- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Orkla Care AB
Organisationsnummer
556052-5478
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
Antal ansvariga
Vad är Orkla Care?
Orkla Care AB är ett aktiebolag som ska utveckla, tillverka, marknadsföra och'eller försälja kemisk-tekniska produkter, naturläkemedel, skönhetsprodukter samt liknande produkter och förnödenheter för såväl industriella ... Läs mer om Orkla Care
Varifrån kommer informationen om Orkla Care?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Översikt senaste bokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt bokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 2041)
Här kan du se bolag som liknar Orkla Care AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 2041 - Tillverkning av tvål, såpa, tvättmedel och polermedel), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Orkla Care AB.
SNI 2041 - Tillverkning av tvål, såpa, tvättmedel och polermedel
Största omsättning i branschen
|
Största omsättning i Solna
|
Liknande bolag i närheten |
|||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Nouryon Surface Chemistry AB | 1. Orkla Care AB | ||||||||||||
| 2. Orkla Care AB | |||||||||||||
| 3. Clemondo AB | |||||||||||||
| 4. Rekal Svenska Aktiebolag | |||||||||||||
| 5. Titab Pac Aktiebolag |
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Orkla Care AB.
De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
Extern VD
Magnus Andersson (64)
Extern firmatecknare
Niklas Valfridsson (55)
Andreas Karlsson (48)
platoue, Knut
Styrelsen i Orkla Care består av
Ordförande
Larsson, Nils Anders Markus
Styrelseledamot
Tveit, Eva
Larsson, Nils Anders Markus
Andersen, Stian
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Orkla Care AB är ett koncernmoderbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Bolagets fordon
1 fordon registrerat på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
|
Kangoo VAN E-Tech Electr (2023) |
|
Nej | 2025-05-26 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om Orkla Care
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556052-5478 |
| Firmanamn | Orkla Care AB |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Box 1336 |
| Postadress | 171 26 Solna |
| Säte | Solna, Stockholms län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1947-11-10 |
| Bolaget registrerat | 1948-11-17 |
| Firmanamn registrerat | 2016-01-15 |
| Bolagsordning | 2023-12-27 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 1994-01-01 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2020-10-02 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556052547801 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget ska utveckla, tillverka, marknadsföra och'eller försälja kemisk-tekniska produkter, naturläkemedel, skönhetsprodukter samt liknande produkter och förnödenheter för såväl industriella ändamål som privat konsumtion, samt äga och förvalta värdepapper och annan lös och fast egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 10907673 |
| Besöksadress: | Svetsarvägen 15 |
| Postnummer: | 171 41 |
| Postort: | Solna |
| Län: | Stockholms län |
| Antal anställda: | 50-99 anställda |
| Telefonnummer: | 010-142 40 00 |
| Arbetsställenummer: | 10907673 |
| SNI-kod: | 46450 - Partihandel med parfym och kosmetika |
| Arbetsställen: 2 st ställen | |
Detaljerade bokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 123,2 | 122,1 | 141,9 | 143,8 | 37,2 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 40,0 | 39,2 | 44,8 | 50,5 | 28,4 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 12,0 | 9,1 | −0,1 | 5,0 | 5,4 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 155 635 | 106 360 | −8 729 | −5 452 | 94 620 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | |||||
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 7 624 | 6 707 | 6 247 | 5 677 | 4 663 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 4,3 | −21,2 | 1,5 | 6,1 | −14,0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 1 349 458 | 1 294 425 | 1 642 892 | 1 617 992 | 1 524 900 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 1 330 169 | 1 254 044 | 1 603 337 | 1 564 802 | 1 484 607 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | - | - | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | 19 289 | 40 381 | 39 555 | 53 190 | 40 293 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −1 193 823 | −1 188 064 | −1 651 622 | −1 623 444 | −1 430 278 |
| Försäljningskostnader | −41 544 | −38 976 | −148 087 | −168 319 | −185 404 |
| Administrationskostnader | −80 491 | −106 200 | −156 636 | −156 363 | −140 585 |
| Kostnader för forskning och utveckling | −1 566 | −1 621 | −5 413 | −9 436 | −16 263 |
| Övriga rörelsekostnader | 5 403 | 17 317 | 25 431 | 25 173 | 11 180 |
| Kostnad sålda varor | −1 064 819 | −1 023 950 | −1 316 055 | −1 264 153 | −1 076 846 |
| Avskrivningar | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 155 635 | 106 360 | −8 729 | −5 452 | 94 620 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 13 140 | 19 364 | 13 878 | 112 406 | 27 753 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 66 197 | 145 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 6 499 | 6 196 | 9 032 | 3 778 |
| Externa ränteintäkter | 4 393 | 1 519 | 199 | 176 | 158 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 0 | 0 | 7 722 | 3 505 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 5 444 | 1 866 | 16 253 | 10 688 |
| Externa räntekostnader | 8 747 | 5 902 | 5 617 | 5 376 | 5 929 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 0 | 0 | 7 650 | 3 550 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 151 281 | 103 032 | −9 817 | 48 397 | 82 038 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 151 281 | 103 032 | −9 817 | 48 397 | 82 038 |
| Bokslutsdispositioner | −51 000 | −33 000 | 12 100 | 13 631 | −17 030 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 30 000 | 32 158 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −51 000 | −33 000 | −17 900 | −18 527 | −17 030 |
| Resultat före skatt | 100 281 | 70 032 | 2 283 | 62 028 | 65 008 |
| Skatt | 16 218 | 13 955 | −33 905 | 2 118 | 12 791 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 84 063 | 56 077 | 36 188 | 59 910 | 52 217 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 878 186 | 926 212 | 1 074 319 | 1 150 130 | 1 787 494 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 878 186 | 926 212 | 1 074 319 | 1 150 130 | 1 787 494 |
| Anläggningstillgångar | 380 668 | 381 943 | 398 323 | 415 031 | 1 179 486 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 56 278 | 65 624 | 70 901 | 88 267 | 1 094 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 56 278 | 65 624 | 70 901 | 88 267 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 094 |
| Materiella anläggningstillgångar | 323 648 | 316 318 | 324 428 | 326 763 | 293 353 |
| Byggnader och mark | 131 156 | 136 981 | 56 034 | 58 896 | 46 809 |
| Maskiner | 149 745 | 160 198 | 169 727 | 188 874 | 166 832 |
| Inventarier | 1 471 | 2 311 | 3 166 | 6 600 | 5 987 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 73 726 | ||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 41 276 | 16 828 | 95 501 | 72 393 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 742 | 0 | 2 994 | 0 | 885 039 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 716 060 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 168 979 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 742 | 0 | 2 994 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 497 518 | 544 270 | 675 996 | 735 099 | 608 008 |
| Summa varulager | 162 902 | 155 906 | 161 306 | 211 626 | 196 457 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 162 902 | 155 906 | 161 306 | 211 626 | 196 457 |
| Summa kortfristiga fordringar | 332 898 | 387 045 | 513 791 | 522 762 | 243 752 |
| Kundfordringar | 175 143 | 171 254 | 196 390 | 187 933 | 169 700 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 143 094 | 192 630 | 227 833 | 290 008 | 33 387 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 14 661 | 23 161 | 89 568 | 44 822 | 40 665 |
| Summa kassa och bank | 1 718 | 1 319 | 900 | 710 | 167 799 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 718 | 1 319 | 900 | 710 | 167 799 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 194 667 | 245 919 | 389 842 | 503 654 | 443 768 |
| Summa bundet eget kapital | 51 470 | 110 580 | 110 580 | 110 580 | 110 580 |
| Aktiekapital | 51 470 | 51 470 | 51 470 | 51 470 | 51 470 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | 59 110 | 59 110 | 59 110 | 59 110 |
| Summa fritt eget kapital | 143 197 | 135 339 | 279 262 | 393 074 | 333 188 |
| Balanserat resultat | 59 134 | 79 262 | 243 074 | 333 163 | 280 971 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 84 063 | 56 077 | 36 188 | 59 910 | 52 217 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 201 220 | 150 220 | 117 220 | 99 320 | 80 793 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 210 763 | 211 895 | 204 479 | 183 219 | 156 972 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 271 536 | 318 178 | 362 778 | 363 937 | 1 105 961 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | 271 536 | 318 178 | 362 778 | 363 937 | 1 105 961 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 184 468 | 142 879 | 152 279 | 178 868 | 166 305 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 15 213 | 102 029 | 121 145 | 80 407 | 845 688 |
| Övriga kortfristiga skulder | 71 855 | 73 270 | 89 354 | 104 662 | 93 969 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 177 | 193 | 263 | 285 | 327 |
| Företagsinteckningar | |||||
| Fastighetsinteckningar | |||||
| Övriga säkerheter | 2 091 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 4 238 | 4 030 | 3 664 | 3 139 | |
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 142 000 | 135 315 | 200 000 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Orkla Care AB:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Orkla Care
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 177 |
| Könsfördelning styrelse |
| 0,0 % män (0), 0,0 % kvinnor (0), 100,0 % (3) okänt |
| Omsättning |
| 1 349 458 KSEK (+4,3 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| 155 635 KSEK (+46,3 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| - |
| Utdelning till aktieägare |
| 142 000 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 16 218 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 11 177 KSEK |
Orkla Care AB har 177 anställda och gjorde ett resultat på 84 063 KSEK med omsättning 1 349 458 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 4,3 %. Orkla Cares vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 12,0 % vilket ger Orkla Care placeringen 225 634 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Orkla Care placeringen 2 111 av kommunens totalt 7 563 aktiebolag.
Extern VD för Orkla Care AB är Magnus Andersson och styrelseordförande är Larsson, Nils Anders Markus .
Under de senaste 5 åren har Orkla Care betalat in totalt 11 177 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 7 136 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.
Orkla Care AB har organisationsnummer 556052-5478. Orkla Care har säte i Solna. Det går bra att ta kontakt med Orkla Care AB på telefonnummer 010-142 40 00.
Läs mer om intressant företagsstatistik i Solna kommun.
Registrerat på adressen
171 26 Solna
Företag (Säte) |
Status |
Ansvarig |
|---|---|---|
|
Orkla Care AB
Aktiv Magnus Andersson (Extern VD) |
Aktiv | Magnus Andersson (Extern VD) |
|
Orkla Wound Care AB
Aktiv Mats Palmquist (VD) |
Aktiv | Mats Palmquist (VD) |
|
Orkla Care Sweden AB
Aktiv Jessica Nithenius (Extern VD) |
Aktiv | Jessica Nithenius (Extern VD) |
|
STIFTELSEN UNDERSTÖDSKASSAN VID LYCKHOLMS BRYGGERI
Aktiv |
Aktiv |
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress