Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Cerlic Controls Aktiebolag

Organisationsnummer

556179-8108

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Adress

Box 2046
141 02 Huddinge

Antal ansvariga

4 st

 

Vad är Cerlic Controls Aktiebolag?

Cerlic Controls Aktiebolag är ett aktiebolag som skall idka tillverkning av handel med elektriska och elektroniska komponenter, ävensom driva därmed förenlig verksamhet. Cerlic Controls Aktiebolag har 10 anställda och gjorde ett resultat på −5 232 KSEK med omsättning 27 737 KSEK under 2025. Läs mer om Cerlic Controls Aktiebolag

Varifrån kommer informationen om Cerlic Controls Aktiebolag?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Liknande bolag (SNI 2651)

Här kan du se bolag som liknar Cerlic Controls Aktiebolag. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 2651 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Cerlic Controls Aktiebolag.

SNI 2651 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Namn KontrollerarKontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll
Roger Axmon 25-50%

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i Cerlic Controls Aktiebolag

Henrik Linnarsson (55) Kolla lön direkt

Styrelsen i Cerlic Controls Aktiebolag består av

Ordförande

Hans Johansson (70) Kolla lön direkt

Styrelseledamot

Hans Johansson (70) Kolla lön direkt

Gustaf Christer Berg (81) Kolla lön direkt

Roger Axmon (57) Kolla lön direkt

Henrik Linnarsson (55) Kolla lön direkt

Revisor för bolaget

Revisor

Johan Nilsson (51)

Revisorssuppleant

Sofia Barath (42)

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Cerlic Controls Aktiebolag. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Cerlic Controls Aktiebolag är ett dotterbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Koncernmoderbolag

Bolagets fordon

2 fordon registrerade på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Skoda Kodiaq (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-05-08 Se mer Se mer fordonsdata
Kodiaq (2026) Personbil Ja 2026-05-08 Se mer fordonsdata
Audi A4 Allroad Quattro (2023)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2024-02-23 Se mer Se mer fordonsdata
A4 Allroad Quattro (2023) Personbil Ja 2024-02-23 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om Cerlic Controls Aktiebolag

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556179-8108
Firmanamn Cerlic Controls Aktiebolag
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Box 2046
Postadress 141 02 Huddinge
Säte Stockholm, Stockholms län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 1973-01-12
Bolaget registrerat 1973-04-18
Firmanamn registrerat 1983-10-24
Bolagsordning 2004-12-17
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 1994-01-01
Moms Aktiv i momsregistret sedan 1977-01-01
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556179810801
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
26510 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
46641 - Partihandel med mät- och precisionsinstrument
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget skall idka tillverkning av handel med elektriska och elektroniska komponenter, ävensom driva därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas två i förening av
  • - ledamöterna
  • Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
  • beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 17659905
Besöksadress: Mälarvägen 3
Postnummer: 141 71
Postort: Segeltorp
Län: Stockholms län
Antal anställda: 5-9 anställda
Telefonnummer: 08-730 50 45
Arbetsställenummer: 17659905
SNI-kod: 26510 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 50,3 75,0 59,4 33,9 69,7
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 4,0 21,1 26,2 36,0 42,9
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −18,1 1,4 1,5 0,8 −7,5
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −4 125 491 435 322 −1 287
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda 885 850 781 591 613
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 2 774 2 529 2 297 1 724 1 601
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. 9,7 10,1 2,5 16,7 21,8
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 27 737 25 291 22 969 22 414 20 325
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 27 461 23 750 21 234 18 821 18 879
Aktiverat arbete för egen räkning 0 1 458 1 466 3 378 1 115
Övriga rörelseintäkter 276 83 269 215 331
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −32 441 −24 952 −22 650 −22 224 −21 761
Övriga rörelsekostnader −268 −28 −62 −51 −3
Förändring lager mm 0 0 0 0 0
Råvaror och förnödenheter 0 0 0 0 0
Handelsvaror −11 582 −9 608 −8 872 −7 915 −8 832
Övriga externa kostnader −11 163 −6 666 −5 789 −6 443 −5 421
Personalkostnader −8 850 −8 498 −7 810 −7 683 −7 356
Avskrivningar −846 −180 −179 −183 −152
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −4 971 311 256 139 −1 439
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 429 295 211 114 7
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 5 27 59 4 7
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa räntekostnader 424 268 152 110 0
Övriga finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −5 390 70 163 33 −1 432
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −5 390 70 163 33 −1 432
Bokslutsdispositioner 158 0 0 0 75
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 158 0 0 0 75
Resultat före skatt −5 232 70 163 33 −1 357
Skatt 0 0 14 15 14
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −5 232 70 149 18 −1 371
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 16 665 22 327 17 771 12 512 10 443
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 16 665 22 327 17 771 12 512 10 443
Anläggningstillgångar 6 747 7 594 6 285 5 080 1 887
Immateriella anläggningstillgångar 6 675 7 417 5 959 4 493 1 115
Balanserade utgifter 6 675 7 417 5 959 4 493 1 115
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 72 177 327 506 603
Byggnader och mark 0 0 0 0 0
Maskiner 0 0 0 0 0
Inventarier 72 177 327 506 603
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 0
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 81 169
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 81 169
Omsättningstillgångar 9 917 14 733 11 486 7 432 8 556
Summa varulager 2 810 5 670 4 328 4 818 4 548
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 2 810 5 670 4 328 4 818 4 548
Summa kortfristiga fordringar 7 098 8 259 5 123 2 502 3 278
Kundfordringar 1 066 1 608 4 599 1 762 2 231
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 5 400 6 049 0 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 633 603 524 739 1 047
Summa kassa och bank 9 805 2 034 111 729
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 9 805 2 034 111 729
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 663 4 595 4 525 4 375 4 358
Summa bundet eget kapital 7 275 8 017 6 559 5 093 1 716
Aktiekapital 500 500 500 500 500
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 6 775 7 517 6 059 4 593 1 216
Summa fritt eget kapital −6 612 −3 422 −2 034 −718 2 642
Balanserat resultat −1 381 −3 492 −2 183 −735 −52
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 4 065
Årets resultat −5 232 70 149 18 −1 371
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0 158 158 158 158
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 71 372 112 259 179
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 15 931 17 202 12 977 7 719 5 748
Summa långfristiga skulder 1 809 5 125 925 0 0
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 1 809 3 345 925 0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0 0 0 0 0
Övriga långfristiga skulder 0 1 780 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 14 122 12 077 12 052 7 719 5 748
Skulder till kreditinstitut, korta 4 406 3 840 3 840 2 295 1 019
Leverantörsskulder 665 1 507 1 803 1 650 1 872
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 3 692 1 426 1 666 1 670 1 450
Övriga kortfristiga skulder 5 359 5 305 4 743 2 105 1 407
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 10 10 10 13 12
Företagsinteckningar 8 100 8 100 5 500 2 000 2 000
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter 921
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit 4 000 4 000 4 000 2 000 2 000
Utnyttjad checkräkningskredit 3 258 3 303 3 540 1 634 1 019
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

Cerlic Controls Aktiebolag:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Cerlic Controls Aktiebolag

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
10
Könsfördelning styrelse
100,0 % män (4), 0,0 % kvinnor (0)
Omsättning
27 737 KSEK (+9,7 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−4 971 KSEK (−1 698,4 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
0 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
43 KSEK

Cerlic Controls Aktiebolag har 10 anställda och gjorde ett resultat på −5 232 KSEK med omsättning 27 737 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 9,7 %. Cerlic Controls Aktiebolags vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på −18,1 % vilket ger Cerlic Controls Aktiebolag placeringen 431 276 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Cerlic Controls Aktiebolag placeringen 81 738 av kommunens totalt 172 380 aktiebolag.

VD för Cerlic Controls Aktiebolag är Henrik Linnarsson och styrelseordförande är Hans Johansson.

Under de senaste 5 åren har Cerlic Controls Aktiebolag betalat in totalt 43 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 361 078 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Cerlic Controls Aktiebolag har organisationsnummer 556179-8108. Cerlic Controls Aktiebolag har säte i Stockholm. Det går bra att ta kontakt med Cerlic Controls Aktiebolag på telefonnummer 08-730 50 45.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Stockholms kommun.

Registrerat på adressen

Box 2046
141 02 Huddinge

Företag (Säte)

Status

Ansvarig

Cerlic Controls Aktiebolag Aktiv
Henrik Linnarsson (VD)
Aktiv Henrik Linnarsson (VD)
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress