- Hem
- Branscher
- Göteborgs kommun
- Finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- Investmentverksamhet
- Investmentaktiebolaget Latour
- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Investmentaktiebolaget Latour
Organisationsnummer
556026-3237
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
-
Antal ansvariga
Vad är Investmentaktiebolaget Latour?
Investmentaktiebolaget Latour är ett aktiebolag som har till föremål för sin verksamhet att förvärva och förvalta aktier och annan lös egendom. Investmentaktiebolaget Latour har 0 anställda och gjorde ett resultat på 4 947 000 KSEK med omsättning 2 892 000 KSEK under 2025. Läs mer om Investmentaktiebolaget Latour
Varifrån kommer informationen om Investmentaktiebolaget Latour?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Översikt senaste koncernbokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt koncernbokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 6499)
Här kan du se bolag som liknar Investmentaktiebolaget Latour. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 6499 - Diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Investmentaktiebolaget Latour.
SNI 6499 - Diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Största omsättning i branschen
|
Största omsättning i Göteborg
|
Liknande bolag i närheten |
|||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Aktiebolaget Industrivärden | 1. Investmentaktiebolaget Latour | ||||||||||||||||
| 2. TickUp AB | 2. Billström Riemer Andersson AB | ||||||||||||||||
| 3. Investmentaktiebolaget Latour | 3. Formica Capital Holding AB | ||||||||||||||||
| 4. Roar HoldCo AB | 4. Tången Industrikapital AB (publ) | ||||||||||||||||
| 5. Linköpings Stadshus AB | 5. Northern Activity AB |
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Investmentaktiebolaget Latour.
De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
VD i Investmentaktiebolaget Latour
Johan Hjertonsson (58)
Styrelsen i Investmentaktiebolaget Latour består av
Ordförande
Johan Nordström (60)
Styrelseledamot
Johan Nordström (60)
Lena Olving (69)
Anders Christer Böös (62)
Héléne Barnekow (62)
Carl Douglas (61)
Johan Hjertonsson (58)
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Investmentaktiebolaget Latour är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
ELVACO GMBH
Bolagets fordon
0 fordon registrerat på bolaget
Företagsuppgifter om Investmentaktiebolaget Latour
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556026-3237 |
| Firmanamn | Investmentaktiebolaget Latour |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | Box 336 |
| Postadress | 401 25 Göteborg |
| Säte | Göteborg, Västra Götalands län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1927-10-22 |
| Bolaget registrerat | 1927-11-28 |
| Firmanamn registrerat | 1987-05-13 |
| Bolagsordning | 2021-05-10 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 1997-01-01 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2010-06-24 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556026323701 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvärva och förvalta aktier och annan lös egendom. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 22746333 |
| Besöksadress: | J A Wettergrens gata 7 |
| Postnummer: | 421 30 |
| Postort: | Västra Frölunda |
| Län: | Västra Götalands län |
| Antal anställda: | 0 anställda |
| Telefonnummer: | |
| Arbetsställenummer: | 22746333 |
| SNI-kod: | 64991 - Investmentverksamhet |
| Arbetsställen: 1 st ställen | |
Detaljerade koncernbokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 77,1 | 93,0 | 78,7 | 69,9 | 116,7 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 62,2 | 65,0 | 67,8 | 65,4 | 65,8 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 20,1 | 26,8 | 25,8 | 22,2 | 27,6 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 3 648 000 | 3 415 000 | 3 599 000 | 3 246 000 | 2 556 000 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | |||||
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 2 826 | 2 925 | 3 054 | 2 740 | 2 441 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | 9,3 | 1,4 | 12,4 | 22,3 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 28 587 000 | 26 166 000 | 25 804 000 | 22 949 000 | 18 757 000 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 28 145 000 | 25 886 000 | 25 550 000 | 22 611 000 | 18 567 000 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | - | - | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | 442 000 | 280 000 | 254 000 | 338 000 | 190 000 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −24 941 000 | −22 752 000 | −22 205 000 | −19 703 000 | −16 201 000 |
| Försäljningskostnader | −4 117 000 | −3 839 000 | −3 689 000 | −3 229 000 | −2 807 000 |
| Administrationskostnader | −2 543 000 | −2 169 000 | −2 028 000 | −1 653 000 | −1 327 000 |
| Kostnader för forskning och utveckling | −821 000 | −759 000 | −663 000 | −563 000 | −476 000 |
| Övriga rörelsekostnader | 492 000 | 295 000 | 228 000 | 121 000 | 112 000 |
| Kostnad sålda varor | −16 968 000 | −15 690 000 | −15 597 000 | −14 137 000 | −11 479 000 |
| Avskrivningar | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 3 648 000 | 3 415 000 | 3 599 000 | 3 246 000 | 2 556 000 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 4 380 000 | 4 630 000 | 4 076 000 | 1 961 000 | 2 725 000 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 3 187 000 | 3 917 000 | 3 505 000 | 1 551 000 | 2 379 000 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa ränteintäkter | 29 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 23 000 | 193 000 | 56 000 | 223 000 | 198 000 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa räntekostnader | 557 000 | 0 | 0 | 30 000 | 0 |
| Övriga finansiella kostnader | 584 000 | 520 000 | 515 000 | 157 000 | 148 000 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 5 746 000 | 7 005 000 | 6 645 000 | 4 833 000 | 4 985 000 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 5 746 000 | 7 005 000 | 6 645 000 | 4 833 000 | 4 985 000 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 5 746 000 | 7 005 000 | 6 645 000 | 4 833 000 | 4 985 000 |
| Skatt | 799 000 | 805 000 | 744 000 | 665 000 | 604 000 |
| Minoritetsintressen | 140 000 | 312 000 | 55 000 | 0 | 133 000 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 4 947 000 | 6 200 000 | 5 901 000 | 4 168 000 | 4 381 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 68 495 000 | 67 139 000 | 60 265 000 | 58 156 000 | 47 937 000 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 68 495 000 | 67 139 000 | 60 265 000 | 58 156 000 | 47 937 000 |
| Anläggningstillgångar | 54 960 000 | 53 672 000 | 48 270 000 | 45 630 000 | 38 338 000 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 19 227 000 | 18 037 000 | 14 805 000 | 14 824 000 | 12 595 000 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 400 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 18 827 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 18 037 000 | 14 805 000 | 14 824 000 | 12 595 000 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 264 000 | 3 966 000 | 3 469 000 | 3 374 000 | 3 020 000 |
| Byggnader och mark | 2 636 000 | 2 512 000 | 2 193 000 | 2 205 000 | 2 036 000 |
| Maskiner | 775 000 | 699 000 | 636 000 | 622 000 | 545 000 |
| Inventarier | 650 000 | 599 000 | 459 000 | 427 000 | 392 000 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 203 000 | 156 000 | 181 000 | ||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 0 | 0 | 0 | 120 000 | 47 000 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 469 000 | 31 669 000 | 29 996 000 | 27 432 000 | 22 723 000 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 30 949 000 | 31 030 000 | 29 429 000 | 26 863 000 | 22 184 000 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 520 000 | 639 000 | 567 000 | 569 000 | 539 000 |
| Omsättningstillgångar | 13 535 000 | 13 467 000 | 11 995 000 | 12 526 000 | 9 599 000 |
| Summa varulager | 5 028 000 | 4 800 000 | 4 568 000 | 5 283 000 | 3 753 000 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 30 000 | 34 000 | 34 000 | 27 000 | 19 000 |
| Övrigt varulager | 4 998 000 | 4 766 000 | 4 534 000 | 5 256 000 | 3 734 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | 5 917 000 | 5 707 000 | 5 192 000 | 5 533 000 | 4 330 000 |
| Kundfordringar | 4 435 000 | 4 309 000 | 4 033 000 | 4 573 000 | 3 511 000 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 482 000 | 1 398 000 | 1 159 000 | 960 000 | 819 000 |
| Summa kassa och bank | 2 590 000 | 2 960 000 | 2 235 000 | 1 710 000 | 1 516 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 2 590 000 | 2 960 000 | 2 235 000 | 1 710 000 | 1 516 000 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 42 623 000 | 43 630 000 | 40 843 000 | 38 024 000 | 31 553 000 |
| Summa bundet eget kapital | 388 000 | 1 617 000 | 1 208 000 | 133 000 | 326 000 |
| Aktiekapital | 133 000 | 133 000 | 133 000 | 133 000 | 133 000 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 255 000 | 1 484 000 | 1 075 000 | 0 | 193 000 |
| Summa fritt eget kapital | 42 235 000 | 42 013 000 | 39 635 000 | 37 891 000 | 31 227 000 |
| Balanserat resultat | 42 235 000 | 35 813 000 | 33 734 000 | 37 891 000 | 26 846 000 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 4 947 000 | 6 200 000 | 5 901 000 | 4 168 000 | 4 381 000 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 272 000 | 0 | 0 | 0 | 431 000 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 25 460 000 | 23 197 000 | 19 367 000 | 20 132 000 | 15 820 000 |
| Summa långfristiga skulder | 14 430 000 | 13 875 000 | 9 930 000 | 9 776 000 | 10 810 000 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 429 000 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 14 430 000 | 13 875 000 | 9 930 000 | 9 776 000 | 1 381 000 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 030 000 | 9 322 000 | 9 437 000 | 10 356 000 | 5 010 000 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 5 291 000 | 3 608 000 | 2 573 000 | 5 017 000 | 354 000 |
| Leverantörsskulder | 2 006 000 | 1 939 000 | 1 770 000 | 1 774 000 | 1 568 000 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 733 000 | 3 775 000 | 5 094 000 | 3 565 000 | 3 088 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 10 116 | 8 945 | 8 448 | 8 375 | 7 684 |
| Löner till styrelse & VD | 345 000 | 245 000 | 270 000 | 235 000 | 163 000 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | 56 000 | 0 | 60 000 | - | 32 000 |
| Löner till övriga anställda | 5 750 000 | 5 162 000 | 4 773 000 | 4 107 000 | 3 527 000 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | 0 | 0 | - | - |
| Sociala kostnader | 1 480 000 | 1 303 000 | 1 203 000 | 916 000 | 916 000 |
| Företagsinteckningar | |||||
| Fastighetsinteckningar | 6 000 | 0 | 20 000 | 93 000 | |
| Övriga säkerheter | 43 000 | 5 074 000 | 4 904 000 | 10 000 | 3 660 000 |
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 78 000 | 4 000 | 344 000 | 1 113 000 | 1 076 000 |
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | 320 000 | 320 000 | 320 000 | 320 000 | 292 000 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 42 000 | 37 000 | 20 000 | 151 000 | 114 000 |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Investmentaktiebolaget Latour:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Investmentaktiebolaget Latour
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 0 |
| Könsfördelning styrelse |
| 83,3 % män (5), 50,0 % kvinnor (3), −33,3 % (−2) okänt |
| Omsättning |
| 2 892 000 KSEK (+13,1 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| 2 863 000 KSEK (+13,2 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| - |
| Utdelning till aktieägare |
| 3 261 000 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 0 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 0 KSEK |
Investmentaktiebolaget Latour har 0 anställda och gjorde ett resultat på 4 947 000 KSEK med omsättning 2 892 000 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på 13,1 %.
VD för Investmentaktiebolaget Latour är Johan Hjertonsson och styrelseordförande är Johan Nordström.
Under de senaste 5 åren har Investmentaktiebolaget Latour betalat in totalt 0 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 708 810 av Sveriges alla 800 343 aktiebolag.
Investmentaktiebolaget Latour har organisationsnummer 556026-3237. Investmentaktiebolaget Latour har säte i Göteborg. Det går bra att ta kontakt med Investmentaktiebolaget Latour på adress Box 336, 401 25 Göteborg.
Registrerat på adressen
401 25 Göteborg
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress