Sök bolag eller årsredovisning:

Visa Pressrelsease

BM Impex2010-05-28 09:33:55

BM Impex: Delårsrapport för första kvartalet 2010

Fortsatt försäljningstillväxtBM Impex redovisar en koncern bestående av moderbolag och ett dotterbolag.Jämförelsesiffror avser moderbolaget. 1 januari - 31 mars 2010 ·  Nettoomsättningen ökade till 29,9 MSEK (3,4). ·  Rörelseresultatet uppgick till 0,4 MSEK (-2,2). ·  Resultat efter finansiella poster uppgick till 0,1 MSEK (-2,2). ·  Resultat per aktie uppgick till 0,00 SEK (-0,02). ·  Riktad nyemission om 14 MSEK genomförd. Händelser efter balansdagen·  Beslut om ny firma: BM Impex AB (publ) ·  Bemyndigande att genomföra riktade nyemissioner utan företrädesrätt
DELÅRSRAPPORT FÖR FÖRSTA KVARTALET 2010

Fortsatt försäljningstillväxt
BM Impex redovisar en koncern bestående av moderbolag och ett dotterbolag.
Jämförelsesiffror avser moderbolaget.

1 januari - 31 mars 2010
· Nettoomsättningen ökade till 29,9 MSEK (3,4).
· Rörelseresultatet uppgick till 0,4 MSEK (-2,2).
· Resultat efter finansiella poster uppgick till 0,1 MSEK (-2,2).
· Resultat per aktie uppgick till 0,00 SEK (-0,02).
· Riktad nyemission om 14 MSEK genomförd.

Händelser efter balansdagen
· Beslut om ny firma: BM Impex AB (publ)
· Bemyndigande att genomföra riktade nyemissioner utan företrädesrätt

BM Impex strategi och inriktning är att utveckla och förbättra flödet av prefabmaterial till byggentreprenörerna. Fokus ligger på de bärande konstruktionerna i betong och stål - stommarna. I försäljningen ingår såväl materialet som ett åtagande att montera detta på plats. BM Impex har också utvecklat ett kompletteringssortiment för att klä stommen med främst fönster, dörrar och fasaddetaljer.

Under det första kvartalet 2010 har försäljningstillväxten varit fortsatt god. Jämfört med tidigare år är tillväxten mycket kraftig. En stor del av affärsvolymen är hänförlig till de omfattande order som tecknats avseende IKEA varuhus.

I inledningen av 2010 har byggmarknaden växlat från infrastruktur till bostadsbyggande. Bostadsinvesteringarna planar ut i år efter de senaste årens kraftiga fall och förväntas driva återhämtningen. För BM Impex del har inflödet av anbudsförfrågningar ökat något under kvartalet. Tendensen i marknaden är att tiden mellan signering och leverans blir allt kortare, vilket gynnar BM Impex som är en flexibel leverantör med kundanpassade logistiklösningar.

Den 9 februari hölls en extra bolagsstämma som gav styrelsen bemyndigande att fatta beslut om nyemission. I enlighet med det har styrelsen under första kvartalet genomfört en riktad nyemission utan företrädesrätt för aktieägarna. Emissionen har tillfört bolaget sammanlagt 14 MSEK före emissionskostnader genom att 35 miljoner nya aktier givits ut till kursen 0,40 kronor.

Nettoomsättning och resultat
BM Impex nettoomsättning för perioden 1 januari-31 mars 2010 uppgick till 29,9 MSEK (3,4). Jämfört med samma period föregående år är det en ökning med hela 779 procent. Rörelseresultatet uppgick till 0,4 MSEK (-2,2) och resultat efter finansiella poster uppgick till 0,1 MSEK (-2,2).

Finansiell ställning och kassaflöde
Per den 31 mars 2010 var koncernens likvida medel 2,3 MSEK (3,3). Soliditeten var 49 procent (59). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -18,5 MSEK (-2,8) under kvartalet. Den största förändringen ligger inom rörelsekapitalet och avser kundfordringar som under kvartalet ökat med 8,5 MSEK.

Moderbolag och koncerninterna poster
Moderbolagets omsättning för första kvartalet uppgick till 30,2 MSEK (3,4). Moderbolagets resultat efter finansnetto uppgick för kvartalet till 0,9 MSEK (-2,2).

Medarbetare
Den 31 mars var 16 personer anställda i koncernen.

Investeringar
Inga investeringar av betydande belopp har gjorts i anläggningstillgångar under perioden.

Transaktioner med närstående
Utöver ordinära utbetalningar avseende lön och andra ersättningar har transaktioner mellan BM Impex och närstående, som väsentligen påverkat ställning och resultat, inte ägt rum.

Aktien
Det totala antalet utestående aktier uppgår till 168.011.000. Bolaget hade på balansdagen ett utestående optionsprogram till ledande befattningshavare om totalt 2.500.000 aktier. Teckningstiden har löpt ut för 500.000 av dessa och i samband med det har de påkallats. Bolaget äger inga egna aktier.

Händelser efter balansdagen
Den 7 april beslutade årsstämman att ändra bolagets firma till BM Impex AB (publ). Stämman gav också styrelsen bemyndigande att under tiden intill nästa årsstämma vid ett eller flera tillfällen fatta beslut om nyemission av sammanlagt högst 50.000.000 aktier utan företrädesrätt för aktieägarna.

Utsikter
Styrelsens uppfattning är att potentialen för BM Impex är mycket stor och att gensvaret från marknaden har bekräftat denna uppfattning. Styrelsens samlade bedömning är att förutsättningarna är goda för en fortsatt tillväxt.

Risker och osäkerhetsfaktorer
De riskfaktorer som har störst betydelse för BM Impex är konjunkturläget, strukturförändringar på marknaden, leverantörs och kundberoende, konkurrenssituationen samt valutakursutvecklingen. Den generella konjunkturavmattningen har medfört viss osäkerhet.

Redovisningsprinciper
Delårsrapporten är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och bokföringsnämndens allmänna råd efter samma redovisningsprinciper som i den senaste årsredovisningen.

Kommande ekonomisk information
Delårsrapport för första halvåret 2010 publiceras den 27 augusti 2010
Delårsrapport för de tre första kvartalen 2010 publiceras den 26 november 2010
Bokslutskommuniké för 2010 publiceras i februari 2011.

Denna delårsrapport ger en rättvisande översikt av bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget står inför.

Rapporten i sin helhet bifogas.

Helsingborg den 28 maj 2010

BM Impex AB (publ)
Styrelsen

Rapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.

För ytterligare information, vänligen kontakta
Jörgen Brandsvig, VD
Telefon 042717 35

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
BM Impex Delårsrapport Q1 2010 - http://www.bequoted.com/beQPress/download.asp?Id=4865

Om BM Impex
BM Impex är specialist på att utveckla och förbättra flödet av prefabmaterial - hela vägen från ritning till monteringen på plats. Den färdiga stommen kan sedan kläs med flera alternativa produkter ur ett omfattande kompletteringssortiment. För kunden innebär det effektiva och kvalitetssäkrade lösningar levererade i rätt tid. BM Impex har kontor i Helsingborg och Stockholm med sammanlagt 16 anställda. Bolagets aktier handlas på AktieTorget.
   
Visa presskontakter, pressreleaser och information om Cision Visa presskontakter, pressreleaser och information om NG News Visa presskontakter, pressreleaser och information om Hugin Visa presskontakter, pressreleaser och information om AktieTorget Visa presskontakter, pressreleaser och information om PIR Visa presskontakter, pressreleaser och information om NASDAQ OMX Visa presskontakter, pressreleaser och information om Newsdesk Visa presskontakter, pressreleaser och information om beQuoted