Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

RPÅ Invest & Accounting AB

Organisationsnummer

556637-0168

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

08-644 51 81

Adress

Lärjungevägen 6
136 69 Vendelsö

Antal ansvariga

1 st

 

Vad är RPÅ Invest & Accounting?

RPÅ Invest & Accounting AB är ett aktiebolag som ska bedriva handel med värdepapper, investering i andra bolag, bildande av bolag med förenlig verksamhet, samt redovisning, bokföring, årsredovisningar och deklarationer med... Läs mer om RPÅ Invest & Accounting

Varifrån kommer informationen om RPÅ Invest & Accounting?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Lärjungevägen 6

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Någon verklig huvudman finns ej registrerad för RPÅ Invest & Accounting AB.

De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Styrelsen i RPÅ Invest & Accounting består av

Styrelsesuppleant

Marcus Åkerberg (47) Kolla lön direkt

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för RPÅ Invest & Accounting AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

RPÅ Invest & Accounting AB ingår ej i någon koncern.

Bolagets fordon

0 fordon registrerat på bolaget

Företagsuppgifter om RPÅ Invest & Accounting

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556637-0168
Firmanamn RPÅ Invest & Accounting AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Lärjungevägen 6
Postadress 136 69 Vendelsö
Säte Haninge, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 2002-11-13
Bolaget registrerat 2002-12-03
Firmanamn registrerat 2018-04-05
Bolagsordning 2018-02-16
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 2003-09-04
Moms Aktiv i momsregistret sedan 2003-10-02
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556637016801
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
69201 - Redovisning och bokföring; skatterådgivning
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Aktiebolaget ska bedriva handel med värdepapper, investering i andra bolag, bildande av bolag med förenlig verksamhet, samt redovisning, bokföring, årsredovisningar och deklarationer med förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
KANELBULLEBYRÅN
Besöksadress: Lärjungevägen 6
Postnummer: 136 69
Postort: Vendelsö
Län: Stockholms län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer: 08-644 51 81
Arbetsställenummer: 42170621
SNI-kod: 69201 - Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 81,5 123,5 51,2 43,4 72,2
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 42,2 53,7 39,5 23,6 18,2
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −27,0 14,6 17,0 2,6 7,9
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −145 461 467 131 224
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 613 712 447 634 394
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 822 2 476 2 260 2 084 1 851
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −66,8 9,6 8,4 12,6 10,0
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 822 2 476 2 260 2 084 1 851
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 822 2 476 2 260 2 084 1 851
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 0 0 0 0 0
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −971 −1 320 −1 038 −1 211 −942
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 0
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −27 −119 −62 −41 −35
Övriga externa kostnader −254 −389 −447 −459 −436
Personalkostnader −613 −712 −447 −634 −394
Avskrivningar −77 −100 −82 −77 −77
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −222 361 385 54 147
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 6 1 2 2 1
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 0 0 0 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 6 1 2 2 1
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −228 359 383 53 146
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −228 359 383 53 146
Bokslutsdispositioner 95 −95 0 0 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 95 −95 0 0 0
Resultat före skatt −134 264 383 53 146
Skatt 0 58 80 12 31
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −134 206 303 41 115
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 1 766 1 871 1 881 1 865 2 196
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 1 766 1 871 1 881 1 865 2 196
Anläggningstillgångar 1 404 1 482 1 581 1 636 1 713
Immateriella anläggningstillgångar 154 232 309 386 463
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 154 232 309 386 463
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 0 0 23 0 0
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 0 0 23 0 0
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 1 250 1 250 1 250 1 250 1 250
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 1 250 1 250 1 250 1 250 1 250
Omsättningstillgångar 362 389 300 229 483
Summa varulager 0 0 0 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga fordringar 337 360 241 210 347
Kundfordringar 290 239 179 132 309
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 48 120 62 78 39
Summa kassa och bank 24 29 59 20 136
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 24 29 59 20 136
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 745 931 743 440 399
Summa bundet eget kapital 104 104 104 104 104
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 4 4 4 4 4
Summa fritt eget kapital 641 827 639 336 295
Balanserat resultat 775 621 336 294 179
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat −134 206 303 41 115
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 95 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 1 021 845 1 139 1 426 1 797
Summa långfristiga skulder 577 530 553 898 1 128
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 0 0 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 577 530 553 898 1 128
Summa kortfristiga skulder 444 315 586 528 669
Skulder till kreditinstitut, korta 0 0 0 0 0
Leverantörsskulder 29 39 38 46 484
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 415 276 548 482 185
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 1 1 1 1 1
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit - - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit - - - - -
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

RPÅ Invest & Accounting AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om RPÅ Invest & Accounting

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
1
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (1), 100,0 % kvinnor (1), −100,0 % (−1) okänt
Omsättning
822 KSEK (−66,8 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−222 KSEK (−161,5 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
0 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
181 KSEK

RPÅ Invest & Accounting AB har 1 anställd och gjorde ett resultat på −134 KSEK med omsättning 822 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −66,8 %. RPÅ Invest & Accountings vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på −27,0 % vilket ger RPÅ Invest & Accounting placeringen 440 737 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt RPÅ Invest & Accounting placeringen 3 043 av kommunens totalt 4 949 aktiebolag.

Styrelsesuppleant för RPÅ Invest & Accounting AB är Marcus Åkerberg.

Under de senaste 5 åren har RPÅ Invest & Accounting betalat in totalt 181 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 222 478 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

RPÅ Invest & Accounting AB har organisationsnummer 556637-0168. RPÅ Invest & Accounting har säte i Haninge. Det går bra att ta kontakt med RPÅ Invest & Accounting AB på telefonnummer 08-644 51 81.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Haninge kommun.

Registrerat på adressen

Lärjungevägen 6
136 69 Vendelsö