringen 388 798 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Pure IT placeringen 73 344 av kommunens totalt 172 380 aktiebolag.

VD för Pure IT AB är Rickard Nilsson Graff-Lonnevig och styrelseordförande är Mathias Ericson.

Under de senaste 5 åren har Pure IT betalat in totalt 218 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 202 506 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Pure IT AB har organisationsnummer 556789-4414. Pure IT har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Pure IT AB på adress Sveavägen 33, 2tr, 111 34 Stockholm.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.

Registrerat på adressen

Sveavägen 33, 2tr
111 34 Stockholm
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress