Sök bolag

Senaste pressreleaser

Visa Pressrelsease

Svenska Gasföreningen2010-03-12 11:35:28

Biogasstrategin saknar viktiga pusselbitar

Energimyndigheten har nu presenterat en delrapport i sitt arbete att fram en nationell biogasstrategi. Gasföreningen har höga förväntningar på slutrapporten i maj och menar att strategin måste kompletteras med en rad viktiga delar. Gasföreningen saknar framför allt ett planeringsmål för biogasens expansion till 2020.

Regeringen gav i juli 2009 i uppdrag till Energimyndigheten att ta fram förslag till en långsiktig biogasstrategi. Uppdraget ska redovisas i maj 2010. Energimyndigheten har nu presenterat en delrapport som Gasföreningen anser behöver kompletteras, inte minst med ett planeringsmål för biogasens expansion till 2020.

–       Vi har höga förväntningar på biogasstrategin. Delrapporten behöver kompletteras med många viktiga pusselbitar för att detta ska bli en nationell strategi som verkligen bidrar till att öka produktionen och användningen av biogas, säger Anders Mathiasson, vd vid Svenska Gasföreningen.

Energimyndigheten föreslår att rötning av gödsel som ger stora klimat- och miljönyttor bör öka avsevärt från nuvarande nivåer. Men förslag för att ta tillvara potentialen som finns i matavfallet saknas. Utredningen kommer i slutrapporten att lämna förslag till finansiering. Utredningen kommer då också att närmare undersöka och ta ställning till om det kan behövas riktade åtgärder för att öka tillgången på fordonsgas.

–       Utredningen visar att biogasen är en fantastisk produkt, men likt annan förnybar energi behöver biogasen stöd. Biogasen bör också ges förbättrade möjligheter att bidra till minskat oljeberoende och lägre utsläpp från transportsektorn, säger Anders Mathiasson.

Naturgasen utgör idag i genomsnitt knappt 40 procent av all fordonsgas till landets bilar och bussar. I uppdraget ingår att analysera hur de kommande skattehöjningarna på naturgas kommer att påverka fordonsgasmarknaden. Gasföreningen menar att detta kommer att påverka kostnaden och därmed investeringsmöjligheterna på ett mycket negativt sätt. Men Energimyndigheten föreslår inga åtgärder med anledning av den föreslagna skattehöjningen. Energimyndigheten föreslår inte heller något nationellt mål för biogasproduktionen till 2020.

–       Självklart måste biogasen få både styrmedel och ett planeringsmål som är långsiktigt. Vi jämför oss gärna med vindkraften som har fått båda dessa saker och därmed nu har förutsättningar att expandera kraftigt till 2020. Regeringen vill att biogasen ska öka, strategin behöver kompletteras med ett mål som anger hur mycket, avslutar Anders Mathiasson.


För frågor och fler kommentarer, kontakta Anders Mathiasson, vd; 070-296 32 65 eller Erika Ullberg, kommunikationschef; 073-255 23 44


Fakta om uppdraget:
Regeringsuppdraget till Energimyndigheten var att i samråd med Jordbruksverket och Naturvårdverket ta fram en långsiktig biogasstrategi. Strategin ska vara sektorsövergripande och innehålla åtgärder som på lång och kort sikt bidrar till en ökad användning av biogas. Särskilt ska beaktas kostnads- och energieffektivitet, transportsektorns fossilberoende, miljömålen, utvecklingen av relevanta initiativ inom EU och internationellt, samt svensk industris konkurrenskraft. Hinder för fortsatt utveckling ska identifieras och förslag till lösningar redovisas. Vidare ska styrmedlens, forskningen och andra offentliga insatsers betydelse för biogasens konkurrenskraft samt industriella aktörers möjligheter att stärka sin internationella konkurrenskraft analyseras. I uppdraget ingår även att utreda eventuella konsekvenser för användningen av biogas när skattelättnaderna för naturgas som fordonsbränsle minskar eller upphör.

Visa presskontakter, pressreleaser och information om Cision Visa presskontakter, pressreleaser och information om NG News Visa presskontakter, pressreleaser och information om Hugin Visa presskontakter, pressreleaser och information om AktieTorget Visa presskontakter, pressreleaser och information om PIR Visa presskontakter, pressreleaser och information om NASDAQ OMX Visa presskontakter, pressreleaser och information om Newsdesk Visa presskontakter, pressreleaser och information om beQuoted