Sök bolag

Senaste pressreleaser

Visa Pressrelsease

MedicPen AB2012-01-20 13:05:31

MedicPen: Automatladdaren premiärvisad på mässa

MedicPen visade, på branschmässan World Drug Delivery Summit 2012 i Berlin 16 - 18 januari, upp den nu färdigställda automatladdaren för storskalig påfyllning av Medimis tablettmagasin.

Automatladdaren är en beprövad amerikansk produkt från Rx Count Corporation och danska Pack-Engineering ApS som vidareutvecklats för att passa Medimis tablettmagasin. Att MedicPen samarbetar med etablerade aktörer gör att bolaget kan leverera automatladdare i storlekar från bordsmodeller till industriell påfyllning av läkemedel.

Intresset för MedicPens produktkoncept med Medimis moduluppbyggda tablettmagasin, flexibiliteten i kommunikationslösningarna, nu kombinerat med möjlighet till automatisk påfyllning av läkemedel väckte stort intresse ibland delegaterna på mässan, som till största delen kom från läkemedelsbolagen. http://www.ddfevent.com/programme.asp

"Jag är imponerad över att man lyckats samla så många höga chefer från de stora läkemedelsbolagen på ett och samma ställe". Säger Cristian Hallin, VD MedicPen. Han fortsätter, "deras intresse för vårt sätt att hantera läkemedel väcker stor uppmärksamhet, särskilt nu när vi kan hantera påfyllningen maskinellt".

För ytterligare information:
Cristian Hallin, VD
Telefon: 035-100800
E-post: cristian@medicpen.com


Se nyheten från MedicPen: //WWW03/Press/Medicpen/60842/MedicPen_MPEN_20120120_3.pdf
Visa presskontakter, pressreleaser och information om Cision Visa presskontakter, pressreleaser och information om NG News Visa presskontakter, pressreleaser och information om Hugin Visa presskontakter, pressreleaser och information om AktieTorget Visa presskontakter, pressreleaser och information om PIR Visa presskontakter, pressreleaser och information om NASDAQ OMX Visa presskontakter, pressreleaser och information om Newsdesk Visa presskontakter, pressreleaser och information om beQuoted