Det är statsministrarna för Danmark, Estland, Finland, Island, Lettland, Litauen, Norge, Storbritannien och Sverige som träffas. Syftet är att få till en öppen diskussion och ett bra erfarenhetsutbyte där länderna kan lära av varandra, men också av näringslivet och den akademiska världen.
Läs mer om Northern Future Forum här: http://www.regeringen.se/sb/d/15270
Ur programmet:
Onsdag 8 februari
Kväll Fototillfälle vid statsministrarnas ankomst till Rosenbad.
19.00 Middagsöverläggningar för statsministrarna.
Torsdag 9 februari
Morgon Foto vid statsministrarnas ankomst till möteslokalen.
09.00 Inledning av statsminister Fredrik Reinfeldt.
Öppet för media.
09.30-12.00 Rundabordssamtal.
Session 1, kl 09.30: Hur får vi fler kvinnor i ledande positioner och som företagare?
Session 2, kl 10.45: Hur får vi äldre att stanna kvar längre på arbetsmarknaden?
Media följer samtalen via videolänk från mediecenter i möteslokalen.
12.00 Gruppfoto av statsministrarna.
12.00 Lunch.
13.30 De nio statsministrarna summerar dagens diskussioner.
Öppet för media.
14.30-15.00 Gemensam presskonferens med de nio statsministrarna.
Northern Future Forum genomförs i centrala Stockholm. Plats meddelas närmare inpå arrangemanget.
Ackreditering:
Media inbjuds att närvara vid Northern Future Forum. Ackreditering görs på http://www.regeringen.se/sb/d/15304/a/178879 senast den 1 februari 2012.
Frågor om ackreditering ställs till Jan Janonius vid UD:s pressrum, 0708-478958.
Kontakt
Roberta Alenius
Presschef hos Fredrik Reinfeldt
070-2707217
Sebastian Carlsson
Pressekreterare hos Fredrik Reinfeldt
073-7692277
Markus Friberg
Pressekreterare hos Fredrik Reinfeldt
070-2613084
Frågor om ackrediteringen:
Jan Janonius, Departmentssekreterare UD:s pressrum
0708-478958
|
Sök bolag
|
|
Senaste pressreleaser |
![]() |
Visa Pressrelsease
Påminnelse om ackreditering: Reinfeldt samlar politiska ledare från Norden, de baltiska länderna och Storbritannien till toppmöte i StockholmDen 8 och 9 februari 2012 möts statsministrarna för de nordiska och baltiska länderna samt Storbritannien i Stockholm. Då står Sverige värd för toppmötet Northern Future Forum. Syftet med mötet är att diskutera framtidsutmaningar och stimulera till idéutbyte om hur långsiktig tillväxt kan uppnås. Tillsammans med externa experter från respektive land kommer statsministrarna att fokusera på kvinnors företagande och ledarskap samt äldre på arbetsmarknaden. |
![]() |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||










