- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Halmstads Rådhus AB
Organisationsnummer
556649-7961
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
Antal ansvariga
Vad är Halmstads Rådhus?
Det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är att som moderbolag i en av Halmstads kommun helägd koncern äga aktier i och företräda Halmstads kommuns intressen i koncernen. Halmstads Rådhus AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 241 187 KSEK med omsättning 8 563 KSEK under 2025. Läs mer om Halmstads Rådhus
Varifrån kommer informationen om Halmstads Rådhus?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 6421)
Här kan du se bolag som liknar Halmstads Rådhus AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 6421 - Holdingverksamhet), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Halmstads Rådhus AB.
SNI 6421 - Holdingverksamhet
Största omsättning i branschen
|
Största omsättning i Halmstad
|
||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Remulus Öresund AB | 1. Halmstads Rådhus AB | ||||||||||
| 2. Remulus Öresund 4 AB | 2. HABITUS AB | ||||||||||
| 3. Remulus Öresund 2 AB | 3. Aktiebolaget Kemisten | ||||||||||
| 4. A Johnson & Co. AB | 4. Tylösands Kompaniet Aktiebolag | ||||||||||
| 5. VAROPreem Sverige Holding AB | 5. B Sjögren i Halmstad Förvaltnings AB |
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Halmstads Rådhus AB.
De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
Extern VD
Mattias Rossköld (43)
Extern firmatecknare
Angela Kristiansson (57)
Styrelsen i Halmstads Rådhus består av
Ordförande
Stefan Pålsson (35)
Styrelseledamot
Stefan Pålsson (35)
Göran Almén (67)
Andreas Ahlqvist (52)
Urszula Hansson (49)
Ella Kardemark (42)
Simon Lindgren (39)
Victor Rundqvist (33)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Lekmannarevisor
Lekmannarevisorssuppleant
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Halmstads Rådhus AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
0 fordon registrerat på bolaget
Företagsuppgifter om Halmstads Rådhus
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556649-7961 |
| Firmanamn | Halmstads Rådhus AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Box 153 |
| Postadress | 301 05 Halmstad |
| Säte | Halmstad, Hallands län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 2003-09-17 |
| Bolaget registrerat | 2003-10-10 |
| Firmanamn registrerat | 2005-11-25 |
| Bolagsordning | 2020-12-16 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Ej registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 2005-12-15 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2005-12-23 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556649796101 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är att som moderbolag i en av Halmstads kommun helägd koncern äga aktier i och företräda Halmstads kommuns intressen i koncernen. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 44265353 |
| Besöksadress: | |
| Postnummer: | |
| Postort: | Halmstad |
| Län: | Hallands län |
| Antal anställda: | 0 anställda |
| Telefonnummer: | 035-13 75 03 |
| Arbetsställenummer: | 44265353 |
| SNI-kod: | 64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner |
| Arbetsställen: 1 st ställen | |
Detaljerade koncernbokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 23,0 | 20,4 | 21,8 | 26,9 | 22,2 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 40,4 | 38,6 | 36,9 | 36,4 | 32,1 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 17,5 | 17,2 | 14,3 | 25,3 | 15,0 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 859 221 | 820 573 | 738 790 | 753 214 | 724 854 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 852 | 852 | 808 | 760 | 748 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 5 082 | 4 992 | 4 840 | 4 980 | 4 546 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 3,3 | 3,2 | −0,8 | 13,2 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 2 759 527 | 2 670 906 | 2 589 154 | 2 609 349 | 2 304 737 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 2 632 834 | 2 557 034 | 2 478 212 | 2 503 239 | 2 255 858 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 17 263 | 17 666 | 17 564 | 16 214 | 9 229 |
| Övriga rörelseintäkter | 109 430 | 96 206 | 93 378 | 89 896 | 39 650 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −1 770 339 | −1 729 992 | −1 696 558 | −1 605 573 | −1 505 396 |
| Övriga rörelsekostnader | −20 468 | −887 | −5 875 | −1 562 | −1 655 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Övriga externa kostnader | −899 187 | −878 408 | −866 832 | −818 840 | −736 756 |
| Personalkostnader | −462 900 | −455 709 | −432 523 | −398 435 | −379 279 |
| Avskrivningar | −408 252 | −395 875 | −397 203 | −388 298 | −389 361 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 450 969 | 424 698 | 341 587 | 364 916 | 335 493 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 163 555 | 189 714 | 165 316 | 363 812 | 86 561 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | −22 | 125 | −3 170 | 264 595 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 9 023 | 14 598 | 15 413 | 3 479 | 1 834 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 154 554 | 119 327 | 93 705 | 95 738 | 84 727 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 55 664 | 59 368 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 305 416 | 264 429 | 200 758 | 537 252 | 252 600 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 305 416 | 264 429 | 200 758 | 537 252 | 252 600 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 305 416 | 264 430 | 200 758 | 537 252 | 252 600 |
| Skatt | 64 229 | 55 239 | 44 082 | 60 821 | 42 590 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 9 140 | 9 140 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 241 187 | 209 191 | 156 676 | 476 431 | 210 010 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 8 884 316 | 8 859 051 | 8 828 643 | 8 662 022 | 8 469 238 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 8 884 316 | 8 859 051 | 8 828 643 | 8 662 022 | 8 469 238 |
| Anläggningstillgångar | 8 273 741 | 8 279 062 | 8 205 219 | 8 066 755 | 7 985 771 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 690 | 2 607 | 1 741 | 2 904 | 3 351 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 1 690 | 2 607 | 1 741 | 2 904 | 3 351 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 850 792 | 7 926 527 | 7 856 920 | 7 717 833 | 7 821 052 |
| Byggnader och mark | 5 440 919 | 5 569 996 | 5 606 319 | 5 390 802 | 5 598 606 |
| Maskiner | 1 966 962 | 1 979 681 | 1 905 729 | 1 838 278 | 1 708 455 |
| Inventarier | 151 711 | 133 581 | 94 648 | 60 452 | 65 185 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | |||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 291 200 | 243 268 | 250 224 | 428 301 | 448 806 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 421 259 | 349 928 | 346 558 | 346 018 | 161 368 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 78 | 100 | 50 | 50 | 50 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 418 830 | 347 493 | 344 406 | 335 338 | 150 853 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 351 | 2 335 | 2 102 | 10 630 | 10 465 |
| Omsättningstillgångar | 610 575 | 579 989 | 623 424 | 595 267 | 483 467 |
| Summa varulager | 240 743 | 251 059 | 255 311 | 199 652 | 131 772 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 240 743 | 251 059 | 255 311 | 199 652 | 131 772 |
| Summa kortfristiga fordringar | 357 370 | 316 030 | 356 458 | 393 035 | 351 132 |
| Kundfordringar | 86 720 | 85 482 | 144 729 | 124 677 | 79 224 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 30 859 | 31 131 | 10 368 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 270 650 | 199 689 | 180 598 | 257 990 | 271 908 |
| Summa kassa och bank | 12 462 | 12 900 | 11 655 | 2 580 | 563 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 12 462 | 12 900 | 11 655 | 2 580 | 563 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 3 586 569 | 3 415 781 | 3 258 109 | 3 149 059 | 2 720 535 |
| Summa bundet eget kapital | 403 447 | 403 447 | 403 447 | 403 696 | 403 696 |
| Aktiekapital | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 398 447 | 398 447 | 398 447 | 398 696 | 398 696 |
| Summa fritt eget kapital | 3 183 122 | 3 012 334 | 2 854 662 | 2 745 363 | 2 316 839 |
| Balanserat resultat | 2 941 935 | 2 771 383 | 2 666 226 | 2 268 932 | 2 106 829 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 31 760 | 31 760 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 241 187 | 209 191 | 156 676 | 476 431 | 210 010 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 440 655 | 425 957 | 421 235 | 423 430 | 392 038 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 4 857 092 | 5 017 313 | 5 149 299 | 5 080 393 | 5 347 525 |
| Summa långfristiga skulder | 3 252 260 | 3 405 937 | 3 458 724 | 3 609 131 | 3 764 279 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 3 245 260 | 3 395 260 | 3 455 260 | 3 605 260 | 3 760 000 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 7 000 | 10 677 | 3 464 | 3 871 | 4 279 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 604 832 | 1 611 376 | 1 690 575 | 1 471 262 | 1 583 246 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 1 075 000 | 1 110 000 | 1 150 000 | 1 000 000 | 1 045 260 |
| Leverantörsskulder | 146 946 | 135 179 | 203 252 | 213 950 | 244 148 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 9 023 | 10 114 | 9 025 | 9 050 | 9 127 |
| Övriga kortfristiga skulder | 373 863 | 356 083 | 328 298 | 248 262 | 284 711 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 543 | 535 | 535 | 524 | 507 |
| Löner till styrelse & VD | 10 135 | 10 311 | 8 961 | 8 303 | 9 383 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | - | - | - | - | - |
| Löner till övriga anställda | 308 646 | 299 306 | 283 670 | 260 927 | 247 654 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | - | - | - | - |
| Sociala kostnader | 133 959 | 135 360 | 128 840 | 117 383 | 114 286 |
| Företagsinteckningar | |||||
| Fastighetsinteckningar | |||||
| Övriga säkerheter | 51 | ||||
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | 1 097 446 | 1 097 446 | 1 065 686 | ||
| Övriga ansvarsförbindelser | 1 598 | 1 205 | 1 346 | 1 322 | 1 099 |
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Halmstads Rådhus AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Halmstads Rådhus
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 0 |
| Könsfördelning styrelse |
| 71,4 % män (5), 28,6 % kvinnor (2) |
| Omsättning |
| 8 563 KSEK (+14,9 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| −1 206 KSEK (−148,7 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 0 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 107 959 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 30 807 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 146 413 KSEK |
Halmstads Rådhus AB har 0 anställda och gjorde ett resultat på 241 187 KSEK med omsättning 8 563 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 14,9 %. Halmstads Rådhus vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 1 508,7 % vilket ger Halmstads Rådhus placeringen 4 594 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Halmstads Rådhus placeringen 49 av kommunens totalt 6 997 aktiebolag.
Extern VD för Halmstads Rådhus AB är Mattias Rossköld och styrelseordförande är Stefan Pålsson.
Under de senaste 5 åren har Halmstads Rådhus betalat in totalt 146 413 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 583 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.
Halmstads Rådhus AB har organisationsnummer 556649-7961. Halmstads Rådhus har säte i Halmstad. Det går bra att ta kontakt med Halmstads Rådhus AB på telefonnummer 035-13 75 03.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Halmstads kommun.
Registrerat på adressen
301 05 Halmstad
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress