Sök bolag

Senaste pressreleaser

Visa Pressrelsease

Fundior2010-06-03 11:15:19

Fundior: Fundior utser Sedemera Fondkomission till likviditetsgarant

Fundior AB (publ) har utsett Sedermera Fondkommission AB till likviditetsgarant i bolagets aktie som är listat på AktieTorget.
FUNDIOR UTSER SEDEMERA FONDKOMISSION TILL LIKVIDITETSGARANT

Fundior AB (publ) har utsett Sedermera Fondkommission AB till likviditetsgarant i bolagets aktie som är listat på AktieTorget.

Sedermeras uppdrag har påbörjats den 3 juni och består av likviditetsfrämjande åtgärder. Syftet är att öka aktiens likviditet och att minska prisskillnaden mellan köp- och säljkurs, vilket ska resultera i en lägre investeringskostnad och minskad risk för investerare i handeln med aktien.

2010-06-03

För ytterligare information kontakta:
Reijo Kirstua
VD, Fundior AB (publ)

Tel: 08-551 106 10
E-post: reijo.kirstua@fundior.se

För mer information om Sedermera Fondkommission AB som likviditetsgarant kontakta:
Fredrik Holst
Sedermera Fondkommission AB

Telefon: 0431-47 17 62
E-post: fredrik.holst@sedermera.se

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Fundior Pressrelease 2010-06-03.pdf - http://www.bequoted.com/beQPress/download.asp?Id=4910

Om Fundior
Fundior AB (publ) är ett finans- och fastighetsbolag. Bolaget investerar i fastigheter, ägarlägenheter, fastighetsbolag och fastighetsrelaterade aktier.

Mer information från beQuoted
Nyhetssida Fundior
Visa presskontakter, pressreleaser och information om Cision Visa presskontakter, pressreleaser och information om NG News Visa presskontakter, pressreleaser och information om Hugin Visa presskontakter, pressreleaser och information om AktieTorget Visa presskontakter, pressreleaser och information om PIR Visa presskontakter, pressreleaser och information om NASDAQ OMX Visa presskontakter, pressreleaser och information om Newsdesk Visa presskontakter, pressreleaser och information om beQuoted