- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Mexab Holding AB
Organisationsnummer
556733-2613
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
-
Adress
c/o MSAB
Birger Jarlsgatan 13, 4tr
111 45 Stockholm
Antal ansvariga
Vad är Mexab Holding?
Mexab Holding AB är ett aktiebolag som ska äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Mexab Holding AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på −63 000 KSEK med omsättning 0 KSEK under 2025. Läs mer om Mexab Holding
Varifrån kommer informationen om Mexab Holding?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Birger Jarlsgatan 13, 4tr
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
| Namn | KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll |
|---|---|
|
Märta Schörling Andreen
|
25-50% |
| Skyddad person |
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Styrelsen i Mexab Holding består av
Ordförande
Lennart Mikael Ekdahl (75)
Styrelseledamot
Lennart Mikael Ekdahl (75)
Märta Schörling Andreen (42)
Skyddad person
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Mexab Holding AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
ABSOLENT AIR CARE GMBH
Bolagets fordon
0 fordon registrerat på bolaget
Företagsuppgifter om Mexab Holding
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556733-2613 |
| Firmanamn | Mexab Holding AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Birger Jarlsgatan 13, 4tr |
| Postadress | 111 45 Stockholm |
| Säte | Stockholm, Stockholms län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 2007-05-22 |
| Bolaget registrerat | 2007-07-02 |
| Firmanamn registrerat | 2007-09-04 |
| Bolagsordning | 2007-08-17 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Ej registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Ej registrerad för F-skatt |
| Moms | Ej aktiv i momsregistret |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
|
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. |
|
Uppgift saknas |
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. |
| Bolaget ska äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. |
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. |
|
Detaljerade koncernbokslut 2022-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 339,1 | 420,5 | 364,3 | 275,1 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 59,4 | 65,7 | 59,7 | 42,6 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | −4,8 | 10,5 | 17,4 | −10,2 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | −8 000 | 82 000 | 72 000 | −123 000 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | ||||
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 2 720 | 2 962 | 3 164 | 2 982 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | −8,4 | −0,7 | 3,5 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 1 284 000 | 1 401 000 | 1 411 000 | 1 363 000 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 1 279 000 | 1 401 000 | 1 409 000 | 1 339 000 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | - | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | 5 000 | 0 | 2 000 | 24 000 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −1 292 000 | −1 324 000 | −1 339 000 | −1 486 000 |
| Försäljningskostnader | −195 000 | −197 000 | −192 000 | −161 000 |
| Administrationskostnader | −180 000 | −175 000 | −166 000 | −154 000 |
| Kostnader för forskning och utveckling | −36 000 | −23 000 | −32 000 | −33 000 |
| Övriga rörelsekostnader | 149 000 | 141 000 | 10 000 | 2 000 |
| Kostnad sålda varor | −732 000 | −788 000 | −939 000 | −1 136 000 |
| Avskrivningar | −0 | −0 | −0 | −0 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | −8 000 | 82 000 | 72 000 | −123 000 |
| Detaljerat | ||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 92 000 | 78 000 | 290 000 | 50 000 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 5 000 | −5 000 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 12 000 |
| Externa ränteintäkter | 4 000 | 36 000 | 10 000 | 5 000 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 15 000 | 30 000 | 227 000 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 22 000 | 7 000 | 58 000 | 21 000 |
| Övriga finansiella kostnader | 51 000 | 0 | 0 | 12 000 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | −62 000 | 147 000 | 246 000 | −139 000 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | −62 000 | 147 000 | 246 000 | −139 000 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −63 000 | 146 000 | 246 000 | −139 000 |
| Skatt | 0 | 55 000 | 44 000 | 48 000 |
| Minoritetsintressen | 412 000 | 161 000 | 0 | 164 000 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | −63 000 | 91 000 | 202 000 | −187 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 2 916 000 | 1 862 000 | 1 919 000 | 1 846 000 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 2 916 000 | 1 862 000 | 1 919 000 | 1 846 000 |
| Anläggningstillgångar | 1 967 000 | 819 000 | 833 000 | 946 000 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 721 000 | 149 000 | 243 000 | 361 000 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 639 000 | 86 000 | 197 000 | 321 000 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 82 000 | 63 000 | 46 000 | 40 000 |
| Materiella anläggningstillgångar | 570 000 | 404 000 | 298 000 | 101 000 |
| Byggnader och mark | 525 000 | 379 000 | 273 000 | 76 000 |
| Maskiner | 14 000 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 25 000 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 24 000 | 25 000 | 25 000 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 6 000 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 675 000 | 266 000 | 292 000 | 484 000 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 675 000 | 266 000 | 292 000 | 484 000 |
| Omsättningstillgångar | 949 000 | 1 043 000 | 1 086 000 | 900 000 |
| Summa varulager | 152 000 | 160 000 | 179 000 | 204 000 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 152 000 | 160 000 | 179 000 | 204 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | 279 000 | 280 000 | 258 000 | 261 000 |
| Kundfordringar | 208 000 | 208 000 | 194 000 | 206 000 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 71 000 | 71 000 | 64 000 | 55 000 |
| Summa kassa och bank | 518 000 | 603 000 | 649 000 | 435 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 297 000 | 45 000 |
| Kassa och bank | 518 000 | 603 000 | 352 000 | 390 000 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 1 732 000 | 1 224 000 | 1 146 000 | 787 000 |
| Summa bundet eget kapital | 21 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 20 000 | 0 | 0 | 0 |
| Summa fritt eget kapital | 1 711 000 | 1 223 000 | 1 145 000 | 786 000 |
| Balanserat resultat | 1 775 000 | 1 132 000 | 943 000 | 973 000 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −63 000 | 91 000 | 202 000 | −187 000 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 0 | 62 000 | 59 000 | 83 000 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 772 000 | 577 000 | 714 000 | 812 000 |
| Summa långfristiga skulder | 537 000 | 367 000 | 465 000 | 559 000 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 306 000 | 367 000 | 465 000 | 556 000 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 231 000 | 0 | 0 | 3 000 |
| Summa kortfristiga skulder | 235 000 | 210 000 | 249 000 | 253 000 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 88 000 | 79 000 | 72 000 | 57 000 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 147 000 | 131 000 | 177 000 | 196 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | ||||
| Antal anställda | 472 | 473 | 446 | 457 |
| Löner till styrelse & VD | 27 000 | - | 30 000 | - |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 4 000 | - | - | - |
| Löner till övriga anställda | 276 000 | - | 284 000 | - |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | - | - | - |
| Sociala kostnader | 85 000 | - | - | - |
| Företagsinteckningar | ||||
| Fastighetsinteckningar | ||||
| Övriga säkerheter | 4 000 | 4 000 | ||
| Summa säkerheter | ||||
| Villkorat aktieägartillskott | ||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 2 000 | |||
| Summa ansvarsförbindelser | ||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | 0 | - | 20 000 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | 0 | - | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Mexab Holding AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Mexab Holding
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 0 |
| Könsfördelning styrelse |
| 33,3 % män (1), 33,3 % kvinnor (1), 33,3 % (1) okänt |
| Omsättning |
| 0 KSEK |
| Rörelseresultat |
| 0 KSEK |
| Total lön till styrelse & VD |
| - |
| Utdelning till aktieägare |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 0 KSEK |
Mexab Holding AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på −63 000 KSEK med omsättning 0 KSEK under 2025.
Ordförande för Mexab Holding AB är Lennart Mikael Ekdahl och Styrelseledamot är Skyddad person.
Under de senaste 5 åren har Mexab Holding betalat in totalt 0 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 516 717 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.
Mexab Holding AB har organisationsnummer 556733-2613. Mexab Holding har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Mexab Holding AB på adress Birger Jarlsgatan 13, 4tr, 111 45 Stockholm.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.
Registrerat på adressen
111 45 Stockholm
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Mexab Holding AB
Aktiv Lennart Mikael Ekdahl (Ordförande) |
Aktiv | Lennart Mikael Ekdahl (Ordförande) |
|
MS Spira AB
Aktiv Gustav Albert Gunnarson Strömberg (VD) |
Aktiv | Gustav Albert Gunnarson Strömberg (VD) |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress