Sök bolag eller årsredovisning:

Senaste pressreleaser

Visa Pressrelsease

Sodexo2009-09-03 13:45:00

Alléskolan har minskat matsvinnet med 75 procent på ett år

Alléskolan i Åtvidaberg är en av de skolor där tallrikssvinnet i skolrestaurangen minskats med 75 procent på ett år. I september förra året slängde eleverna 175 kg skolmat per vecka. Idag slängs mindre än 50 kg och målet fram till årsskiftet är att minska svinnet med ytterligare 10 procent per vecka.
Sedan ett år tillbaka arbetar Sodexo med att minska svinnet och äta "matsmart". Alléskolan i Åtvidaberg är en av Sodexos skolrestauranger som har arbetat med detta under det senaste året. Sodexos personal på Alléskolan har genom att utbilda elever och lärare, fått igång en dialog, som alla har vunnit på. Det handlar bland annat om en förbättrad matsalsmiljö och att vara ännu mer lyhörd för elevernas önskemål.

- Utbildningen startade med att vi ville informera elever och lärare vad Sodexo menar med att vara "matsmart". Vi ville lära elever och lärare mer om betydelsen av att äta varierat, att inte ta mer mat än man orkar och framförallt att man ska ha tid att sitta ner och äta, säger Mikael Larsen, platschef Åtvidabergs skolor, Sodexo.

Sedan starten för ett år sedan, har restaurangpersonalen på Alléskolan en öppen dialog med elever och lärare. Alléskolans restaurang har bland annat sett över både maträtter och miljö. Här finns exempelvis fyra matstationer, för att det ska gå snabbare och vara enklare att ta mat. Matsalen är idag luftigare än tidigare, för att eleverna lättare kan hitta en ledig plats.

Arbetet med att satsa på bättre mat och miljö för eleverna förutsätter även att restaurangpersonalen har en öppen dialog med rektor. I Alléskolan har rektorn genomfört en schemaomläggning, för att eleverna alltid ska få sin lunch mellan kl 11-13.

Alléskolans restaurang har kontinuerligt fått menyförslag och tips genom skolans matråd, på hur skolrestaurangens mat och miljö kan bli ännu bättre. Sodexo och skolans gemensamma målsättning är att minska tallrikssvinnet ytterligare, till 40 kg per vecka före årsskiftet.
. -Det har blivit kul att arbeta här, säger Mikael Larsen, platschef, Sodexo. Det är så lätt att arbeta när alla kan tala med varandra om vad som behöver förbättras för att det ska bli trivsamt. Både elever och skolledning deltar på ett bra sätt.

Matkvalitet är hela måltidsupplevelsen - god mat, trivsam måltidsmiljö och ett trevligt bemötande. I den senaste undersökning bland Alléskolans matgäster blev resultatet 78 procent nöjda matgäster. Ett annat bevis på att eleverna är nöjda är att de äter mer mat nu än tidigare. Sodexos personal i Alléskolan har fått beröm för sin lyhördhet. Sedan mars 2007 har Sodexo ansvaret för skolmåltiderna i Alléskolan.



Eva Kristensson, kommunikationsdirektör tel. 08-5788 5963, eva.kristensson@sodexo.com eller Mikael Larsen, platschef Sodexo Åtvidaberg, tel. 08-5788 4920, mikael.larsen@sodexo.com
   
Visa presskontakter, pressreleaser och information om Cision Visa presskontakter, pressreleaser och information om NG News Visa presskontakter, pressreleaser och information om Hugin Visa presskontakter, pressreleaser och information om AktieTorget Visa presskontakter, pressreleaser och information om PIR Visa presskontakter, pressreleaser och information om NASDAQ OMX Visa presskontakter, pressreleaser och information om Newsdesk Visa presskontakter, pressreleaser och information om beQuoted