Det vi ser är tydliga indikatorer på ett hårdare samhälle. Fler får en svårare situation på bostadsmarknaden i Stockholm och i landet, säger Mogert.
Staden blir möjligen bättre på boendeinsatser för hemlösa. Men den förda politiken driver samtidigt fler ut i kylan, menar Mogert.
Det är värt att notera att andelen som har arbete, men som ändå är hemlösa, nästan dubblerats sedan 2005. Risken är uppenbar att Stockholm håller på att utveckla en växande grupp av Working poor. Vi står sålunda inför ett av den amerikanska politikens största misslyckanden, samtidigt som de styrande där sneglar på Sverige, säger Mogert.
För mer information, kontakta:
Tomas Gustavsson
Pressekreterare
076-122 91 99
|
Sök bolag
|
|
Senaste pressreleaser |
![]() |
Visa Pressrelsease
S: Moderaternas politik driver allt fler ut i kylanSocialstyrelsen släppte idag en ny rapport om Sveriges hemlösa. Rapporten visar att antalet hemlösa i Stockholm har ökat de senaste åren. Roger Mogert (S), oppositionsborgarråd i Stockholm menar att den politiska majoritetens politik leder till att allt fler stockholmare står utan bostad. |
![]() |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||










