Sök bolag

Senaste pressreleaser

Visa Pressrelsease

Community Entertainment Svenska AB2011-12-27 15:34:35

Community Entertainment: Alternativ för inlösen av KV1!

Styrelsen beslutade per capsulam den 23 dec att förlänga lösentiden för CEABs konvertibellån KV1 från 31 dec 2011 till den 13 januari 2012.

Konvertibellånet KV1 är totalt på 2.586.505 kr och hittills har 82,8 % tecknat till konvertering och byte till aktier, Beloppet uppgår till 2.140.405 kr. Bolaget har f.n. inte likviditet att lösa kvarvarande belopp om 446.100 kr varför de som ännu inte anmält konvertering istället erbjuds att teckna i konvertibellån KV4 som beslutats på den extra bolagsstämman den 20 dec. Aqurat Fondkommission har postat information om detta alternativ den 23 december med anmälningssedlar där belopp för berörda långivare framgår.

KV4 löper från 15 feb 2012 till 15 februari 2013 med 10 % ränta. Till denna konvertibel emitteras 1:1 teckningsoption TO10 med lösen och nyteckning mellan sept 2013 - dec 2014 för dubbla kvotvärdet 0,2 kr.

Information och fullständiga villkor för KV4 kommer meddelas separat på bolagets hemsida. Orsak och syfte med konvertibellån KV4 är att CEAB behöver kapital för att finansiera sin del av kostnaden för framtagande av en TV-pilot som avtalats med Eyeworks Scandinavia. TV-formatet är en frågesport som baseras på Million Minds plattform. Styrelsen kommer föreslå årsstämman 2012 att utöka det beslutade beloppet i KV4 så att det täcker både detta kapitalbehov samt beloppet från den alternativa teckningen och överflytten från KV1 till KV4.


För ytterligare information vänligen kontakta:

Nils-Åke Fahlén, VD, Community Entertainment AB
Tel: 070 - 746 00 80, E-post: nils@comentab.se

Gunnar Dahlman, VD Aqurat Fondkommission AB
Tel: 08-544 987 51 E-post: gunnar.dahlman@aqurat.se

Om Community Entertainment AB
Community Entertainment AB:s affärsidé är att kombinera tävlingar, frågesportspel med underhållning på nätet. Våra produkter bidrar till att öka intresset att besöka våra kunders webbsidor. Tillsammans med kunderna skapar vi nya intäkter via riktade budskap till slutanvändaren. Intäkterna kommer från försäljning av Quiz-applikationer, annonser och som plattformsleverantör. Sedan augusti 2008 är CEAB listat på Aktietorget. www.comentab.se



Se nyheten från Community Entertainment: http://www.aktietorget.se/pressdocs/CommunityEntertainment/60699/Community_Entertainment_CEAB_20111227_3.pdf
Visa presskontakter, pressreleaser och information om Cision Visa presskontakter, pressreleaser och information om NG News Visa presskontakter, pressreleaser och information om Hugin Visa presskontakter, pressreleaser och information om AktieTorget Visa presskontakter, pressreleaser och information om PIR Visa presskontakter, pressreleaser och information om NASDAQ OMX Visa presskontakter, pressreleaser och information om Newsdesk Visa presskontakter, pressreleaser och information om beQuoted