- Kopiera namn
- Kopiera namn + adress
- Kopiera adress
- Kopiera namn + adress
- Kopiera organisationsnummer
- {{ slotProps.copyInfoText }}
Essity Hygiene and Health Aktiebolag
Organisationsnummer
556007-2356
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Telefon
Antal ansvariga
Vad är Essity Hygiene and Health Aktiebolag?
Essity Hygiene and Health Aktiebolag är ett aktiebolag som ska ha till föremål för sin verksamhet att självt eller genom dotterföretag bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av textilvaror, konfektionsvaror,... Läs mer om Essity Hygiene and Health Aktiebolag
Varifrån kommer informationen om Essity Hygiene and Health Aktiebolag?
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Bolagsfakta. Läs mer om datan här.
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter använder den här ytan för att berätta om sitt företag i syfte att nå nya kunder. Vi har miljontals användare så en korrekt och snygg företagsrapport gör skillnad.
Se exempel och hur du gör för att uppdatera dina företagsuppgifter
Översikt senaste bokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
Översikt bokslut 2018-2025
Produkter & Tjänster
Lönevisning
Lönevisning på hela bolaget- Lön på ansvariga
- Inkomst av kapital
- Helt anonymt
- Direkt på skärmen
Bolagsfakta Plus
- 20 st Lönevisningar per månad på ansvariga
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningar (ja/nej) på AB
- Hemadresser, person- och telnr
Bolagsfakta Premium
- Fria Lönevisningar inklusive Anmärkning (ja/nej) på ansvariga samt revisorer
- Fria Årsredovisningar på AB
- Fria Anmärkningskontroller på AB
- Reklamfritt
- Hemadress, person- och telnr
Liknande bolag (SNI 1722)
Här kan du se bolag som liknar Essity Hygiene and Health Aktiebolag. Listorna visar bolag i samma bransch (SNI 1722 - Tillverkning av hushålls- och hygienartiklar av papper), som antingen är bland de största i Sverige, de största i kommunen, eller ligger i närheten av Essity Hygiene and Health Aktiebolag.
SNI 1722 - Tillverkning av hushålls- och hygienartiklar av papper
Största omsättning i branschen
|
Största omsättning i Göteborg
|
Liknande bolag i närheten |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Essity Hygiene and Health Aktiebolag | 1. Essity Hygiene and Health Aktiebolag | ||||||||||
| 2. Attends Healthcare AB | 2. LQ Sweden AB | ||||||||||
| 3. GPI Tibro AB | |||||||||||
| 4. Intigena Nordic AB | |||||||||||
| 5. Cellcomb AB |
Verklig huvudmanVerklig huvudman är den person som verkligen har kontroll över ett företag.
Någon verklig huvudman finns ej registrerad för Essity Hygiene and Health Aktiebolag.
De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.
Ansvariga
Insamlade uppgifter om ansvariga personer
Befattningshavare
VD i Essity Hygiene and Health Aktiebolag
Christina Rydebrink (60)
Extern firmatecknare
Therése Lundgren (41)
Wictoria Wilson (36)
Styrelsen i Essity Hygiene and Health Aktiebolag består av
Styrelseledamot
Christina Rydebrink (60)
Anna Källvik (56)
Christian Carlsson (46)
Tischer, Veronica Kristina
Ordförande
Tischer, Veronica Kristina
Revisor för bolaget
Huvudansvarig revisor
Revisor
Fördelning styrelse
Anmärkningskontroll
Se anmärkningar & skuldsaldo
Följande visas och specificeras: - Ansökningar
- Betalningsanmärkningar
- Utmätning
- Skuldsaldo
med Bolagsfakta Plus 
Bli Plus-kund och få fria anmärkningskontroller på alla aktiebolag. Med Plus får du också 20 fria Lönevisningar samt utökad information om ansvariga.
Koncern
Essity Hygiene and Health Aktiebolag är ett dotterbolag
För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.
Koncernmoderbolag
Moderbolag
ESSITY GROUP HOLDING BV
Bolagets fordon
18 fordon registrerade på bolaget
Märke |
Märke Modell (år) |
Fordonstyp |
Leasing |
Reg.datum |
Se mer |
|---|---|---|---|---|---|
|
Fordonstyp
|
Kangoo Express Z.E. (2016) |
|
Nej | 2026-02-20 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
Motorredskap
Leasing
Nej
Reg. datum
2025-06-13
Se mer
Se mer fordonsdata
|
L90H | Motorredskap | Nej | 2025-06-13 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
FF 4905 (2023) |
|
Nej | 2025-05-08 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Transit Connect (2024) |
|
Nej | 2025-03-28 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Corsa (2022) |
|
Ja | 2024-02-01 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Transit (2023) |
|
Nej | 2024-01-04 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
Motorredskap
Leasing
Nej
Reg. datum
2023-06-22
Se mer
Se mer fordonsdata
|
L110H | Motorredskap | Nej | 2023-06-22 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
Motorredskap
Leasing
Nej
Reg. datum
2023-06-19
Se mer
Se mer fordonsdata
|
L90H | Motorredskap | Nej | 2023-06-19 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
L0750 |
|
Nej | 2022-08-31 | Se mer fordonsdata |
|
Fordonstyp
|
Tgab L 0750 |
|
Nej | 2022-08-31 | Se mer fordonsdata |
Företagsuppgifter om Essity Hygiene and Health Aktiebolag
| Juridisk personEn juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person. | |
| Organisationsnummer | 556007-2356 |
| Firmanamn | Essity Hygiene and Health Aktiebolag |
| Bolagsform | Aktiebolag |
| Status | Aktiv |
| AdressDet skall alltid framgå inom vilken kommun som ett företag har sitt säte. Företaget kan ha sin verksamhet i en annan kommun, men det är i sätesorten som t ex inkomstdeklaration skall lämnas in och eventuella tvister skall göras upp. | |
| Gatuadress | |
| Postadress | 405 03 Göteborg |
| Säte | Göteborg, Västra Götalands län |
| Uppgifter om registrering De olika registreringsdatumen ger svar på viktiga händelser i bolagets historia. Bolaget bildas genom den konstituerande stämman. / Bolaget registreras efter det hos myndighet. / Firmanamn registrerat avser senaste företagsnamnet. / Bolagsordning avser gällande bolagsordning. | |
| Bolaget bildat | 1907-01-15 |
| Bolaget registrerat | 1907-01-21 |
| Firmanamn registrerat | 2018-01-12 |
| Bolagsordning | 2017-10-31 |
| Uppgifter om skattAtt kontrollera att ett företag är registrerat för F-skatt, moms och arbetsgivaravgift är viktigt beroende på vilken relation du har till företaget. Att hålla dig informerad om detta kan bespara dig onödiga överraskningar i form av extra avgifter till Skatteverket. | |
| Arbetsgivare | Registrerad som arbetsgivare |
| F-skatt | Registrerad för F-skatt sedan 1994-01-01 |
| Moms | Aktiv i momsregistret sedan 2004-12-03 |
| Momsregistreringsnummer (VAT-nummer) |
SE556007235601 |
| Svensk näringsgrensindelning SNIDen femsiffriga SNI-koden ger svar på inom vilken bransch ett företag är verksamt inom. De första sifforna ger svar på inom vilken huvudgrupp företaget arbetar. De sista sifforna anger på detaljnivå inom vilken gren av branschen som företaget är verksamt. | ||
|
||
|
||
|
||
|
||
| VerksamhetsbeskrivningNär man startar ett företag måste man anmäla vad företaget skall arbeta med i sin verksamhet, en så kallad verksamhetsbeskrivning. Verksamhetsbeskrivningen anmäls till Bolagsverket som registrerar informationen i sina register. | ||
| Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att självt eller genom dotterföretag bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av textilvaror, konfektionsvaror, artiklar för sjukvård och hygien samt bedriva databehandlingsverksamhet jämte verksamhet, som är förenlig med vad som här uppräknats. | ||
| FirmatecknareAtt veta vem som har rätt att sluta avtal och skriva under viktiga dokument för ett företags räkning är nödvändigt i juridiska sammanhang. Detta kallas firmateckning och uppgifter om detta skall anmälas till Bolagsverket. | ||
|
Alla arbetsställen
| HuvudkontorFöretagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 10156560 |
| Besöksadress: | Mölndals Bro 2 |
| Postnummer: | 431 31 |
| Postort: | Mölndal |
| Län: | Västra Götalands län |
| Antal anställda: | 500-999 anställda |
| Telefonnummer: | 031-746 00 00 |
| Arbetsställenummer: | 10156560 |
| SNI-kod: | 74110 - Industridesign och modedesign |
| Arbetsställen: 4 st ställen | |
Detaljerade bokslut 2021-2025
Omsättning
Resultat
| NyckeltalFör att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 99,8 | 92,4 | 154,7 | 156,9 | 157,7 |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 59,5 | 58,8 | 55,0 | 62,3 | 66,8 |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 31,8 | 11,4 | 39,5 | 40,5 | 17,7 |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 2 721 341 | 2 849 375 | 3 819 493 | 3 490 387 | 3 123 029 |
| Personalkostnad per anställd (KSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | 1 039 | 1 031 | 1 027 | 960 | 867 |
| Omsättning per anställd (KSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | 9 677 | 9 912 | 10 426 | 10 047 | 8 086 |
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | −2,1 | 0,1 | 3,7 | 26,5 | −4,9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bokslutsperiod | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 | 2022-01-01 2022-12-31 | 2021-01-01 2021-12-31 |
| Bokslutslängd | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Resultaträkning (KSEK)I en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningRörelsens omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 18 764 535 | 19 276 737 | 19 151 789 | 18 477 341 | 14 633 632 |
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 7 606 576 | 7 793 245 | 7 864 311 | 7 591 364 | 6 380 374 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 51 277 | 106 691 | 104 887 | 33 289 | 30 825 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 106 682 | 11 376 801 | 11 182 591 | 10 852 688 | 8 222 433 |
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −10 735 017 | −8 777 878 | −7 812 693 | −7 178 622 | −6 967 507 |
| Övriga rörelsekostnader | −3 567 627 | −3 842 626 | −3 572 725 | −4 239 766 | −3 063 559 |
| Förändring lager mm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | −2 496 390 | −578 867 | −496 780 | −992 518 | −1 835 684 |
| Övriga externa kostnader | −5 579 665 | −5 375 642 | −4 628 978 | −3 634 515 | −2 895 626 |
| Personalkostnader | −2 015 244 | −1 994 773 | −1 887 279 | −1 766 206 | −1 565 597 |
| Avskrivningar | −643 718 | −828 596 | −799 656 | −785 383 | −670 600 |
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 2 077 623 | 2 020 779 | 3 019 837 | 2 705 004 | 2 452 429 |
| Detaljerat | |||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 382 279 | 293 653 | 152 266 | 521 464 | 164 208 |
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 320 414 | 174 182 | 20 000 | 213 661 | 141 433 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 22 626 | 55 521 | 55 952 | 17 625 | 121 |
| Externa ränteintäkter | 1 141 | 473 | 226 | 16 | 8 236 |
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | 0 | 8 952 | 140 228 | 0 |
| Räntekostnader till koncernföretag | 34 058 | 59 360 | 55 392 | 6 235 | 1 246 |
| Externa räntekostnader | 4 040 | 4 117 | 2 514 | 2 947 | 3 616 |
| Övriga finansiella kostnader | 0 | 0 | 9 230 | 140 752 | 9 556 |
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto | 2 383 706 | 2 187 478 | 3 037 831 | 2 926 600 | 2 587 801 |
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Extraordinära kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | 2 383 706 | 2 187 478 | 3 037 831 | 2 926 600 | 2 587 801 |
| Bokslutsdispositioner | −359 101 | −424 525 | −214 893 | −25 393 | −383 566 |
| Koncernbidrag | −153 951 | −174 525 | −574 818 | −610 883 | −468 638 |
| Aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −205 150 | −250 000 | 359 925 | 585 490 | 85 072 |
| Resultat före skatt | 2 024 605 | 1 762 953 | 2 822 938 | 2 901 207 | 2 204 235 |
| Skatt | 227 057 | 303 366 | 145 007 | 86 155 | 68 790 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 1 797 548 | 1 459 587 | 2 677 931 | 2 815 052 | 2 135 445 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Balansräkning (KSEK)En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 8 126 294 | 9 119 770 | 11 292 099 | 11 085 699 | 9 722 421 |
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 8 126 294 | 9 119 770 | 11 292 099 | 11 085 699 | 9 722 421 |
| Anläggningstillgångar | 4 492 240 | 5 233 883 | 5 087 643 | 5 078 316 | 5 037 348 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 582 880 | 2 615 889 | 2 609 447 | 2 644 335 | 2 517 893 |
| Balanserade utgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patent, licenser mm | 2 490 591 | 2 492 837 | 2 545 244 | 2 509 970 | 0 |
| Goodwill | 92 289 | 123 052 | 64 203 | 134 365 | 204 527 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 313 366 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 657 723 | 1 643 994 | 1 504 291 | 1 439 046 | 1 540 112 |
| Byggnader och mark | 329 992 | 323 427 | 283 255 | 292 319 | 249 813 |
| Maskiner | 738 699 | 721 037 | 674 590 | 761 063 | 863 679 |
| Inventarier | 340 049 | 320 839 | 277 608 | 228 622 | 284 305 |
| Maskiner och inventarier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 278 691 | 142 315 | |||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 248 983 | 0 | 268 838 | 157 042 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 251 637 | 974 000 | 973 905 | 994 935 | 979 343 |
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 239 168 | 957 532 | 957 532 | 957 532 | 957 532 |
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 3 513 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lån till delägare & närstående | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 8 956 | 16 468 | 16 373 | 37 403 | 21 811 |
| Omsättningstillgångar | 3 634 054 | 3 885 887 | 6 204 456 | 6 007 383 | 4 685 073 |
| Summa varulager | 670 612 | 663 500 | 576 325 | 643 566 | 484 352 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt varulager | 670 612 | 663 500 | 576 325 | 643 566 | 484 352 |
| Summa kortfristiga fordringar | 2 949 984 | 3 199 852 | 5 605 315 | 5 346 824 | 4 199 351 |
| Kundfordringar | 399 495 | 572 088 | 584 841 | 660 560 | 457 608 |
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 2 176 866 | 2 234 312 | 4 442 867 | 4 278 474 | 3 412 404 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 373 623 | 393 452 | 577 607 | 407 790 | 329 339 |
| Summa kassa och bank | 13 458 | 22 535 | 22 816 | 16 993 | 1 370 |
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 13 458 | 22 535 | 22 816 | 16 993 | 1 370 |
| Eget kapitalEget kapital är företagets egna medel och utgörs av tillgångar minus skulder. | 4 145 112 | 4 832 541 | 5 883 468 | 6 290 939 | 5 429 563 |
| Summa bundet eget kapital | 246 557 | 269 983 | 265 396 | 262 854 | 277 423 |
| Aktiekapital | 121 250 | 121 250 | 121 250 | 121 250 | 121 250 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt bundet eget kapital | 125 307 | 148 733 | 144 146 | 141 604 | 156 173 |
| Summa fritt eget kapital | 3 898 555 | 4 562 558 | 5 618 072 | 6 028 085 | 5 152 140 |
| Balanserat resultat | 2 101 007 | 3 102 971 | 2 940 141 | 3 213 033 | 3 016 695 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 797 548 | 1 459 587 | 2 677 931 | 2 815 052 | 2 135 445 |
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 880 442 | 675 293 | 425 292 | 785 218 | 1 370 708 |
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 132 159 | 122 811 | 117 109 | 97 487 | 107 772 |
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 2 968 581 | 3 489 125 | 4 866 230 | 3 912 055 | 2 814 378 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 1 714 | 1 227 179 | 494 434 | 150 024 |
| Obligationslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | 1 714 | 1 227 179 | 479 244 | 150 024 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 15 190 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 968 581 | 3 487 411 | 3 639 051 | 3 417 621 | 2 664 354 |
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 064 347 | 1 194 653 | 1 119 935 | 1 190 235 | 1 065 450 |
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 1 130 694 | 1 374 446 | 1 732 634 | 1 506 393 | 1 051 405 |
| Övriga kortfristiga skulder | 773 540 | 918 312 | 786 482 | 720 993 | 547 499 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| NoterNoterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | |||||
| Antal anställda | 1 939 | 1 934 | 1 837 | 1 839 | 1 806 |
| Löner till styrelse & VD | 12 168 | 12 961 | 12 851 | 1 217 120 | 9 257 |
| Varav tantiem till styrelse & VD | - | 0 | - | - | 0 |
| Löner till övriga anställda | 1 337 849 | 1 361 855 | 1 267 698 | 9 508 | 1 075 457 |
| Varav resultatlön till övriga anställda | - | 0 | - | - | 0 |
| Sociala kostnader | 579 769 | 558 133 | 524 960 | 497 117 | 459 182 |
| Företagsinteckningar | |||||
| Fastighetsinteckningar | |||||
| Övriga säkerheter | |||||
| Summa säkerheter | |||||
| Villkorat aktieägartillskott | |||||
| Övriga ansvarsförbindelser | 38 250 | 37 163 | 34 528 | 30 613 | 25 258 |
| Summa ansvarsförbindelser | |||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | - | - | - | - |
| Utnyttjad checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntenetto finansbolag | - | - | - | - | - |
| Utdelning | 1 000 000 | 2 500 000 | 2 500 000 | 3 000 | 2 000 000 |
|
|
|
|
|
|
Årsredovisning
Essity Hygiene and Health Aktiebolag:s årsredovisningar
Ta del av vinstutdelning, resultaträkning, balansräkning, revisions & förvaltningsberättelse
Mer om Essity Hygiene and Health Aktiebolag
Styrelsens könsfördelning
Samtliga Sveriges styrelsers könsfördelning
Senaste bokslut 2025
| Antal anställda |
| 1 939 |
| Könsfördelning styrelse |
| 25,0 % män (1), 50,0 % kvinnor (2), 25,0 % (1) okänt |
| Omsättning |
| 18 764 535 KSEK (−2,1 % mot föregående år) |
| Rörelseresultat |
| 2 077 623 KSEK (+2,8 % mot föregående år) |
| Total lön till styrelse & VD |
| 12 168 KSEK |
| Utdelning till aktieägare |
| 1 000 000 KSEK |
| Inbetald skatt |
| 227 057 KSEK |
| Inbetald skatt de senaste 5 åren |
| 830 375 KSEK |
Essity Hygiene and Health Aktiebolag har 1 939 anställda och gjorde ett resultat på 1 797 548 KSEK med omsättning 18 764 535 KSEK under 2025.
Bolaget hade då en omsättningstillväxt på −2,1 %. Essity Hygiene and Health Aktiebolags vinstmarginal låg vid senaste årsbokslutet på 31,8 % vilket ger Essity Hygiene and Health Aktiebolag placeringen 126 263 i Sverige av totalt 800 375 aktiebolag. Det ger samtidigt Essity Hygiene and Health Aktiebolag placeringen 9 397 av kommunens totalt 59 526 aktiebolag.
VD för Essity Hygiene and Health Aktiebolag är Christina Rydebrink och styrelseordförande är Tischer, Veronica Kristina .
Under de senaste 5 åren har Essity Hygiene and Health Aktiebolag betalat in totalt 830 375 KSEK i skatt vilket placerar bolaget på plats 108 av Sveriges alla 800 375 aktiebolag.
Essity Hygiene and Health Aktiebolag har organisationsnummer 556007-2356. Essity Hygiene and Health Aktiebolag har säte i Göteborg. Det går bra att ta kontakt med Essity Hygiene and Health Aktiebolag på telefonnummer 031-746 00 00.
Registrerat på adressen
-
Inga personer med bolagsengagemang är folkbokförda på denna adress