Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Ge-Te Media Aktiebolag

Organisationsnummer

556496-2339

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

-

Adress

Liljeholmsvägen 18
117 61 Stockholm

Antal ansvariga

6 st

 

Vad är Ge-Te Media Aktiebolag?

Ge-Te Media Aktiebolag är ett aktiebolag som skall bedriva direktreklamverksamhet, tidningsverksamhet, lån- och finansieringsverksamhet, dock inte sådan verksamhet som avses i bankrörelselagen eller lagen om kreditmarknadsbola... Läs mer om Ge-Te Media Aktiebolag

Varifrån kommer informationen om Ge-Te Media Aktiebolag?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Liljeholmsvägen 18

Översikt senaste koncernbokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt koncernbokslut 2017-2024

Liknande bolag (SNI 7020)

Här kan du se bolag som liknar Ge-Te Media Aktiebolag. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 7020 - Konsultverksamhet avseende företags organisation), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Ge-Te Media Aktiebolag.

SNI 7020 - Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Mikael Ahlström 25-50%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

Extern VD

Mikael Benckert (54) Kolla lön direkt

Extern firmatecknare

Mats Karl-Evert Johansson (66) Kolla lön direkt

Mikael Antonsson Bill (40) Kolla lön direkt

Styrelsen i Ge-Te Media Aktiebolag består av

Ordförande

Pia Kristina Rehnquist (53) Kolla lön direkt

Styrelseledamot

Pia Kristina Rehnquist (53) Kolla lön direkt

Sofia Veronica Matsdotter Selin (37) Kolla lön direkt

Skyddad person

Revisor för bolaget

Huvudansvarig revisor

Martin Holm (35)

Revisor

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Ge-Te Media Aktiebolag. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Ge-Te Media Aktiebolag är ett dotterbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Bolagets fordon

0 fordon registrerat på bolaget

Företagsuppgifter om Ge-Te Media Aktiebolag

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556496-2339
Firmanamn Ge-Te Media Aktiebolag
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Liljeholmsvägen 18
Postadress 117 61 Stockholm
Säte Uppsala, Uppsala län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 1994-09-30
Bolaget registrerat 1994-10-06
Firmanamn registrerat 2002-08-26
Bolagsordning 2026-01-31
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 1995-01-01
Moms Aktiv i momsregistret sedan 1995-01-01
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556496233901
2026-06-08
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation
73112 - Direktreklamverksamhet
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget skall bedriva direktreklamverksamhet, tidningsverksamhet, lån- och finansieringsverksamhet, dock inte sådan verksamhet som avses i bankrörelselagen eller lagen om kreditmarknadsbolag, äga och förvalta aktier och fastigheter, konsultverksamhet inom management området, koncernledning, bedriva utveckling, köp, försäljning, uthyrning och förvaltning av koncept, affärssystem, utgivningsrätter, varumärken och maskiner kopplade till reklamverksamheten samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas två i förening av
  • - ledamöterna
  • Firman tecknas av en av
  • - ledamöterna
  • i förening med en av
  • - Antonsson Bill, Mikael Karl Albert
  • - Johansson, Mats Karl-Evert
  • Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
  • beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 32907990
Besöksadress: S:t Persgatan 10
Postnummer: 753 20
Postort: Uppsala
Län: Uppsala län
Antal anställda: 1-4 anställda
Telefonnummer:
Arbetsställenummer: 32907990
SNI-kod: 70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade koncernbokslut 2020-2024

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2024 2023 2022 2021 2020
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 36,3 290,4 54,0 40,8 27,2
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. −43,3 60,8 −27,4 −12,4 −14,1
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −16,6 37,7 −4,0 −2,4 −9,6
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −22 561 330 754 9 725 24 384 −21 613
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 779 1 323 1 243 1 142 882
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 1 683 3 693 2 802 2 576 1 927
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −78,1 35,0 6,9 13,7
Bokslutsperiod 2024 2023 2022 2021 2020
Bokslutsperiod 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31 2020-01-01 2020-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2024 2023 2022 2021 2020
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 240 727 1 100 593 815 385 762 498 670 621
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 206 433 778 211 792 690 741 204 622 599
Aktiverat arbete för egen räkning 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 34 294 322 382 22 695 21 294 48 022
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −225 618 −680 768 −652 590 −676 341 −600 974
Övriga rörelsekostnader −1 447 −2 279 −100 0 −4
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −63 929 −129 516 −132 002 −192 846 −170 519
Övriga externa kostnader −34 205 −116 431 −116 648 −101 973 −83 073
Personalkostnader −111 407 −394 163 −361 569 −337 991 −306 863
Avskrivningar −16 077 −40 658 −42 371 −43 531 −40 519
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −38 638 290 096 −32 646 −19 147 −62 132
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 8 028 18 077 10 647 11 759 12 706
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 3 390 3 584 657 1 086 2 191
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 4 638 14 493 8 482 10 673 10 515
Övriga finansiella kostnader 0 0 1 508 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −39 886 279 187 −41 979 −28 734 −70 456
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −39 886 279 187 −41 979 −28 734 −70 456
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 0
Resultat före skatt −39 886 279 187 −41 979 −28 734 −70 456
Skatt −864 8 214 −4 042 2 370 −5 413
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −39 022 270 973 −37 937 −31 104 −65 043
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2024 2023 2022 2021 2020
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 86 960 327 835 260 977 315 431 292 260
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 86 960 327 835 260 977 315 431 292 260
Anläggningstillgångar 47 172 65 072 154 225 180 736 214 434
Immateriella anläggningstillgångar 43 283 59 669 133 298 167 219 199 235
Balanserade utgifter 0 0 11 177 8 408 415
Patent, licenser mm 37 767 43 618 77 757 83 872 93 307
Goodwill 5 516 16 051 44 364 74 939 105 513
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 635 1 536 8 272 8 010 10 699
Byggnader och mark 0 192 192 192 72
Maskiner 0 0 125 33 54
Inventarier 418 1 055 7 516 7 681 10 428
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 217
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 289 439 104 145
Finansiella anläggningstillgångar 3 254 3 867 12 655 5 507 4 500
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 3 254 3 867 12 655 5 507 4 500
Omsättningstillgångar 39 788 262 763 106 752 134 695 77 826
Summa varulager 0 0 0 0 0
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga fordringar 38 076 41 074 52 921 61 957 65 387
Kundfordringar 3 922 8 309 36 221 49 123 43 219
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 34 154 32 765 16 700 12 834 22 168
Summa kassa och bank 1 712 221 689 53 831 72 738 12 439
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 1 712 221 689 53 831 72 738 12 439
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. −37 651 199 470 −71 499 −39 184 −41 311
Summa bundet eget kapital 83 019 80 717 80 717 600 367
Aktiekapital 684 637 637 600 367
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 82 335 80 080 80 080 0 0
Summa fritt eget kapital −120 670 118 753 −152 216 −39 784 −41 678
Balanserat resultat −120 670 −152 220 −112 279 −8 680 −41 678
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat −39 022 270 973 −37 937 −31 104 −65 043
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 0 0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 119 1 665 4 859 6 552 6 588
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 124 492 126 700 327 617 348 063 326 983
Summa långfristiga skulder 14 950 36 210 129 922 18 116 41 143
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0 192 1 153 13 750 36 750
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 14 950 36 018 128 769 4 366 4 393
Summa kortfristiga skulder 109 542 90 490 197 695 329 947 285 840
Skulder till kreditinstitut, korta 12 903 960 12 027 43 948 54 449
Leverantörsskulder 28 768 34 203 60 293 66 776 86 906
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 0 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder 67 871 55 327 125 375 219 223 144 485
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2024 2023 2022 2021 2020
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 143 298 291 296 348
Löner till styrelse & VD 2 437 10 486 5 583 7 895 6 506
Varav tantiem till styrelse & VD 0 32 32 335 359
Löner till övriga anställda 68 588 258 505 242 481 223 577 231 568
Varav resultatlön till övriga anställda 0 - - 0 -
Sociala kostnader 32 111 104 697 93 482 231 472 90 602
Företagsinteckningar 58 300 58 300 143 150 162 650 162 650
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter 0 25 000 25 459
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser 4 263 1 630
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit 25 000 30 000 72 700 77 200 79 200
Utnyttjad checkräkningskredit 12 711 0 11 147 20 948 34 839
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Ge-Te Media Aktiebolag:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Ge-Te Media Aktiebolag

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2024

Antal anställda
0
Könsfördelning styrelse
33,3 % män (1), 66,7 % kvinnor (2)
Omsättning
2 425 KSEK (−60,6 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−8 604 KSEK (−112,0 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
184 KSEK
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
0 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
0 KSEK

Ge-Te Media Aktiebolag har 0 anställda och gjorde ett resultat på −39 022 KSEK med omsättning 2 425 KSEK under 2024.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −60,6 %. Ge-Te Media Aktiebolags vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 593,4 % vilket ger Ge-Te Media Aktiebolag placeringen 7 572 i Sverige av totalt 792 226 aktiebolag. Det ger samtidigt Ge-Te Media Aktiebolag placeringen 131 av kommunens totalt 15 330 aktiebolag.

Extern VD för Ge-Te Media Aktiebolag är Mikael Benckert och styrelseordförande är Pia Kristina Rehnquist.

Under de senaste 5 åren har Ge-Te Media Aktiebolag betalat in totalt 0 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 524 416 av Sveriges alla 792 226 aktiebolag.

Ge-Te Media Aktiebolag har organisationsnummer 556496-2339. Ge-Te Media Aktiebolag har säte i Uppsala. Det går bra att ta kontakt med Ge-Te Media Aktiebolag på adress Liljeholmsvägen 18, 117 61 Stockholm.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Uppsala kommun.

Registrerat på adressen

Liljeholmsvägen 18
117 61 Stockholm

Företag (Säte)

Status

Ansvarig

Martinsson Elektronik AB Aktiv
Johan Schön (VD)
Aktiv Johan Schön (VD)
Innerstadspress AB Aktiv
Mikael Benckert (Extern VD)
Aktiv Mikael Benckert (Extern VD)
Ge-Te Media Aktiebolag Aktiv
Mikael Benckert (Extern VD)
Aktiv Mikael Benckert (Extern VD)
DP Direkt Press Tidningsförlag AB Aktiv
Mikael Benckert (Extern VD)
Aktiv Mikael Benckert (Extern VD)
Teknikgruppen i Stockholm AB Aktiv
Johan Schön (VD)
Aktiv Johan Schön (VD)
Marfive Aktiebolag Aktiv
Johan Schön (VD)
Aktiv Johan Schön (VD)
AB Liljeholmen Konferens & Event Aktiv
Jorma Leijonmalm (Ordförande)
Aktiv Jorma Leijonmalm (Ordförande)
Willow Features AB Aktiv
Csaba Czinkoczky (Styrelseledamot)
Aktiv Csaba Czinkoczky (Styrelseledamot)
Sprintad Medienätverk AB Ej aktiv
Mikael Benckert (VD)
Ej aktiv Mikael Benckert (VD)
LHGA Invest AB Aktiv
Torbjörn Andersson (En av Ledamöterna)
Aktiv Torbjörn Andersson (En av Ledamöterna)
Scandinavian Infra AB Aktiv
Emil Pettersén (VD)
Aktiv Emil Pettersén (VD)
Simplex Bemanning AB Aktiv
Jacob Wanselius (VD)
Aktiv Jacob Wanselius (VD)
Journalism Robotics Stockholm AB Aktiv
Jens Finnäs (VD)
Aktiv Jens Finnäs (VD)
Zevs House AB Aktiv
Tobias Lundberg-Hallén (Styrelseledamot)
Aktiv Tobias Lundberg-Hallén (Styrelseledamot)
Sarelber AB Aktiv
Sara Ellinor Bernow (Styrelseledamot)
Aktiv Sara Ellinor Bernow (Styrelseledamot)
Simplex Logistik Sverige AB Aktiv
Jacob Wanselius (VD)
Aktiv Jacob Wanselius (VD)
Simplex Bemanning Transport AB Aktiv
Jacob Wanselius (VD)
Aktiv Jacob Wanselius (VD)
Dayli AB Aktiv
Aktiv
SJF-KLUBBEN MITT I Aktiv
Aktiv
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress