Bolagsfakta
  • Kopiera namn
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera adress
  • Kopiera namn + adress
  • Kopiera organisationsnummer
  • {{ slotProps.copyInfoText }}

MTC Powder Solutions AB

Organisationsnummer

556032-6760

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Telefon

0220-300 01

Adress

Eriksbergsvägen 1
734 92 Hallstahammar

Antal ansvariga

4 st

 

Vad är MTC Powder Solutions?

MTC Powder Solutions AB är ett aktiebolag som ska bedriva marknadsföring, försäljning och leverans av hetisostatiskt pressade pulverprodukter till nära färdig form, företrädesvis inom den mekaniska branschen, samt att bedriva... Läs mer om MTC Powder Solutions

Varifrån kommer informationen om MTC Powder Solutions?

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.

Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}

Översikt bokslut 2018-2025

Liknande bolag (SNI 2420)

Här kan du se bolag som liknar MTC Powder Solutions AB. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 2420 - Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av MTC Powder Solutions AB.

SNI 2420 - Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål

Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.

Någon verklig huvudman finns ej registrerad för MTC Powder Solutions AB.

De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.

Ansvariga

Insamlade uppgifter om ansvariga personer

Befattningshavare

VD i MTC Powder Solutions AB

Fredrik Johansson (53) Kolla lön direkt

Extern firmatecknare

Bo Nicklas Carlén (52) Kolla lön direkt

Styrelsen i MTC Powder Solutions består av

Ordförande

Tetsuhito Hirayama (62) Kolla lön direkt

Styrelseledamot

Tetsuhito Hirayama (62) Kolla lön direkt

Fredrik Johansson (53) Kolla lön direkt

Uenishi, Kenji

Revisor för bolaget

Huvudansvarig revisor

Malin Inestam (52)

Revisor

Grant Thornton Sweden AB

Fördelning styrelse

Vill du veta mer om de ansvariga?

Då kan du klicka på ansvariga personer för MTC Powder Solutions AB. Du kan även besöka vår systersajt Ratsit.

Bolagsfakta - en del av Ratsit

Anmärkningskontroll

Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras:
  • Ansökningar
  • Betalningsanmärkningar
  • Utmätning
  • Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Köp bolagsfakta Plus för att se anmärkningar.

Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.

Koncern

MTC Powder Solutions AB är ett koncernmoderbolag

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Bolagets fordon

7 fordon registrerade på bolaget

Märke

Märke Modell (år)

Fordonstyp

Leasing

Reg.datum

Se mer

Volvo XC60 (2026)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2026-05-29 Se mer Se mer fordonsdata
XC60 (2026) Personbil Ja 2026-05-29 Se mer fordonsdata
Volvo XC60 (2025)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2025-09-10 Se mer Se mer fordonsdata
XC60 (2025) Personbil Ja 2025-09-10 Se mer fordonsdata
Volvo V60 (2025)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2025-07-23 Se mer Se mer fordonsdata
V60 (2025) Personbil Ja 2025-07-23 Se mer fordonsdata
Volkswagen Crafter (2018)
Fordonstyp Lastbil Leasing Ja Reg. datum 2024-09-24 Se mer Se mer fordonsdata
Crafter (2018) Lastbil Ja 2024-09-24 Se mer fordonsdata
Volvo XC60 (2024)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2024-05-08 Se mer Se mer fordonsdata
XC60 (2024) Personbil Ja 2024-05-08 Se mer fordonsdata
Volvo XC60 (2024)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2024-03-19 Se mer Se mer fordonsdata
XC60 (2024) Personbil Ja 2024-03-19 Se mer fordonsdata
Mercedes-Benz EQE 350 4Matic (2023)
Fordonstyp Personbil Leasing Ja Reg. datum 2023-10-03 Se mer Se mer fordonsdata
EQE 350 4Matic (2023) Personbil Ja 2023-10-03 Se mer fordonsdata

Företagsuppgifter om MTC Powder Solutions

Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.
Organisationsnummer 556032-6760
Firmanamn MTC Powder Solutions AB
Bolagsform Aktiebolag
Status Aktiv
AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp.
Gatuadress Eriksbergsvägen 1
Postadress 734 92 Hallstahammar
Säte Hallstahammar, Västmanlands län
Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning.
Bolaget bildat 1933-11-30
Bolaget registrerat 1933-12-08
Firmanamn registrerat 2020-04-23
Bolagsordning 2025-01-08
Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket.
Arbetsgivare Registrerad som arbetsgivare
F-skatt Registrerad för F-skatt sedan 1999-01-01
Moms Aktiv i momsregistret sedan 1999-01-01
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer)
SE556032676001
2026-09-04
Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt.
24200 - Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål
24100 - Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar
25400 - Smidning och formning av metall och pulvermetallurgi
28140 - Tillverkning av andra kranar och ventiler
VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register.
Bolaget ska bedriva marknadsföring, försäljning och leverans av hetisostatiskt pressade pulverprodukter till nära färdig form, företrädesvis inom den mekaniska branschen, samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket.
  • Firman tecknas av styrelsen
  • Firman tecknas av en av
  • - ledamöterna
  • i förening med
  • - Carlén, Bo Nicklas
  • Firman tecknas två i förening av
  • - ledamöterna
  • Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
  • beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Alla arbetsställen

HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 37905544
Besöksadress: Eriksbergsvägen 1
Postnummer: 734 92
Postort: Hallstahammar
Län: Västmanlands län
Antal anställda: 50-99 anställda
Telefonnummer: 0220-300 01
Arbetsställenummer: 37905544
SNI-kod: 24200 - Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål
Arbetsställen: 1 st ställen

Detaljerade bokslut 2021-2025

Omsättning

Resultat

NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 76,5 91,9 111,4 133,3 126,2
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 5,6 15,6 15,7 21,8 27,6
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −34,9 16,2 0,0 8,8 2,1
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −58 512 67 561 0 10 677 2 299
Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda
Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 2 890 4 880 4 759 3 586 3 821
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −41,8 47,6 60,0 6,4 15,5
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. 167 632 287 935 195 116 121 928 114 644
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 167 452 287 237 193 961 120 788 112 094
Aktiverat arbete för egen räkning - - - - -
Övriga rörelseintäkter 180 698 1 155 1 140 2 550
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −225 783 −220 375 −145 506 −111 250 −112 345
Försäljningskostnader −13 720 −14 082 −11 073 −8 850 −8 167
Administrationskostnader −35 174 −26 986 −19 899 −16 772 −13 643
Kostnader för forskning och utveckling −0 −0 −83 −2 −333
Övriga rörelsekostnader 8 451 0 0 0 0
Kostnad sålda varor −168 438 −179 307 −114 451 −85 626 −90 202
Avskrivningar −0 −0 −0 −0 −0
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −58 512 67 561 10 677 2 299
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 20 467 21 338 9 916 1 472 1 334
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 3 227 116 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 20 464 8 029 2 986 921 0
Externa räntekostnader 0 11 563 6 392 41 1 334
Övriga finansiella kostnader 0 1 519 422 510 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −78 974 46 677 9 205 965
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −78 974 46 677 0 9 205 965
Bokslutsdispositioner 34 791 −46 571 −6 955 0 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 34 791 −46 571 −6 955 0 0
Resultat före skatt −44 183 106 7 087 9 205 964
Skatt −4 477 106 7 087 1 729 211
Minoritetsintressen 0 0 0 0 0
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −39 706 0 7 476 753
Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 647 449 660 183 425 171 162 239 101 110
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 647 449 660 183 425 171 162 239 101 110
Anläggningstillgångar 532 052 530 163 253 200 77 495 30 112
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 527 353 530 163 253 200 74 707 25 595
Byggnader och mark 129 630 134 965 0 0 0
Maskiner 394 000 386 993 22 917 23 058 16 576
Inventarier 3 723 3 401 889 530 346
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 4 804 229 394
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 51 118 8 673
Finansiella anläggningstillgångar 4 699 0 0 2 789 4 517
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 4 699 0 0 2 789 4 517
Omsättningstillgångar 115 397 130 021 171 971 84 743 70 998
Summa varulager 74 053 76 604 83 905 37 056 31 205
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 74 053 76 604 83 905 37 056 31 205
Summa kortfristiga fordringar 38 995 36 178 65 144 28 900 34 446
Kundfordringar 27 833 18 771 51 227 21 032 32 962
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 53 541 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 11 162 17 355 13 376 7 868 1 484
Summa kassa och bank 2 349 17 238 22 923 18 788 5 348
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 2 349 17 238 22 923 18 788 5 348
Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. 21 618 61 324 61 324 35 418 27 942
Summa bundet eget kapital 720 720 720 720 720
Aktiekapital 600 600 600 600 600
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 120 120 120 120 120
Summa fritt eget kapital 20 898 60 604 60 604 34 698 27 222
Balanserat resultat 60 604 60 604 34 698 27 222 26 469
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat −39 706 0 7 476 753
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 18 735 53 526 6 955 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 222 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 606 873 545 333 356 892 126 820 73 168
Summa långfristiga skulder 552 809 487 228 277 849 91 053 41 633
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 300 661 230 000 135 000 54 000 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 252 148 257 228 142 849 37 053 41 633
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 54 064 58 105 79 043 35 767 31 535
Skulder till kreditinstitut, korta 15 132 1 835 859 0 0
Leverantörsskulder 15 897 24 006 42 067 13 702 4 553
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 4 953 5 032 2 733 66 375
Övriga kortfristiga skulder 18 082 27 232 33 384 21 999 26 607
NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 58 59 41 34 30
Löner till styrelse & VD 5 069 5 228 6 794 5 243 4 308
Varav tantiem till styrelse & VD - 0 0 - -
Löner till övriga anställda 30 526 28 729 18 185 19 459 15 187
Varav resultatlön till övriga anställda - 0 0 - -
Sociala kostnader 7 912 5 595 11 325 7 730 6 596
Företagsinteckningar
Fastighetsinteckningar
Övriga säkerheter
Summa säkerheter
Villkorat aktieägartillskott
Övriga ansvarsförbindelser
Summa ansvarsförbindelser
Beviljad checkräkningskredit 30 000 - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit 21 541 - - - 0
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Årsredovisning

MTC Powder Solutions AB:s årsredovisningar

Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse

Mer om MTC Powder Solutions

Styrelsens könsfördelning

Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning

Senaste bokslut 2025

Antal anställda
58
Könsfördelning styrelse
66,7 % män (2), 0,0 % kvinnor (0), 33,3 % (1) okänt
Omsättning
167 632 KSEK (−41,8 % mot föregående år)
Rörelseresultat
−58 512 KSEK (−186,6 % mot föregående år)
Total lön till styrelse & VD
5 069 KSEK
Utdelning till aktieägare
0 KSEK
Inbetald skatt
−4 477 KSEK
Inbetald skatt de senaste 5 åren
4 656 KSEK

MTC Powder Solutions AB har 58 anställda och gjorde ett resultat på −39 706 KSEK med omsättning 167 632 KSEK under 2025.

Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −41,8 %. MTC Powder Solutions vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på −34,9 % vilket ger MTC Powder Solutions placeringen 446 343 i Sverige av totalt 797 593 aktiebolag. Det ger samtidigt MTC Powder Solutions placeringen 464 av kommunens totalt 703 aktiebolag.

VD för MTC Powder Solutions AB är Fredrik Johansson och styrelseordförande är Tetsuhito Hirayama.

Under de senaste 5 åren har MTC Powder Solutions betalat in totalt 4 656 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 16 908 av Sveriges alla 797 593 aktiebolag.

MTC Powder Solutions AB har organisationsnummer 556032-6760. MTC Powder Solutions har säte i Hallstahammar. Det går bra att ta kontakt med MTC Powder Solutions AB på telefonnummer 0220-300 01.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Hallstahammars kommun.

Registrerat på adressen

Eriksbergsvägen 1
734 92 Hallstahammar

Företag (Säte)

Status

Ansvarig

MTC Powder Solutions AB Aktiv
Fredrik Johansson (VD)
Aktiv Fredrik Johansson (VD)
MTC FRITID Aktiv
Aktiv
Personer

Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress