Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

Rosemount Tank Radar AB

Organisationsnummer

556043-5124

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

031-337 00 00

Adress

Box 150
435 23 Mölnlycke

Antal ansvariga

8 st

 

Vad är Rosemount Tank Radar?

Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling, tillverkning och försäljning av elektroniksystem för handelfartyg och landbaserade anläggningar. Bolaget skall också bedriva därmed förenlig verksamhet. Läs mer om Rosemount Tank Radar

Varifrån kommer informationen om Rosemount Tank Radar?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Översikt senaste koncernbokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt koncernbokslut 2014-2021

Liknande bolag (SNI 2651)

Här kan du se bolag som liknar Rosemount Tank Radar AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 2651 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Rosemount Tank Radar AB.

SNI 2651 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Rosemount Tank Radar AB.

De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

Extern vice VD

Per Ahlgren (55) Kolla lön direkt

Extern firmatecknare

Lars-Göran Mayner (56) Kolla lön direkt

VD i Rosemount Tank Radar AB

Aanensen, Geir

Styrelsen i Rosemount Tank Radar består av

Styrelseledamot

Linda Kristiansson (52) Kolla lön direkt

Peter Larsson (47) Kolla lön direkt

Örtenberg, Bo Carl Thomas

Aanensen, Geir

Styrelsesuppleant

Johan Berg (55) Kolla lön direkt

Charlotta Nordin (53) Kolla lön direkt

Ordförande

Örtenberg, Bo Carl Thomas

Revisor för bolaget

Revisor

KPMG AB

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för Rosemount Tank Radar AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

Rosemount Tank Radar AB är ett koncernmoderbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Bolagets fordon

0 fordon registrerat på bolaget

Företagsuppgifter om Rosemount Tank Radar

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556043-5124
Firmanamn Rosemount Tank Radar AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Box 150
Postadress 435 23 Mölnlycke
Säte Härryda, Västra Götalands län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 1944-02-20
Bolaget registrerat 1944-03-13
Firmanamn registrerat 2006-11-28
Bolagsordning 2016-03-23
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 1994-01-01
Moms Aktiv i momsregistret sedan 1983-01-01
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556043512401
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
26510 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
72109 - Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling, tillverkning och försäljning av elektroniksystem för handelfartyg och landbaserade anläggningar. Bolaget skall också bedriva därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas av en av
  • - Aanensen, Geir
  • - Ahlgren, Per Gunnar
  • i förening med en av
  • - Larsson, Lars Peter
  • - Mayner, Algoth Lars-Göran
  • Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
  • beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
HK
Besöksadress: Layoutvägen 1
Postnummer: 435 33
Postort: Mölnlycke
Län: Västra Götalands län
Antal anställda: 200-499 anställda
Telefonnummer: 031-337 00 00
Arbetsställenummer: 22173322
SNI-kod: 26510 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
Arbetsställen: 3 st ställen

Detaljerade koncernbokslut 2021-2021

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 516,7
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 83,7
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. 12,7
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). 142 733
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 2 944
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år.
Bokslutsperiod 2021
Bokslutsperiod 2020-10-01 2021-09-30
Bokslutslängd 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 1 168 736
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 1 137 743
Aktiverat arbete för egen räkning -
Övriga rörelseintäkter 30 993
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −1 026 003
Försäljningskostnader −177 611
Administrationskostnader −70 947
Kostnader för forskning och utveckling −165 208
Övriga rörelsekostnader 6 401
Kostnad sålda varor −605 836
Avskrivningar −0
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). 142 733
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0
Finansiella poster 2 529
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0
Ränteintäkter från koncernföretag 6
Externa ränteintäkter 498
Övriga finansiella ränteintäkter 797
Räntekostnader till koncernföretag 0
Externa räntekostnader 28
Övriga finansiella kostnader 1 200
Jämförelsestörande finansiella poster 0
Resultat efter finansnetto 142 806
Extraordinära intäkter och kostnader 0
Extraordinära intäkter 0
Extraordinära kostnader 0
Resultat före bokslutsdispositioner 142 806
Bokslutsdispositioner 0
Koncernbidrag 0
Aktieägartillskott 0
Bokslutsdispositioner 0
Resultat före skatt 142 806
Skatt 27 302
Minoritetsintressen 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 115 504
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 2 094 956
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 2 094 956
Anläggningstillgångar 448 006
Immateriella anläggningstillgångar 194 015
Balanserade utgifter 163
Patent, licenser mm 28 276
Goodwill 79 046
Övriga immateriella anläggningstillgångar 86 530
Materiella anläggningstillgångar 251 227
Byggnader och mark 137 040
Maskiner 19 018
Inventarier 89 445
Maskiner och inventarier 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 5 724
Finansiella anläggningstillgångar 2 764
Andelar i koncern- och intresseföretag 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0
Lån till delägare & närstående 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 2 764
Omsättningstillgångar 1 646 950
Summa varulager 101 918
Pågående arbeten för annans räkning 0
Övrigt varulager 101 918
Summa kortfristiga fordringar 321 198
Kundfordringar 58 887
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 178 741
Övriga kortfristiga fordringar 83 570
Summa kassa och bank 1 223 834
Summa kortfristiga placeringar 0
Kassa och bank 1 223 834
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 1 753 275
Summa bundet eget kapital 15 000
Aktiekapital 15 000
Överkursfond 0
Uppskrivningsfond 0
Övrigt bundet eget kapital 0
Summa fritt eget kapital 1 738 275
Balanserat resultat 1 622 771
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0
Årets resultat 115 504
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 42 681
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 299 000
Summa långfristiga skulder 0
Obligationslån 0
Skulder till kreditinstitut, långa 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 0
Övriga långfristiga skulder 0
Summa kortfristiga skulder 299 000
Skulder till kreditinstitut, korta 0
Leverantörsskulder 131 411
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 35 137
Övriga kortfristiga skulder 132 452
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 397
Löner till styrelse & VD 5 472
Varav tantiem till styrelse & VD 647
Löner till övriga anställda 249 893
Varav resultatlön till övriga anställda -
Sociala kostnader 103 788
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser 11 853
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit -
Utnyttjad checkräkningskredit 0
Räntenetto finansbolag -
Utdelning 0

Årsredovisning

Rosemount Tank Radar AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om Rosemount Tank Radar

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2020

Antal anställda
446
Könsfördelning styrelse
50,0 % män (3), 33,3 % kvinnor (2), 16,7 % (1) okänt
Omsättning
1 429 948 KSEK (+4,1 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−3 283 KSEK (+74,6 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
-
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
9 796 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
69 446 KSEK

Rosemount Tank Radar AB har 446 anställda och gjorde ett resultat på 115 504 KSEK med omsättning 1 429 948 KSEK under 2021.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 4,1 %. Rosemount Tank Radars vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 1,9 % vilket ger Rosemount Tank Radar placeringen 337 109 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt Rosemount Tank Radar placeringen 1 164 av kommunens totalt 2 795 aktiebolag.

VD för Rosemount Tank Radar AB är Aanensen, Geir och styrelseordförande är Örtenberg, Bo Carl Thomas .

Under de senaste 5 åren har Rosemount Tank Radar betalat in totalt 69 446 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 1 202 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

Rosemount Tank Radar AB har organisationsnummer 556043-5124. Rosemount Tank Radar har säte i Härryda. Det går bra att ta kontakt med Rosemount Tank Radar AB på telefonnummer 031-337 00 00.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Härryda kommun.

Registrerat på adressen

Box 150
435 23 Mölnlycke
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress