- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
S:t Eriks AB
Organisationsnummer
556203-4750
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
-
Antal ansvariga
Vad är S:t Eriks?
S:t Eriks AB är ett aktiebolag som skall bedriva produktion och försäljning av betongprodukter, sten, tegel och byggmaterial samt handel med och förvaltning av fast och lös egendom såsom fastigheter, andelar och övriga... Läs mer om S:t Eriks
Varifrån kommer informationen om S:t Eriks?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Industrivägen 4
Översikt senaste bokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt bokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 2361)
Här kan du se bolag som liknar S:t Eriks AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 2361 - Tillverkning av betongvaror för byggändamål), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av S:t Eriks AB.
SNI 2361 - Tillverkning av betongvaror för byggändamål
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
Någon verklig huvudman finns ej registrerad för S:t Eriks AB.
De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
VD i S:t Eriks AB
Max Lagerstedt (49)
Styrelsen i S:t Eriks består av
Ordförande
Max Lagerstedt (49)
Styrelseledamot
Max Lagerstedt (49)
Fabrizio-Mathias Caporicci (56)
Mattias Rönnerling (54)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
S:t Eriks AB är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
Bolagets fordon
86 fordon registrerade på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
|
Solterra (2026) |
|
Ja | 2026-08-27 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
4 (2026) |
|
Ja | 2026-06-29 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
IX3 50 Xdrive (2026) |
|
Ja | 2026-06-16 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
4 (2026) |
|
Ja | 2026-06-09 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
IX1 Xdrive30 (2026) |
|
Ja | 2026-06-03 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
EV5 (2026) |
|
Ja | 2026-05-26 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
A6 AV E-Tron (2026) |
|
Ja | 2026-05-18 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
4 (2025) |
|
Ja | 2026-05-04 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
IX3 50 Xdrive (2026) |
|
Ja | 2026-04-29 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
4 (2025) |
|
Ja | 2026-04-09 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om S:t Eriks
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556203-4750 |
| Firmanamn | S:t Eriks AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Industrivägen 4 |
| Postadress | 245 34 Staffanstorp |
| Säte | Staffanstorp, Skåne län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1979-11-30 |
| Bolaget registrerat | 1980-01-31 |
| Firmanamn registrerat | 2002-05-16 |
| Bolagsordning | 2015-01-29 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 2002-04-09 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 1992-01-01 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556203475001 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget skall bedriva produktion och försäljning av betongprodukter, sten, tegel och byggmaterial samt handel med och förvaltning av fast och lös egendom såsom fastigheter, andelar och övriga värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| FABRIK OCH KONTOR ANGERED | |
| Besöksadress: | Bollplansgatan 1 |
| Postnummer: | 424 33 |
| Postort: | Angered |
| Län: | Västra Götalands län |
| Antal anställda: | 50-99 anställda |
| Telefonnummer: | 077-150 04 00 |
| Arbetsställenummer: | 10119642 |
| SNI-kod: | 23610 - Tillverkning av betongvaror för byggändamål |
| Arbetsställen: 16 st ställen | |
Detaljerade bokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 86,9 | 104,4 | 75,6 | 64,6 | 78,4 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 34,1 | 28,9 | 28,0 | 24,5 | 22,8 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 4,6 | 3,0 | 5,1 | 4,2 | 4,6 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 24 627 | 55 334 | 83 355 | 65 092 | 53 048 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 706 | 715 | 653 | 630 | 604 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 2 288 | 2 506 | 2 560 | 2 480 | 2 296 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | −10,2 | −7,1 | 20,1 | 4,0 | −0,4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 956 243 | 1 065 230 | 1 147 048 | 954 981 | 918 304 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 954 395 | 1 062 086 | 1 145 173 | 953 394 | 916 066 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 848 | 3 144 | 1 875 | 1 587 | 2 238 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −619 585 | −655 780 | −666 602 | −582 564 | −578 279 |
| Övriga rörelsekostnader | −198 | −620 | −1 157 | −997 | −929 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Övriga externa kostnader | −301 991 | −327 007 | −346 975 | −312 899 | −309 174 |
| Personalkostnader | −295 275 | −303 813 | −292 745 | −242 504 | −241 733 |
| Avskrivningar | −22 319 | −24 960 | −26 882 | −27 161 | −27 372 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 2 308 | 30 374 | 56 473 | 37 931 | 25 676 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 67 091 | 25 872 | 26 450 | 20 663 | 28 500 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 40 275 | 0 | 0 | 0 | 14 763 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 1 175 | 999 | 2 182 | 2 037 | 933 |
| Externa ränteintäkter | 0 | 344 | 307 | 84 | 335 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 177 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 25 383 | 24 454 | 23 810 | 18 408 | 12 219 |
| Externa räntekostnader | 0 | 75 | 151 | 134 | 250 |
| Övriga finansiella kostnader | 81 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 18 470 | 7 188 | 35 001 | 21 510 | 29 238 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 18 470 | 7 188 | 35 001 | 21 510 | 29 238 |
| Bokslutsdispositioner | −325 | 14 948 | −9 260 | 1 166 | 3 903 |
| Koncernbidrag | 0 | 22 020 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −325 | −7 072 | −9 260 | 1 166 | 3 903 |
| Resultat före skatt | 18 144 | 22 136 | 25 741 | 22 676 | 33 141 |
| Skatt | −11 | 4 992 | 5 734 | 4 469 | 4 094 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 18 155 | 17 144 | 20 007 | 18 207 | 29 047 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 831 785 | 917 051 | 867 860 | 877 850 | 867 324 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 831 785 | 917 051 | 867 860 | 877 850 | 867 324 |
| Anläggningstillgångar | 377 465 | 387 651 | 397 500 | 477 641 | 466 151 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 350 | 6 346 | 7 682 | 4 130 | 0 |
| Balanserade utgifter | 4 710 | 6 346 | 7 682 | 4 130 | 0 |
| Patent, licenser mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 640 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 80 005 | 87 670 | 99 028 | 80 118 | 92 602 |
| Byggnader och mark | 9 007 | 7 903 | 8 530 | 5 881 | 6 333 |
| Maskiner | 25 624 | 76 987 | 87 892 | 62 112 | 70 569 |
| Inventarier | 44 113 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | |||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 1 261 | 2 780 | 2 606 | 12 125 | 15 700 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 292 110 | 293 635 | 290 790 | 393 393 | 373 549 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 279 155 | 280 680 | 272 435 | 329 191 | 327 576 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 12 840 | 12 840 | 12 840 | 59 087 | 40 813 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 115 | 115 | 5 515 | 5 115 | 5 160 |
| Omsättningstillgångar | 454 320 | 529 400 | 470 360 | 400 209 | 401 173 |
| Summa varulager | 320 144 | 330 934 | 317 580 | 267 326 | 222 639 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 1 199 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 318 945 | 330 934 | 317 580 | 267 326 | 222 639 |
| Summa kortfristiga fordringar | 134 176 | 198 161 | 152 780 | 132 883 | 178 534 |
| Kundfordringar | 49 343 | 64 477 | 104 483 | 66 015 | 71 763 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 50 067 | 99 493 | 18 238 | 47 770 | 86 063 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 34 768 | 34 191 | 30 059 | 19 098 | 20 708 |
| Summa kassa och bank | 0 | 305 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 305 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 232 119 | 213 963 | 196 818 | 176 812 | 158 605 |
| Summa bundet eget kapital | 2 242 | 2 242 | 2 242 | 2 242 | 2 242 |
| Aktiekapital | 2 222 | 2 222 | 2 222 | 2 222 | 2 222 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Summa fritt eget kapital | 229 877 | 211 721 | 194 576 | 174 570 | 156 363 |
| Balanserat resultat | 211 721 | 194 577 | 174 569 | 156 363 | 127 316 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 18 155 | 17 144 | 20 007 | 18 207 | 29 047 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 66 067 | 65 742 | 58 670 | 49 410 | 50 576 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 142 | 152 | 172 | 172 | 182 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 533 457 | 637 194 | 612 200 | 651 456 | 657 961 |
| Summa långfristiga skulder | 379 018 | 447 156 | 409 998 | 445 749 | 430 254 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 377 018 | 444 156 | 400 998 | 435 749 | 419 254 |
| Övriga långfristiga skulder | 2 000 | 3 000 | 9 000 | 10 000 | 11 000 |
| Summa kortfristiga skulder | 154 439 | 190 038 | 202 202 | 205 707 | 227 707 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 75 357 | 108 427 | 103 489 | 115 911 | 141 358 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 5 331 | 2 270 | 14 673 | 13 541 | 14 441 |
| Övriga kortfristiga skulder | 73 751 | 79 341 | 84 040 | 76 255 | 71 908 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 418 | 425 | 448 | 385 | 400 |
| Löner till styrelse & VD | 3 006 | 2 964 | 2 402 | 2 043 | 3 336 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | - | - | - | - | - |
| Löner till övriga anställda | 190 201 | 198 109 | 192 242 | 160 931 | 157 281 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | - | - | - | - |
| Sociala kostnader | 83 505 | 86 619 | 83 163 | 67 718 | 70 593 |
| Företagsinteckningar | 108 196 | ||||
| Fastighetsinteckningar | |||||
| Övriga säkerheter | |||||
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | |||||
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
S:t Eriks AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om S:t Eriks
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 418 |
| Könsfördelning styrelse |
| 100,0 % män (3), 0,0 % kvinnor (0) |
| Omsättning |
| 956 243 KSEK (−10,2 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| 2 308 KSEK (−92,4 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 3 006 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt |
| −11 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 19 278 KSEK |
S:t Eriks AB har 418 anställda och gjorde ett resultat på 18 155 KSEK med omsättning 956 243 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −10,2 %. S:t Eriks vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 4,6 % vilket ger S:t Eriks placeringen 300 777 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt S:t Eriks placeringen 621 av kommunens totalt 1 564 aktiebolag.
VD för S:t Eriks AB är Max Lagerstedt och styrelseordförande är Max Lagerstedt.
Under de senaste 5 åren har S:t Eriks betalat in totalt 19 278 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 4 109 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.
S:t Eriks AB har organisationsnummer 556203-4750. S:t Eriks har säte i Staffanstorp. Det går bra att ta kontakt med S:t Eriks AB på adress Industrivägen 4, 245 34 Staffanstorp.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Staffanstorps kommun.
Registrerat på adressen
245 34 Staffanstorp
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
S:t Eriks AB
Aktiv Max Lagerstedt (VD) |
Aktiv | Max Lagerstedt (VD) |
|
NoFo 2 AB
Aktiv Max Lagerstedt (Ordförande) |
Aktiv | Max Lagerstedt (Ordförande) |
|
NoFo 3 AB
Aktiv Max Lagerstedt (Ordförande) |
Aktiv | Max Lagerstedt (Ordförande) |
|
S:t Eriks Holding AB
Aktiv Max Lagerstedt (Ordförande) |
Aktiv | Max Lagerstedt (Ordförande) |
|
Håle Stenbrott AB
Aktiv Max Lagerstedt (Ordförande) |
Aktiv | Max Lagerstedt (Ordförande) |
|
S:t Eriks Group AB
Aktiv Max Lagerstedt (Ordförande) |
Aktiv | Max Lagerstedt (Ordförande) |
|
Volati Infrastruktur AB
Aktiv Andreas Stenbäck (Ordförande) |
Aktiv | Andreas Stenbäck (Ordförande) |
|
S:t Eriks Blommedal AB
Aktiv Max Lagerstedt (Ordförande) |
Aktiv | Max Lagerstedt (Ordförande) |
|
SGs Blockbrytning AB
Aktiv Max Lagerstedt (Ordförande) |
Aktiv | Max Lagerstedt (Ordförande) |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress