Sök bolag

Senaste pressreleaser

Visa Pressrelsease

Ideon Innovation2012-02-03 09:00:00

De får riven lök att hålla sig färsk i sex månader

Svenska Foteviks på Ideon Innovation har utvecklat en kostnadseffektiv metod att riva lök som gör att den håller i ett halvår, helt utan tillsatser.

Svenska Foteviks har utvecklat en kostnadseffektiv metod att riva lök som gör att den håller i ett halvår, helt utan tillsatser


Det mesta av den rivna löken som används till livsmedels- och charkindustrin är frusen eller torkad för att den ska verka så färsk som möjligt i maten. Svenska Foteviks i Skåne har utvecklat en metod för att riva lök som håller sig färsk i hela sex månader, helt utan tillsatser, och som dessutom ger kostnadseffektivare lök än dagens metoder. Metoden är nu patentsökt och Foteviks förbereder sig som bäst på att möta marknaden med riven lök till lägre pris och som håller sig färsk länge.

Det mesta av den rivna lök som återfinns i svenska livsmedel är fryst eller torkad och kommer från europeiska kontinenten. Att frysa eller torka lök förstör fiberstrukturerna och varken smak, konsistens eller kvalitet är längre lika bra som när löken var färsk. Färsk lök binder dessutom vatten och är pumpbar, vilket är två viktiga faktorer inom charkindustrin.

Foteviks på Ideon Innovation i Lund har tagit fram en patentsökt metod för att riva lök på ett sätt som gör att den kan bevaras färsk i upp till ett halvår, helt utan tillsatser, och kostar dessutom mindre. Metoden bygger på den kunskap människan i dag besitter om lökskördar samt lökens beteende i jorden, vilket varierar genom året, och förstör varken smak, konsistens eller fibrer.

- En lök i jorden har inbyggda skyddsmekanismer som gör att den skyddas och håller sig i form under bistra tider tills den kan växa igen; vi har använt detta som utgångspunkt och egentligen använder vi oss av naturens eget system som en naturlig del i framställningsprocessen. Resultatet är slående, vår lök är helt färsk och lika fiberrik även efter ett halvår, säger Henrik Ralvert på Foteviks.

Foteviks river sin lök i nära samarbete med en av Nordens största lökproducenter, Almhaga Grönsaker AB i Vellinge. Här finns redan all produktionsapparatur och kunnandet kring lökodling och Foteviks kan därför använda sig av både Almhagas organisation samt maskinpark.

- I dag är cirka 10 procent av all lök som produceras nedfryst för livsmedelsbruk. Europas lökproduktion ligger på cirka 5,8 miljoner ton och i Sverige är samma siffra 33.000 ton. Vi har med andra ord en väldigt stor marknadspotential att arbeta med, menar Henrik Ralvert.

###

För mer information om Foteviks, besök www.foteviks.se
Henrik Ralvert på 0768 - 65 77 66 eller henrik.ralvert@foteviks.se

Visa presskontakter, pressreleaser och information om Cision Visa presskontakter, pressreleaser och information om NG News Visa presskontakter, pressreleaser och information om Hugin Visa presskontakter, pressreleaser och information om AktieTorget Visa presskontakter, pressreleaser och information om PIR Visa presskontakter, pressreleaser och information om NASDAQ OMX Visa presskontakter, pressreleaser och information om Newsdesk Visa presskontakter, pressreleaser och information om beQuoted