Bilden är tagen från TV-kanalen Arte´s programtablå.
Under några dagar i början av året följde det fransk-språkiga TV-teamet ett antal personer i Fagersta. Ämnet för reportaget var praktisk svensk Integrationspolitik och man valde Fagersta som ett bra exempel på detta.
Programmet har nu sänts och setts av en stor publik i Europa. Och vi på kommunen har fått positiv respons från både Sverige och Europa. Bland annat fick vi ett samtal från Österrike och en utflyttad Fagerstabo, som uttryckte sin stolthet över sin gamla hemstad efter att ha sett inslaget.
Vill du se hur Fagersta presenteras för den europeiska publiken?
Klicka på länken under Resurslänkar till höger, så kommer du direkt till programmet som reportaget om Fagersta ingår i.
Inslaget är 15 minuter långt och inleder programmet, som kan avlyssnas på tyska eller franska. Man väljer språk i rullisten nere till höger på tv-rutan.










