Torsdagen den 2 februari bjuder Bagarlandslaget in till pressträff på Konditori Vete-Katten med anledning av det stundande Bagar-VM som hålls i Paris den 3 7 mars.
Jag tror och hoppas att vårt bagarlag tar sig upp på prispallen på Bagar-VM. Bagarna är en viktig del i matlandet Sverige eftersom de visar upp den talang för bagarkonsten som vi har här i Sverige. Med den exponering som tävlingen ger kanske ännu fler tar till sig vår trevliga fika-tradition med både kaffe, bröd och något sött, säger Eskil Erlandsson.
Tid och plats:
Tid: klockan 11.00 torsdagen den 2 februari
Plats: Konditori Vete-Katten, Kungsgatan 55, Stockholm
Läs mer om Sverige - det nya matlandet här:
www.regeringen.se/matlandet
|
Sök bolag
|
|
Senaste pressreleaser |
![]() |
Visa Pressrelsease
Bagarlandslaget sätter Sverige på världskartanDet svenska bagarlandslaget berättar om Brödlandet Sverige och visar upp svenska bakverk i världsklass på Konditori Vete-Katten torsdagen den 2 februari. Matminister Eskil Erlandsson deltar och talar under rubriken Brödlandet Sverige- traditioner och trender. |
![]() |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||










