- Hem
- Branscher
- Stockholms kommun
- Hälso- och sjukvård
- Tandläkarverksamhet
- Folktandvården Stockholms län AB
- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Folktandvården Stockholms län AB
Organisationsnummer
556574-3597
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
Antal ansvariga
Vad är Folktandvården Stockholms län?
Folktandvården Stockholms län AB är ett aktiebolag som har till föremål för sin verksamhet att inom Stockholms läns landsting bedriva folktandvård. Bolaget är skyldigt att utföra de uppdrag som bolaget tilldelas av sin... Läs mer om Folktandvården Stockholms län
Varifrån kommer informationen om Folktandvården Stockholms län?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Översikt senaste bokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt bokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 8623)
Här kan du se bolag som liknar Folktandvården Stockholms län AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 8623 - Tandläkarverksamhet), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Folktandvården Stockholms län AB.
SNI 8623 - Tandläkarverksamhet
Största omsättning i branschen
|
Största omsättning i Stockholm
|
Liknande bolag i närheten |
|||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Praktikertjänst Aktiebolag | 1. Praktikertjänst Aktiebolag | ||||||||||||||||
| 2. Folktandvården Stockholms län AB | 2. Folktandvården Stockholms län AB | ||||||||||||||||
| 3. Folktandvården Skåne AB | 3. Latend Holding AB | ||||||||||||||||
| 4. Latend Holding AB | 4. Aqua Dental AB | ||||||||||||||||
| 5. Aqua Dental AB | 5. Colosseum Smile AB |
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Folktandvården Stockholms län AB.
De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
Extern VD
Eva Ljung (66)
Styrelsen i Folktandvården Stockholms län består av
Ordförande
Katarina Axelsson Lindgren (61)
Styrelseledamot
Katarina Axelsson Lindgren (61)
Clara Hellner (68)
Tomas Werngren (65)
Brankica Tadic (59)
Jörgen Karlsson (54)
Nils Sjöholm (50)
Styrelsesuppleant
Susanna Fooladi (60)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Lekmannarevisor
Lena Ståhl Ingemarsdotter (61)
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Folktandvården Stockholms län AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
0 fordon registrerat på bolaget
Företagsuppgifter om Folktandvården Stockholms län
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556574-3597 |
| Firmanamn | Folktandvården Stockholms län AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Box 6420 |
| Postadress | 113 82 Stockholm |
| Säte | Stockholm, Stockholms län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1999-06-09 |
| Bolaget registrerat | 1999-09-13 |
| Firmanamn registrerat | 2000-01-29 |
| Bolagsordning | 2015-03-30 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 2000-04-12 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2011-06-23 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556574359701 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Stockholms läns landsting bedriva folktandvård. Bolaget är skyldigt att utföra de uppdrag som bolaget tilldelas av sin ägare. Verksamheten skall bedrivas åt 'ägareni ägarens ställe. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| HUVUDKONTOR FOLKTANDVÅRD | |
| Besöksadress: | Magnus Ladulåsgatan 65 |
| Postnummer: | 118 27 |
| Postort: | Stockholm |
| Län: | Stockholms län |
| Antal anställda: | 50-99 anställda |
| Telefonnummer: | 08-123 166 00 |
| Arbetsställenummer: | 19227792 |
| SNI-kod: | 70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor |
| Arbetsställen: 60 st ställen | |
Detaljerade bokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 326,5 | 457,4 | 415,9 | 325,6 | 353,8 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 18,0 | 20,0 | 22,0 | 22,9 | 28,9 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 11,5 | 0,2 | 6,6 | 8,1 | 10,1 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 312 000 | 132 715 | 124 332 | 205 698 | 215 366 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 616 | 669 | 634 | 586 | 565 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 1 087 | 1 027 | 979 | 974 | 938 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 3,9 | 6,9 | 4,8 | −0,9 | 9,0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 2 012 000 | 1 936 202 | 1 810 921 | 1 728 237 | 1 743 206 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 2 012 000 | 1 935 969 | 1 810 522 | 1 693 744 | 1 724 961 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 233 | 399 | 34 493 | 18 245 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −1 659 000 | −1 766 118 | −1 654 276 | −1 492 861 | −1 494 662 |
| Övriga rörelsekostnader | −1 000 | −2 146 | −2 221 | −699 | −1 803 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Övriga externa kostnader | −471 000 | −458 938 | −437 366 | −411 407 | −402 688 |
| Personalkostnader | −1 140 000 | −1 261 054 | −1 173 165 | −1 039 792 | −1 051 139 |
| Avskrivningar | −48 000 | −46 126 | −43 745 | −41 662 | −40 835 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 264 000 | 86 589 | 80 587 | 164 036 | 174 531 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 93 000 | 173 971 | 134 534 | 24 183 | 67 552 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 45 237 | 38 171 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 30 000 | 0 | 386 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 63 000 | 25 051 | 18 661 | 4 654 | 67 235 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 103 683 | 77 316 | 19 529 | 317 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 232 000 | 3 092 | 23 167 | 139 853 | 106 979 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 232 000 | 3 092 | 23 167 | 139 853 | 106 979 |
| Bokslutsdispositioner | −227 000 | −229 | −27 023 | −146 310 | −103 712 |
| Koncernbidrag | 0 | −229 | −27 023 | −146 310 | −103 712 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −227 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 5 000 | 2 863 | −3 856 | −6 457 | 3 267 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 5 000 | 2 863 | −3 856 | −6 457 | 3 267 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 1 973 000 | 1 757 456 | 1 581 144 | 1 539 425 | 1 664 967 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 1 973 000 | 1 757 456 | 1 581 144 | 1 539 425 | 1 664 967 |
| Anläggningstillgångar | 249 000 | 257 581 | 244 193 | 234 817 | 217 233 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 249 000 | 257 581 | 244 193 | 234 817 | 217 233 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier | 160 000 | 167 404 | 158 054 | 151 257 | 149 883 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 90 000 | 90 177 | 83 560 | ||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 0 | 0 | 86 139 | 0 | 67 350 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 724 000 | 1 499 875 | 1 336 951 | 1 304 608 | 1 447 734 |
| Summa varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | 1 724 000 | 1 499 307 | 1 336 363 | 1 303 987 | 1 447 125 |
| Kundfordringar | 10 000 | 7 869 | 7 432 | 10 844 | 8 437 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 1 607 000 | 1 409 267 | 1 205 714 | 1 211 477 | 1 361 227 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 107 000 | 82 171 | 123 217 | 81 666 | 77 461 |
| Summa kassa och bank | 0 | 568 | 588 | 621 | 609 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 568 | 588 | 621 | 609 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 355 000 | 350 865 | 348 002 | 351 857 | 481 845 |
| Summa bundet eget kapital | 72 000 | 72 100 | 72 100 | 72 100 | 72 100 |
| Aktiekapital | 36 000 | 36 000 | 36 000 | 36 000 | 36 000 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 36 000 | 36 100 | 36 100 | 36 100 | 36 100 |
| Summa fritt eget kapital | 283 000 | 278 765 | 275 902 | 279 757 | 409 745 |
| Balanserat resultat | 279 000 | 275 902 | 279 758 | 286 214 | 406 478 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 5 000 | 2 863 | −3 856 | −6 457 | 3 267 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 1 090 000 | 1 078 691 | 911 714 | 786 907 | 773 892 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 528 000 | 327 900 | 321 428 | 400 661 | 409 230 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | 528 000 | 327 900 | 321 428 | 400 661 | 409 230 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 51 000 | 49 968 | 46 030 | 43 148 | 39 243 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 233 000 | 6 791 | 33 149 | 153 416 | 108 778 |
| Övriga kortfristiga skulder | 243 000 | 271 141 | 242 249 | 204 097 | 261 209 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 1 851 | 1 885 | 1 850 | 1 775 | 1 859 |
| Löner till styrelse & VD | 2 000 | 1 903 | 2 193 | 2 022 | 1 944 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 0 | - | - | - | - |
| Löner till övriga anställda | 794 000 | 785 249 | 739 768 | 711 633 | 722 645 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | 0 | - | - | - | - |
| Sociala kostnader | 296 000 | 432 722 | 390 291 | 293 091 | 305 270 |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | |||
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | |||
| Övriga säkerheter | 0 | 0 | |||
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | 357 000 | 356 845 | |||
| Övriga ansvarsförbindelser | 0 | 0 | |||
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | 190 000 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Folktandvården Stockholms län AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Folktandvården Stockholms län
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 1 851 |
| Könsfördelning styrelse |
| 42,9 % män (3), 57,1 % kvinnor (4) |
| Omsättning |
| 2 012 000 KSEK (+3,9 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| 264 000 KSEK (+204,9 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 2 000 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 0 KSEK |
Folktandvården Stockholms län AB har 1 851 anställda och gjorde ett resultat på 5 000 KSEK med omsättning 2 012 000 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 3,9 %. Folktandvården Stockholms läns vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 11,5 % vilket ger Folktandvården Stockholms län placeringen 229 624 i Sverige av totalt 797 267 aktiebolag. Det ger samtidigt Folktandvården Stockholms län placeringen 45 903 av kommunens totalt 172 297 aktiebolag.
Extern VD för Folktandvården Stockholms län AB är Eva Ljung och styrelseordförande är Katarina Axelsson Lindgren.
Under de senaste 5 åren har Folktandvården Stockholms län betalat in totalt 0 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 537 587 av Sveriges alla 797 267 aktiebolag.
Folktandvården Stockholms län AB har organisationsnummer 556574-3597. Folktandvården Stockholms län har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Folktandvården Stockholms län AB på telefonnummer 08-123 166 00.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.
Registrerat på adressen
113 82 Stockholm
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Folktandvården Stockholms län AB
Aktiv Eva Ljung (Extern VD) |
Aktiv | Eva Ljung (Extern VD) |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress