- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Connecting Capital Holding AB
Organisationsnummer
556781-0980
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
Antal ansvariga
Vad är Connecting Capital Holding?
Connecting Capital Holding AB är ett aktiebolag som ska förvalta aktier i dotterbolag samt bedriva konsultation och rådgivning inom managementområdet samt därmed förenliga verksamheter. Connecting Capital Holding AB har 4 anställda och gjorde ett resultat på −88 513 KSEK med omsättning 1 218 KSEK under 2025. Läs mer om Connecting Capital Holding
Varifrån kommer informationen om Connecting Capital Holding?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Wallingatan 2
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 6619)
Här kan du se bolag som liknar Connecting Capital Holding AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 6619 - Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Connecting Capital Holding AB.
SNI 6619 - Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
| Namn | KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll |
|---|---|
|
Nils Bergström
|
75-100% |
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
VD i Connecting Capital Holding AB
Tomas Gunnar Ståhl (55)
Styrelsen i Connecting Capital Holding består av
Ordförande
Lars Nordin (70)
Styrelseledamot
Lars Nordin (70)
Nils Bergström (80)
Christian Luthman (73)
Tomas Gunnar Ståhl (55)
Katarina Mark (47)
Pontus von Essen (43)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Connecting Capital Holding AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
1 fordon registrerat på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
|
XC40 (2021) |
|
Nej | 2021-04-07 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om Connecting Capital Holding
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556781-0980 |
| Firmanamn | Connecting Capital Holding AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Wallingatan 2 |
| Postadress | 111 60 Stockholm |
| Säte | Stockholm, Stockholms län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 2009-04-06 |
| Bolaget registrerat | 2009-04-20 |
| Firmanamn registrerat | 2012-07-23 |
| Bolagsordning | 2023-06-01 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 2009-08-20 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2009-12-10 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556781098001 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget ska förvalta aktier i dotterbolag samt bedriva konsultation och rådgivning inom managementområdet samt därmed förenliga verksamheter. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 47843354 |
| Besöksadress: | Wallingatan 2 |
| Postnummer: | 111 60 |
| Postort: | Stockholm |
| Län: | Stockholms län |
| Antal anställda: | 1-4 anställda |
| Telefonnummer: | 070-521 21 61 |
| Arbetsställenummer: | 47843354 |
| SNI-kod: | 66190 - Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet |
| Arbetsställen: 1 st ställen | |
Detaljerade koncernbokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 113,6 | 119,2 | 145,8 | 187,2 | 188,9 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 57,2 | 59,9 | 62,3 | 65,4 | 62,6 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 2,4 | 3,3 | 4,3 | 12,5 | 18,8 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 119 526 | 149 782 | 146 742 | 171 016 | 312 083 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 848 | 782 | 724 | 725 | 523 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 3 344 | 3 015 | 2 944 | 3 464 | 2 971 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 13,2 | 7,1 | −4,5 | 19,4 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 1 849 452 | 1 633 877 | 1 525 218 | 1 596 864 | 1 336 946 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 1 846 770 | 1 560 242 | 1 461 181 | 1 585 518 | 1 198 524 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 682 | 73 635 | 64 037 | 11 346 | 138 422 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −880 698 | −822 916 | −765 589 | −822 246 | −1 122 377 |
| Övriga rörelsekostnader | −3 678 | −2 829 | −3 335 | −5 293 | −2 272 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −46 195 | −63 933 | −77 085 | −226 442 | −662 217 |
| Övriga externa kostnader | −232 878 | −199 186 | −186 256 | −146 939 | −124 827 |
| Personalkostnader | −468 709 | −424 081 | −375 280 | −334 356 | −235 547 |
| Avskrivningar | −132 916 | −135 716 | −126 968 | −114 509 | −99 786 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | −13 390 | 14 066 | 19 774 | 56 507 | 212 297 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 179 170 | 144 251 | 104 060 | 167 475 | 60 986 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 40 159 | 0 | 0 | 77 577 | 3 822 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 17 863 | 32 992 | 23 117 | 12 590 | 9 012 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 3 987 | 19 711 | 51 780 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 38 107 | 35 523 | 35 675 | 20 491 | 21 471 |
| Övriga finansiella kostnader | 83 041 | 71 749 | 25 557 | 5 037 | 26 681 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | −76 516 | −56 227 | 1 370 | 172 926 | 176 979 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | −76 516 | −56 227 | 1 370 | 172 926 | 176 979 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −76 516 | −56 227 | 1 370 | 172 926 | 176 979 |
| Skatt | 11 997 | 15 174 | 9 992 | 15 538 | 23 927 |
| Minoritetsintressen | 0 | 4 110 | 10 148 | 87 368 | 80 629 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | −88 513 | −71 401 | −8 622 | 157 388 | 153 052 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 2 148 708 | 2 387 482 | 2 584 053 | 2 843 139 | 2 740 328 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 2 148 708 | 2 387 482 | 2 584 053 | 2 843 139 | 2 740 328 |
| Anläggningstillgångar | 1 212 269 | 1 433 811 | 1 631 176 | 1 782 023 | 1 714 887 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 305 572 | 374 779 | 371 452 | 373 531 | 392 376 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 223 768 | 277 898 | 255 308 | 236 244 | 223 160 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 81 804 | 96 881 | 116 144 | 137 287 | 169 216 |
| Materiella anläggningstillgångar | 277 248 | 368 208 | 396 725 | 320 939 | 371 892 |
| Byggnader och mark | 47 703 | 128 959 | 134 033 | 139 252 | 159 366 |
| Maskiner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner och inventarier | 229 545 | 239 249 | 262 692 | 181 687 | 212 526 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | |||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 629 449 | 690 824 | 862 999 | 1 087 553 | 950 619 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 9 388 | 9 914 | 10 384 | 2 542 | 26 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 620 061 | 680 910 | 852 615 | 1 085 011 | 950 593 |
| Omsättningstillgångar | 936 439 | 953 671 | 952 877 | 1 061 116 | 1 025 441 |
| Summa varulager | 181 821 | 213 769 | 230 415 | 189 624 | 211 817 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 181 821 | 213 769 | 230 415 | 189 624 | 211 817 |
| Summa kortfristiga fordringar | 426 538 | 372 430 | 378 042 | 421 133 | 350 662 |
| Kundfordringar | 325 980 | 288 252 | 277 671 | 324 166 | 248 233 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 100 558 | 84 178 | 100 371 | 96 967 | 102 429 |
| Summa kassa och bank | 328 080 | 367 472 | 344 420 | 450 359 | 462 962 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 328 080 | 367 472 | 344 420 | 450 359 | 462 962 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 1 228 628 | 1 431 272 | 1 609 307 | 1 858 876 | 1 714 708 |
| Summa bundet eget kapital | 2 060 | 2 060 | 2 060 | 2 060 | 2 060 |
| Aktiekapital | 2 060 | 2 060 | 2 060 | 2 060 | 2 060 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa fritt eget kapital | 1 226 568 | 1 429 212 | 1 607 247 | 1 856 816 | 1 712 648 |
| Balanserat resultat | 1 315 081 | 1 429 212 | 1 615 869 | 1 699 428 | 1 559 596 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −88 513 | −71 401 | −8 622 | 157 388 | 153 052 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 44 879 | 53 121 | 59 672 | 65 715 | 92 159 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 875 201 | 898 979 | 904 926 | 831 180 | 852 832 |
| Summa långfristiga skulder | 210 900 | 278 084 | 409 513 | 365 604 | 422 149 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 174 774 | 213 867 | 258 524 | 252 916 | 277 226 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 36 126 | 64 217 | 150 989 | 112 688 | 144 923 |
| Summa kortfristiga skulder | 664 301 | 620 895 | 495 413 | 465 576 | 430 683 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 190 551 | 185 697 | 188 656 | 197 193 | 159 811 |
| Leverantörsskulder | 174 037 | 122 239 | 150 029 | 121 882 | 119 498 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 110 000 | 100 000 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 189 713 | 212 959 | 156 728 | 146 501 | 151 374 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 553 | 542 | 518 | 461 | 450 |
| Företagsinteckningar | 26 245 | 26 445 | 26 329 | 25 527 | |
| Fastighetsinteckningar | 89 858 | 143 469 | 152 049 | 104 477 | 124 329 |
| Övriga säkerheter | 253 732 | 288 286 | 366 130 | 365 296 | 320 983 |
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 59 746 | 41 373 | 29 472 | ||
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | 148 851 | 60 000 | 45 000 | 48 892 | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 69 196 | 12 060 | 18 729 | 32 230 | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Connecting Capital Holding AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Connecting Capital Holding
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 4 |
| Könsfördelning styrelse |
| 100,0 % män (6), 16,7 % kvinnor (1), −16,7 % (−1) okänt |
| Omsättning |
| 1 218 KSEK (−45,0 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| −15 836 KSEK (+15,9 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 5 844 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 101 500 KSEK |
| Inbetald skatt |
| −77 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 10 380 KSEK |
Connecting Capital Holding AB har 4 anställda och gjorde ett resultat på −88 513 KSEK med omsättning 1 218 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −45,0 %. Connecting Capital Holdings vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 3 193,2 % vilket ger Connecting Capital Holding placeringen 2 970 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Connecting Capital Holding placeringen 871 av kommunens totalt 172 380 aktiebolag.
VD för Connecting Capital Holding AB är Tomas Gunnar Ståhl och styrelseordförande är Lars Nordin.
Under de senaste 5 åren har Connecting Capital Holding betalat in totalt 10 380 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 7 675 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.
Connecting Capital Holding AB har organisationsnummer 556781-0980. Connecting Capital Holding har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Connecting Capital Holding AB på telefonnummer 070-521 21 61.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.
Registrerat på adressen
111 60 Stockholm
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Banqsoft Sweden Filial
Aktiv |
Aktiv | |
|
Tempur Sealy Sverige AB
Aktiv |
Aktiv | |
|
Connecting Capital Invest AB
Aktiv Lars Nordin (Styrelseledamot) |
Aktiv | Lars Nordin (Styrelseledamot) |
|
Connecting Capital Fastigheter AB
Aktiv Lars Nordin (Styrelseledamot) |
Aktiv | Lars Nordin (Styrelseledamot) |
|
Connecting Capital Sweden AB
Aktiv Lars Nordin (Styrelseledamot) |
Aktiv | Lars Nordin (Styrelseledamot) |
|
Connecting Capital Holding AB
Aktiv Tomas Gunnar Ståhl (VD) |
Aktiv | Tomas Gunnar Ståhl (VD) |
|
Prorenata AB
Aktiv Jens Alm (VD) |
Aktiv | Jens Alm (VD) |
|
Rebel and Bird AB
Aktiv Jonas Elgquist (VD) |
Aktiv | Jonas Elgquist (VD) |
|
Anida Sweden AB
Aktiv Nils Bergström (Ordförande) |
Aktiv | Nils Bergström (Ordförande) |
|
B3 Financial Consulting AB
Aktiv Anna Abrahamsson Hägg (Extern VD) |
Aktiv | Anna Abrahamsson Hägg (Extern VD) |
|
Connecting Capital Fastigheter Norrort AB
Aktiv Nils Bergström (Ordförande) |
Aktiv | Nils Bergström (Ordförande) |
|
Connecting Capital Fastighetsutveckling AB
Aktiv Nils Bergström (Ordförande) |
Aktiv | Nils Bergström (Ordförande) |
|
United Power AB
Aktiv Sören Sjöö (VD) |
Aktiv | Sören Sjöö (VD) |
|
Miramis Technologies AB
Aktiv Kira Unger Söderlind (VD) |
Aktiv | Kira Unger Söderlind (VD) |
|
Connecting Capital Ventures 1 AB
Aktiv Tomas Gunnar Ståhl (Styrelseledamot) |
Aktiv | Tomas Gunnar Ståhl (Styrelseledamot) |
|
B3 Mobile AB
Aktiv Anders Nilsson (VD) |
Aktiv | Anders Nilsson (VD) |
|
B3 HealthTech AB
Aktiv Peter Lager (Extern VD) |
Aktiv | Peter Lager (Extern VD) |
|
VA Nordic Group AB
Aktiv Lars Nordin (Ordförande) |
Aktiv | Lars Nordin (Ordförande) |
|
NABALATOLI AB
Aktiv Nils Bergström (Styrelseledamot) |
Aktiv | Nils Bergström (Styrelseledamot) |
|
Heirs AB
Aktiv Lars Nordin (Styrelseledamot) |
Aktiv | Lars Nordin (Styrelseledamot) |
|
SPK Pension Tjänstepensionsförening
Aktiv Carl Fredrik Palm (Extern VD) |
Aktiv | Carl Fredrik Palm (Extern VD) |
|
ST F INTERNATIONALISERING HÖGRE UTBILDN O FORSKN
Aktiv |
Aktiv |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress