Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Bileliten i Tyresö AB

Organisationsnummer

556783-6241

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

08-742 08 09

Adress

Myggdalsvägen 2
135 43 Tyresö

Antal ansvariga

2 st

 

Vad är Bileliten i Tyresö?

Bileliten i Tyresö AB är ett aktiebolag som kommer att bedriva en bilverkstad' däckverkstad där all sort av bilreparation kommer att förekomma. Ska också ha däckhotell (förvaring av däck). Försäljning av biltillbehör, ... Läs mer om Bileliten i Tyresö

Varifrån kommer informationen om Bileliten i Tyresö?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2019-2026

Liknande bolag (SNI 9531)

Här kan du se bolag som liknar Bileliten i Tyresö AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 9531 - Reparation och underhåll av motorfordon), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Bileliten i Tyresö AB.

SNI 9531 - Reparation och underhåll av motorfordon

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Mahmoud Sabbah 25-50%
Robert Markay 50-75%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i Bileliten i Tyresö AB

Robert Markay (53) Kolla lön direkt

Styrelsen i Bileliten i Tyresö består av

Styrelseledamot

Robert Markay (53) Kolla lön direkt

Styrelsesuppleant

Mahmoud Sabbah (51) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Revisor

Anna Lemmel (54)

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Bileliten i Tyresö AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Bileliten i Tyresö AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

1 fordon registrerat på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Nissan Primastar (2011)
Fordonstyp Lastbil Leasing Nej Reg. datum 2011-09-28 Se mer Se mer fordonsdata
Primastar (2011) Lastbil Nej 2011-09-28 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Bileliten i Tyresö

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556783-6241
Firmanamn Bileliten i Tyresö AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Myggdalsvägen 2
Postadress 135 43 Tyresö
Säte Tyresö, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2009-06-01
Bolaget registrerat 2009-06-08
Firmanamn registrerat 2009-06-08
Bolagsordning 2019-04-17
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2009-06-11
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2009-06-11
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556783624101
2026-10-17
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
95311 - Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
46720 - Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
46432 - Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
47621 - Detaljhandel med tidningar
46810 - Partihandel med bränslen
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Företaget kommer att bedriva en bilverkstad' däckverkstad där all sort av bilreparation kommer att förekomma. Ska också ha däckhotell (förvaring av däck). Försäljning av biltillbehör, verktyg, däck, fälgar och reservdelar till bilen. Kommer också att ha försäljning av elektronik varor, typ bilstereo, högtalare, larm, mobiltelefoner, GPS, Dvd-spelare, LCD-skärmar samt lite styling produkter för bilen. Biltvätt, bilrekond och bilvård. Bilglas, stenskotts lagning och solfilm. Biluthyrning, lastbilsuthyrning, släpvagnsuthyrning samt mopeduthyrning. vill också ha försäljning av gasol, grillkol, tändvätska och grill. AC-lagning för bil samt påfyllning. Försäljning av bilar och mopeder. Vill också kunna erbjuda mina kunder kioskförsäljning typ tobak, tidningar, smörgåsar, godis, läsk, glass, korv med bröd, kaffe och kaffebröd.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas var för sig av
  • ledamoten
  • suppleanten

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 47704366
Besöksadress: Myggdalsvägen 2
Postnummer:
Postort: Tyresö
Län: Stockholms län
Antal anställda: 5-9 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 47704366
SNI-kod: 95311 - Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2022-2026

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2026 2025 2024 2023 2022
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 223,1 271,0 303,7 248,3 182,1
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 61,7 63,1 64,1 56,8 44,4
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 9,5 14,7 16,5 10,7 9,4
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 908 1 340 1 513 966 886
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 630 576 744 516 426
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 1 570 1 576 2 290 1 291 1 138
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −0,4 3,2 1,3 −0,7 5,1
Bokslutsperiod 2026 2025 2024 2023 2022
Bokslutsperiod 2025-07-01 2026-06-30 2024-07-01 2025-06-30 2023-07-01 2024-06-30 2022-07-01 2023-06-30 2021-07-01 2022-06-30
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2026 2025 2024 2023 2022
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 9 418 9 454 9 162 9 040 9 100
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 8 852 8 788 8 800 8 372 8 682
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 566 666 362 668 418
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −5 616 −5 291 −4 749 −5 496 −5 228
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −0 −0 −0 −0 −0
Övriga externa kostnader −1 768 −1 762 −1 699 −1 818 −1 751
Personalkostnader −3 777 −3 455 −2 975 −3 611 −3 411
Avskrivningar −71 −74 −75 −67 −66
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 837 1 266 1 438 899 820
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 2 25 13 4 1
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 2 25 13 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 0 0 0 4 1
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 839 1 291 1 450 896 819
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner 839 1 291 1 450 896 819
Bokslutsdispositioner 0 −330 −350 −230 −207
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 −330 −350 −230 −207
Resultat före skatt 794 961 1 101 666 612
Skatt 174 206 244 133 128
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 620 755 857 533 484
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2026 2025 2024 2023 2022
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 3 223 3 538 3 465 2 801 2 431
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 3 223 3 538 3 465 2 801 2 431
Anläggningstillgångar 1 242 912 486 261 216
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 42 112 186 261 216
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 5 54 105 157 0
Inventarier 37 59 81 104 216
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 1 200 800 300 0 0
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 1 200 800 300 0 0
Omsättningstillgångar 1 981 2 626 2 979 2 540 2 216
Summa varulager 0 0 0 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga fordringar 608 577 640 704 717
Kundfordringar 128 123 261 212 141
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 480 454 380 492 576
Summa kassa och bank 1 374 2 049 2 339 1 836 1 498
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 1 374 2 049 2 339 1 836 1 498
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 761 1 041 1 286 930 597
Summa bundet eget kapital 100 100 100 100 100
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0 0 0 0 0
Summa fritt eget kapital 661 941 1 186 830 497
Balanserat resultat 41 186 330 297 13
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat 620 755 857 533 484
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 1 574 1 528 1 198 848 618
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 888 969 981 1 023 1 217
Summa långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 888 969 981 1 023 1 217
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 0
Leverantörsskulder 377 389 409 286 371
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 511 580 572 737 845
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2026 2025 2024 2023 2022
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 6 6 4 7 8
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - 0
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 480 900 1 000 500 200

Årsredovisning

Bileliten i Tyresö AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Bileliten i Tyresö

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
6
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (2), 0,0 % kvinnor (0)
Omsättning
9 418 KSEK (−0,4 % mot föregående år)
Rörelseresultat
837 KSEK (−33,9 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
480 KSEK
Inbetald skatt
174 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
885 KSEK

Bileliten i Tyresö AB har 6 anställda och gjorde ett resultat på 620 KSEK med omsättning 9 418 KSEK under 2026.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −0,4 %. Bileliten i Tyresös vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 9,5 % vilket ger Bileliten i Tyresö placeringen 247 523 i Sverige av totalt 800 375 aktiebolag. Det ger samtidigt Bileliten i Tyresö placeringen 1 016 av kommunens totalt 3 296 aktiebolag.

VD för Bileliten i Tyresö AB är Robert Markay och Styrelseledamot är Robert Markay

Under de senaste 5 åren har Bileliten i Tyresö betalat in totalt 885 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 73 577 av Sveriges alla 800 375 aktiebolag.

Bileliten i Tyresö AB har organisationsnummer 556783-6241. Bileliten i Tyresö har säte i Tyresö. Det går bra att ta kontakt med Bileliten i Tyresö AB på telefonnummer 08-742 08 09.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Tyresö kommun.

Registrerat på adressen

Myggdalsvägen 2
135 43 Tyresö

Företag (Säte)

Status

Ansvarig

Bileliten i Tyresö AB Aktiv
Robert Markay (VD)
Aktiv Robert Markay (VD)
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress